Kap po kap - dupli prinos

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[FONT=&quot] [/FONT]
image001.jpg



[FONT=&quot] [/FONT]
Dok se u svetu sistemima za navodnjavanje postižu veoma značajni ekonomski efekti, u našoj zemlji ti sistemi funkcionišu na samo 1% od ukupnog zemljišta pogodnog za navodnjavanje Meteorolozi predviđaju da će globalne klimatske promene nastaviti da utiču na znatno smanjenje prosečnih godišnjih padavina u našem podneblju. U takvoj situaciji navodnjavanje predstavlja jedinu meru kojom se u potpunosti mogu rešiti problemi suše. Praksa u svetu je potvrdila da se navodnjavanjem dobijaju visoki prinosi poljoprivrednih kultura sa velikim ekonomskim efektom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Od ukupno raspoloživog obradivog fonda u Srbiji od oko 8,8 miliona hektara, poljoprivrednih površina ima 5,7 miliona hektara. Od toga, 4,7 miliona hektara je obradivo zemljište a 3,6 miliona hektara je pogodno za navodnjavanje. Do sada izgrađeni sistemi za navodnjavanje obuhvataju svega 180 hiljada hektara, a od toga su u funkciji na samo 30 hiljada odnosno na samo 1% raspoloživog zemljišta. Time se ističe potreba da navodnjavanje mora imati prioritet u razvoju poljoprivrede. Naša zemlja se mora priključiti svetskom trendu primene i razvoja tih sistema . U tehnici navodnjavanja koriste se tri osnovna sistema: Gravitacioni sistem ili sistem za površinsko navodnjavanje, sistem za navodnjavanje orošavanjem ili veštačkom kišom i sistem mikro irigacije poznat kao „kap po kap“. Sistemom „kap po kap“. se najracionalnije iskorišćava raspoloživa količina vode i uvećavaju prinosi za preko 100% u poređenju sa obradivim površinama bez ovog sistema.
image002.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Takvi rezultati se postižu zahvaljujući činjenici da sistem radi isključivo tokom sunčanog dela dana, kada je asimilacija najintenzivnija, a nikako i nikada noću. Vodom se opskrbljuje isključivo koreni sistem željene biljke zanemarujući korov u međurednom prostoru. Sistem služi za zalivanje svih vrsta voća, povrća kao i cveća, u zatvorenim i otvorenim prostorima.

Voda se može koristiti iz bilo kog izvora, ali mora biti hemijski i mehanički čista što se postiže upotrebom filtera finoće manje od 200 mikrona.

Ovim sistemom se može vršiti i prehranjivanje kao i zaštita biljaka svim sredstvima koja idu preko korenog sistema.
 
Natrag
Top