Kancerogena so na novosadskim ulicama?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Kancerogena so na novosadskim ulicama?
Dnevnik 19.02.2010 22:24



Šef zimske službe JKP "Put" Gojko Etinski juče je za Radio televiziju Vojvodine izjavio da je so kojom se posipaju novosadski putevi kancerogena i da "građani toga moraju biti svesni i povesti računa o tome".

Na internet stranici Pokrajinskog javnog servisa dalje se navodi da je Etinski kazao kako je so kojom se tretiraju putevi štetna i po ljude i po biljne vrste, kao i da se u Evropi primenjuju drugačija sredstva za čišćenje puteva. Pritom je ocenio da bi i kod nas "pažnju i sredstva trebalo preusmeriti na čišćenje puteva, pre nego na posipanje štetnim materijama".
Međutim, portparolka "Puta" Jelena Stoisavljević juče je za "Dnevnik" kazala da se radi o nesporazumu, nastolom iz činjenice da se veliki broj građana žalio na rad zimskih službi; smatrajući da se ne posipa dovoljno soli po gradskim ulicama, koje su zato neprohodne i klizave. Naime, prema njenim rečima, Etinski je zapravo pokušao da objasni kako preterano korišćenje soli može izazvati kontraefekat i postati opasno po ljude i životnu sredinu. Takođe, iz "Puta" tvrde da industrajiska so koju koriste ispunjava sve postavljene standarde i da je nabavljena po proceduri javnih nabavki. Inače, deo soli koja završi na novosadskim ulicama uvozi se iz Rusije a deo iz Egipta, dok iz istih rudnika, navodno, potiče i so koja se koristi u drugim većim gradovima u Srbiji.
Podsećamo, u dosadašnjem delu zimske sezone 2009/2010 potrošeno je oko 5.200 tona soli, a ta količina dvostruko je veća od godišnjeg proseka u poslednjoj deceniji. Odluku o tome koji delovi grada će se čistiti donosi Zavod za izgradnju grada, po čijem nalogu ekipe "Puta" izlaze na teren. Zbog velike količine snežnih padavina, probleme s nabavkom soli imale su i druge zemlje u regionu (Bugarska, Rumunija, Hrvatska...), ali juče smo dobili uveravanja da novi kontigenti pristižu i da je nemoguće da magacini ostanu prazni.
S druge strane, ostaje pitanje kako će i ovako loši putevi podneti više od pet hiljada tona posute soli. Velika količina soli stvara pukotine kroz koje prodire voda, koja menja čitavu konstrukciju saobraćajnica. U većini razvijenih zemalja putevi se obnavljaju na svakih 8 do 10 godina, dok se kod nas koriste i preko 30 godina.
 
Natrag
Top