Katastar jači od suda

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
MOJKOVČANIN MIODRAG - DRAGAN MIŠNIĆ NE MOŽE DA UKNjIŽI NASLIJEĐENU ZEMLjU

Katastar jači od suda



Izvor: Dan 22-01-2011

Mojkovčanin Miodrag – Dragan Mišnić iz prigraskog naselja Rudnica skoro četiri godine ne može da dokaže vlasništvo nad imovinom koju je naslijedio od oca Milana, iako ima pravosnažno rješenje bjelopoljskog Osnovnog suda o nasljeđivanju, koje je ovjereno 20. novembra 2007. godine. Zapravo, tu imovinu odbija, kako je rekao, da upiše u odgovarajuće knjige područna jedinica Direkcije za nekretnine u Mojkovcu.
- Ovo odlaganje i opstrukcija izazvalo je postavljanje dalekovodnog stuba na mojoj imovini, za koji je odgovarajuću novčanu naknadu od Elektroprivrede dobila moja sestra, svojatajući ovu parcelu od 140 kvadrata - rekao je Mišnić. Ni u snu, ističe, nijesam mogao pomisliti da ću imati ovoliko problema oko dokazivanja vlasništva nad imovinom koju mi je otac ostavio.
- U početku je sve išlo kako je i predviđeno. Sredinom aprila 2007. godine podnio sam zahtjev bjelopoljskom Osnovnom sudu radi rasprave očevine. Sudija Milan M. Smolović je u oktobru iste godine donio odgovarajuće rješenje, koje je potom 20. novembra postalo pravosnažno. Začudo, u Direkciji za nekretnine neće imovinu utvrđenu sudskim rješenjem da uknjiže na vlasnike u odgovarajućim knjigama, pod izgovorom da ne raspolažu skicom kompletne očevine, iako je ovo trebalo da uradi Dobrija Damjanović, službenik pomenute direkcije. Bio sam, zapravo, prisutan kad je Damjanoviću za ove poslove isplaćena i odgovarajuća novčana naknada - priča Mišnić.
On objašnjava da se više puta obraćao sudiji Smoloviću radi intervencije za izvršenje pravosnažnog rješenja, ali da su sva nastojanja ostala bez rezultata.
- Pošto je sudija Smolović prešao u Viši sud, naslijedio ga je sudija Rifat Erović, koji je sa Dobrijom Damjanovićem do sada na lice mjesta izlazio šest puta, ali konkretnih odgovora na moje intervencije nema - žali se Mišnić, koji je uvjeren da je nadležnim institucijama "do pravde i zaštite građana stalo koliko do lanjskog snijega".
Posebno ga zabrinjava da će, ukoliko se ovaj problem ne riješi, sestra otuđiti i druge parcele.
- Ovu urotu prema meni ne mogu sebi da objasnim. Nikome nijesam na smetnji niti sam koga loše zadužio. To što mi je stalo do očevine koju mi je i sud potvrdio, nije valjda grijeh - ističe Mišnić, uz poruku da će se radi dokazivanja vlasništva nad očevinom i njene zaštite obratiti za pomoć Ministarstvu pravde.

B. J.
 
Natrag
Top