Karoseriji potrebna prolećna nega

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Posle duge i oštre zime
Karoseriji potrebna prolećna nega


E. B.| 11. 04. 2010. - 00:02h| Foto: Miloš Rafailović|Blic Online

Oštećenja na karoseriji koja nastanu tokom zimskog perioda treba što pre sanirati. U suprotnom, ukoliko se ona u dužem vremenu zanemaruju, može doći do raznih problema, a najdrastičniji je propadanje poda vozila, ili ozbiljna oštećenja drugih delova karoserije. Najveći neprijatelji karoseriji su rizla i so jer se na putevima Srbije ovi agregati posipaju u velikim količinama, a protekla zima bila je izrazito duga i hladna.

28761_auto2-foto-milos-rafailovic_f.jpg


Patos i krila na karoseriji najpre stradaju od soli i leda i zato je neophodno da se što pre očiste i zaštite


Zbog snega, rizle i soli koja se u zimskim mesecima posipaju po ulicama dolazi do pojave rđe na automobilima koju na proleće treba što pre sanirati. Međutim, šteta na karoseriji ne nastaje samo zbog korozije, već i zbog oštećenja vozila nastalih zbog rupa na putevima koje su u snežnim danima slabo vidljive. Zato je neophodno posle snega najpre vozilo temeljno oprati u perionicama, sa toplom vodom i pod jačim pritiskom, a potom zameniti delove limarije koji su stradali.
– Najbolje je otići u onu perionicu u kojoj postoji kanal da se vozilo temeljno opere sa donje strane. Nakon pranja može se proveriti u kanalu da li su nastala neka fizička oštećenja nakon naletanja na neku rupu na putu ili prelaska preko skrivene prepreke – kažu za „Blic nedelje“ u Auto-centru „Anđelković“.


Ukoliko se otkriju oštećenja bilo od rđe ili neka druga, ta mesta treba očistiti, namazati osnovnom bojom, i nakon toga naneti neku zaštitu. Za automobil će biti najbolje da se pazari najkvalitetnija zaštita. Poliranje lakiranih površina je u servisima skupo, cene se kreću od 50 do 100 evra, pa vozači najčešće sami kupuju zaštitu i „doteruju“ automobil.


Kako se na našim putevima mahom sreću starija vozila, ako kod njih dođe do oštećenja, deo lima koji je uništen treba iseći i zameniti ga novim. Tada takođe treba naneti osnovnu boju i zaštitu.

Ukoliko se oštećeni deo kod starijih vozila ne iseče i zameni novim parčetom lima, kako kažu u Auto-centru „Anđelković“, problem privremeno može da se reši farbanjem oštećenog dela. Međutim, ovo je samo privremeno rešenje, to neće rešiti, na primer, koroziju, ali će je zaustaviti na određeno vreme.
– Kod većih oštećenja zato treba posetiti stručnog limara koji će uništene delove karoserije zameniti.


Oprez s pranjem motora
U skladu s promenom vremena i sve toplijim danima, osim karoserije treba proveriti i motor automobila. Međutim, njega ne treba na „svoju ruku“ prati, jer posebno kod novijih vozila koji imaju kompjuter voda može da uzrokuje njegovu koroziju, pa i ozbiljniji kvar.
– Sređivanje motora treba prepustiti stručnim licima i ne preporučujemo vozačima da ga sami peru. Jedino mogu sami da ga obrišu ili operu tečnošću za pranje vozila – kažu u Auto-centru „Anđelković“.




 
Natrag
Top