Kao da imamo kamile na balkonu

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
JANUARSKI RAČUNI ZA VODU ŠOKIRALI PODGORIČANE

Kao da imamo kamile na balkonu




Izvor: Dan 17-02-2011

Januarski računi za vodu iznenadili su mnoge potrošače, a cifre su tolike kao da svi imaju farme kamila ili ih umjesto cvijeća gaje na balkonu. Prema zvaničnim podacima "Vodovoda" prosječna potrošnja je 200 litara po stanovniku na dan, što znači da bi četvoročlana porodica trebalo da utroši 24 kubika mjesečno. Međutim, realnost je drugačija. Tako je prema januarskim računima porodica od dva člana u stambenoj zgradi na Tuškom putu potrošila 37 kubika vode ili 37.000 litara, na Zabjelu tročlanoj porodici zaračunato je 68 kubika, petočlanoj čak 113 kubika, tročlana porodica na Draču potrošila je 40 kubika, dvoje na Zlatici 27 kubika, a u Zagoriču 43 kubika... dakle duplo i više nego što kaže "Vodovod". Očigledno da plaćamo sve što proizvede "Mareza" i vodoizvorišta "Zagorič" i "Ćemovsko polje", a ne količinu koja istoči na česmama.
Inače, cijena kubika utrošene vode za domaćinstva iznosi 24 centi po kubiku.
Da ima nepravilnosti potvrđuje Vladan Vučelić, direktor "Vodovoda".
- Radimo na tome da otklonimo sve nepravilnosti. Do njih dolazi zbog neredovnog očitavanja vodomjera koje za posljedicu ima nagomilavanje potrošnje i prikazivanje nerealnog stanja na mjesečnom računu. Greške prilikom očitavanja stanja na vodomjeru su moguće i uglavnom predstavljaju previd lica koje vrši očitavanje. U skladu sa redovnom procedurom u "Vodovodu" stranka koja je oštećena podnosi zahtjev za reklamaciju računa. Pri tome se stanje na vodomjeru očitava komisijski uz prisustvo stranke. Ukoliko se utvrdi da je načinjena greška od strane "Vodovoda", vrši se korekcija računa. Odgovornom licu, koje je vršilo očitavanje, određuje se mjera u skladu sa Statutom preduzeća - ističe Vladan Vučelić, direktor "Vodovoda".
Vučelić kaže da je cijena vode znatno niža, čak dva, tri puta u odnosu na opštine u okruženju.
- Tokom prethodnog mjeseca redovno su očitavani i kontrolisani vodomjeri uz akciju isključenja. Prema našim podacima fakturisano stanje odgovara očekivanoj fakturi za januar. Prijave građana su sastavni dio posla i odnose se na kvarove, pritužbe na visinu računa... U toku ovog mjeseca pritužbe su učestale što objašnjavamo akcijom isključenja koja je podrazumijevala izmirenje zaostalih dugovanja - kazao je Vučelić.
Ukoliko stanari stambene zgrade imaju zajednički vodomjer ukupna utrošenja voda obračunava se po osnovu članova domaćinstva.
- Prosječna potrošnja vode za jedno domaćinstvo može se izračunati prema tehničkim normama, odnosno prema normi koja kod nas iznosi 200 litara po stanovniku na dan. To bi značilo da četvoročlana porodica utroši dnevno 0,8 kubika vode, odnosno 24 kubika mjesečno. Ova norma potrošnje podrazumijeva samo sanitarnu vodu, ne nalivanje okućnica i moguće kvarove na instalacijama potrošača. Nažalost, česti slučaj u starim stambenim zgradama jeste prisustvo kvarova, kao posljedica loših instalacija i nemarnost samih stanara u dijelu saniranja sanitarnih uređaja, vodokotlića i slavina. To za posljedicu ima značajno povećanje potrošnje vode. Curenje vodokotlića može dostići oko 30 kubika mjesečno, zbog čega dolazi do uvećanja računa u objektima sa zajedničkim vodomjerima - kaže direktor "Vodovoda".

N.S.-A.D.

CEZAP-u stigle pritužbe

Iz Centra za zaštitu potrošača direktor Olga Nikčević saopštila je da su dobili prvu žalbu na iznos računa za vodu.
- Došao je potrošač sa zahtjevom da provjerimo njegov račun za utrošenu vodu. Ovo je prvi put da nam se neko obrati za vodu. Ranije smo kontaktiralo "Vodovod" i oni su nam objasnili da cijene vode nijesu mijenjali, već da njihovi radnici nijesu na vrijeme očitavali utrošenu vodu, te se zbog toga nakupilo toliko kubika vode. Zbog ovog problema potrošači treba da se obrate "Vodovodu", jer je to njihova greška - rekla je Nikčevićeva.

Voda kao zlato

Genc ĐOKAJ, poslovođa: - Karakteristično je da mi za radnju stiže da sam utrošio 24 kubika, što je nemoguće. Ovoliki računi su zaista udar na kućni budžet. Nijesam reklamirao račun jer iskreno kad bih počeo to da radim ne znam od čega bih prije krenuo. U svemu ovome samo građani trpe, ali ne znam do kad.

Momo DRLjEVIĆ, radnik: - Ovo je zaista udar na kućni budžet i to veliki. U Crnoj Gori ima oko 10.000 penzionera koji imaju penziju do 170 eura, a treba da plaćaju toliki račun za vodu, struju, telefon i ljekove. Tako zaista ne može da se živi.

Nadežda AŠANIN, penzioner: - U toku ljeta troši se više vode, a nije normalno da računi tokom zime budu isti. Takođe, ne mjeri se redovno, pa jedan mjesec više, a drugi manje. Ne znam koliko sam utrošila kubika vode jer mi nije došao račun još. Stanari su dijelom krivi, cure česme... Tako da i mi snosimo veliku krivicu zbog velikih računa.
Miomir JAKIĆ, radnik: - Mislim da je razlog tolikih računa jer inkasanti kasne, odnosno ne uzmu stanje na vrijeme. Ja imam brojilo, ali znam da nijesu ažurni. To je slučaj i sa strujom. Dva mjeseca mi račun za vodu nije dolazio. Tako da se to nakupi i jedan mjesec dolaze veliki računi.
 
Natrag
Top