Kapućino, espreso, latte... Pomoć!

Član
Učlanjen(a)
02.12.2012
Poruka
3
Pozdrav, nov sa na forumu i zanima me par stvari, Koja je razlika izmedju kapućina i espresa sa mlekom? Imam automatski aparat za espreso, koji sam odredjuje duzine kafe, paru. profesionalan je aparat, ali ne znam proporcije i razlike. Pa me zanimo koliko ide pene i mleka u jedno a koliko u drugo. Drugo, zanima me razlika izmedju macchiato i latte kafe. Posto uskoro otvaram kafe, zanima me koje kafe vi volite najvise, sta vam smeta, i ako imate neki predlog za jos neku kafu ili savet , bio bih vam zahvalan. :D :D :D
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Uopštene odgovore na ova pitanja naći ćeš ovde: http://serbianforum.org/pica-i-kokteli/242954-sve-o-kafi-3.html#post1081007
Cela ta tema je o kafi. Ali to ti, za otvaranje kafea baš i nije dovoljno.
Postoji knjiga Milovana Ljubisavljevića i Dragana Erića: "Sve o kafi: sa receptima", ali mi je na forumu nemamo. Možeš da je potražiš po knjižarama.
A na You Tube imaš mnogo snimaka kako se šta pravi, pa ti je za početak možda i to dovoljno, jer je ipak mnogo detaljnije.
U svakom slučaju - srećno!

Što se mene tiče, najviše volim makiato - srednji espresso sa malo mleka i bez šećera. To mi je jutarnji ritual, pošto imam mali aparat, za kućne potrebe.
Što se same kafe tiče, ono što ja najviše volim i uvek kupujem je ova: HB15-2.jpg
Veoma skupa, ali odlična, pravi lepu gustu penicu, izuzetnog i bogatog ukusa.

Ako još nekako mogu da ti pomognem - reci.
 
Član
Učlanjen(a)
02.12.2012
Poruka
3
Polako se uhodavam i dodajem kafe, ali za sad se najvise pije ona obicna, espreso i makiato, nije to samo kafeterija ima i alkohola ali sam hteo da ubacim sto vise kafa. Ok, potrudicu se da nadjem tu knjigu vec sutra. Hvala na odgovoru. Imam jos dva pitanja. Sta mislite o ovoj kafi 477_77404_l.jpgI da ne znate gde mogu naci ambalazu za kafu za poneti, ja sam iz Kraljeva kod nas nema nigde... Hvala :)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Na žalost, ne znam gde može. Možda u "Metro"-u. Mada ima firmi koje se time bave, ali zaista ne znam imaš li nešto blizu. Potraži, proguglaj, sigurno ima nešto. A ako budeš prodavao kafe za poneti, ubaci sad u zimsko vreme i čajeve, a kasnije, ako ti posao krene, možeš da ubaciš i hladne kafe i šejkove. To je ovde u Beogradu ustaljena šema za te kafiće koji prodaju i kafu za poneti. Mogu da ti kažem da im taj deo ide mnogo bolje nego onaj drugi, jer ljudi kupuju te tople napitke i dok šetaju, ili su na pauzi na poslu, i sl.
I svi oni uglavnom imaju kartice gde mušterijama lupaju pečate za svaku kupljenu kafu, a svaka deseta je besplatna. Mogu da ti kažem da i to pali. Ljudi vole da im se pokloni bilo šta.

Ova kafa je dobra. Pila sam je po kafićima, za kućnu upotrebu je nisam kupovala, ali je sasvim ok. Pored ovde dve, sviđa mi se još samo "Lavazza": Lavazza_Espresso_Point_Crema_e_Aroma.jpg

I da, bilo bi dobro da ubaciš i moku, jer ljudi vole tu čokoladno-kafenu kombinaciju, i/ili amareto, uz dodatak šlaga i recimo mlevenih lešnika i badema, vanile, cimeta, i sl. To su sve sitnice, ali jako menjaju ukus, i lokal može da te pročuje po takvim stvarima.
Znam kako sam ja reagovala na otvaranje takvih kafića u Beogradu, još davno, kad je počeo da radi "Greenet". Htela sam svaki put da probam nešto drugo. Bude to zanimljivo i lepo je bar na početku imati više vrsta, pa se to posle iskristališe, vidiš šta ide, a šta možeš potpuno da izbaciš. Ali, dok si još na početku, dobro je da imaš što širi asortiman.
 
