Kasipović: Nedopustivo da agenti bez dozvole saslušavaju studente

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Kasipović: Nedopustivo da agenti bez dozvole saslušavaju studente





slitunain.php

Srna - 11.03.2011 13:16


BANjALUKA - Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Anton Kasipović rekao je da je nedopustivo da agenti neke obavještajne agencije bez znanja i dozvole nadležnih upadaju u prostorije visokoškolskih ustanova i saslušavaju studente, te najavio da će tražiti da ubuduće prisustvuje takvim razgovorima.
"Informisaću Vladu RS, sve organe i institucije i nadležne odbore u skupštinama koji kontrolišu i nadziru rad bezbjednosnih agencija i u okviru svojih kompetencija zahtijevaće da se ne smije obaviti nijedan razgovor te vrste sa bilo kojim studentom bez prisustva studenta ombudsmana, bez prethodnog obavještavanja rektora univerziteta, bez obavještavanja Unije studenata RS, a zahtjevaću da i u slučaju da bilo ko želi o tim temama razgovarati sa studentima, da i ja budem prisutan", rekao je Kasipović.
On je novinarima u Banjaluci potvrdio da je i juče i danas razgovarao sa rektorom Univerziteta u Banjaluci Stankom Stanićem kako bi se upoznao sa svim detaljima vezanim za razgovor koji su lica sa legitimacijama Obavještajno-bezbjednosne agencije /OBA/ BiH obavili sa predsjednikom Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjaluci Danicom Kojić početkom ove sedmice.
Rektor Univerziteta u Banjaluci Stanko Stanić rekao je da su dvojica agenata OBA 7. marta razgovarala sa Kojićevom bez njegovog znanja i ičijeg odobrenja što je, kako je rekao, za svaku osudu i za čim nije bilo potrebe.
"Razgovarao sam sa kolegicom Kojić. Ona je poslala i pisanu izjavu o tome, na bazi čega sam ja poslao zahtjev resornom ministarstvu da reaguje preko nadležnih organa", rekao je Stanić, koji je naveo da cjelokupna situacija predstavlja kršenje Zakona o visokom obrazovanju RS i Okvirnog zakona o visokom obrazovanju.
Bez znanja rektora Univerziteta u Banjaluci, policije RS i ministra bezbednosti BiH Sadika Ahmetovića obavještajci su upali u prostorije Studentskog parlamenta u Banjaluci, koje se nalaze u okviru banjalučkog kampusa, te nakon toga u restoranu "Slobodni um" ispitali Danicu Kojić o najavljenim protestima za 19. mart.
Prema legitimaciji koju su pokazali studentima, riječ je o agentima OBA, a razgovor sa Kojićevom potvrđuje i fotografija snimljena mobilnim telefonom.
 
Natrag
Top