Član
Učlanjen(a)
02.12.2012
Poruka
3
Da, čuo sam da ima u Metro-u, u Kragujevu ima Metro pa cu najverovatnije otići da vidim. Našao sam firmu koja se bavi proizvodnjom tih ambalaža na netu, ali na kontakt telefon se niko ne javlja... Meni je lokal baš preko puta bolnice, pre podne i u vreme posete ima najviše posla i mislim da bi kafa i čaj za poneti išli lepo... Ovu kafu nabavljam povoljno iz inostranstva i znam da je originalna. A Lavazza, je mnogo skupa, a i ne zna joj se poreklo(zato sto je mnogi kopiraju), pogotovu kod nas u Kraljevu, sve stiže sa Kosova... Hvala puno na odgovoru.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Možda. Znam ko u Beogradu radi Lavazzu i odgovarajuće aparate, ako ti nekad zatreba reci, poslaću ti link, ali u privatnoj poruci, ovde ne mogu, pošto je to pravilnikom foruma zabranjeno.
Ako si preko puta bolnice, trebalo bi da imaš posla ceo dan. Što zbog zdravstvenih radnika koji se "drogiraju" dobrom kafom, što zbog ljudi koji dolaze u posete, što zbog bolesnika kojima mogu da odnesu kafu. Samo što pre nabavi ambalažu.
Kad ideš u Metro, ako nemaš karticu, obavezno ponesi pečat firme, jer možeš na licu mesta to da završiš.
I uzmi što više dodataka, onih sitnih koje sam ti već navela. Sve to obične kafe čini zanimljivijim. Narod to voli.
Recimo, cimet i vanilu, žuti šećer, i slično... to sve možeš da staviš na pult na kome će sami moći da se posluže, tamo gde ti stioje poklopci za čaše, slamčice, salvete... Nije veliki izdatak, ali ljudi to vole.
 
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Ja si espreso radim sam na philipsovom aparatu, onom kućnom, amaterskom, a kafu koristim franck esspreso vakumiranu (zeleno pakovanje). Mnoge kafe isprobao a ta mi je najbolja. Sigurno je da netko, negde pravi bolji espreso al` meni je moj najbolji. Navodno mi je i kapućino dobar, tako bar cure kažu. Kapućino radim isključivo ženskim osobama, u pokušaju da ih impresionišem a ni za jednog kevinog sina neću da ribam onu cevčicu sa kojom se pravi pena pomoću pare pa se na njoj zakori mleko. Mleko koristim kozje, trajno. Na penu od mleka volim da ručno naribam čokoladu za kuhanje (nije bitna marka čokolade, važno mi je samo da ima bar 30% kakaoa) a kao dodatak uz kapućino ponudim ušećerene bademe (moja mala tajna, jer okus kapućina ili kafe posle ušećerenih badema bude intenzivniji),(nije tajna više). Volim da radim espreso, radim to sa mnogo pažnje i predanosti ali mogu i bez toga, nije mi opsesija. I kapućino bih voleo da radim stalno kada posle nebih morao da ribam zagorelo mleko sa one cevčice, ma pokušam ja svaki puta da obrišem odmah dok je još sveže ali džaba, uvek malo ostane pa moram sa onom čeličnom mrežicom jer bakterije nikada ne spavaju ...
i eto, tako to, možda još da spomenem i "griote", male čokoladice punjene šerijem i višnjom, kod cura imaju dobru prođu uz kapućino.
 
Natrag
Top