Kan: Novi čin za spas evra

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kan: Novi čin za spas evra


Novosti

Evropa polaže nade, posebno u Kinu i zemlje BRIKS, na skupu najrazvijenijih zemalja sveta (G 20) tokom ove nedelje u Kanu. Scenario, koji se stvara u hodu, još daleko od očekivanja Brisela


Stroge policijske provere na ulazu u Kan

BUDUĆNOST evra krojiće se na dvodnevnom samitu G 20, ove nedelje u Kanu. Biće to treći sastanak na vrhu EU za manje od dve nedelje, s tim što će mu se ovoga puta priključiti i svetski lideri. Kina, ali i ostale zemlje iz grupe BRIKS, kojom se trenutno zida ekonomska ekspanzija planete, biće glavni gosti. Evropi je neophodna pomoć sa strane, ali scenario, koji se stvara u hodu, još je veoma daleko od onoga što Brisel očekuje da bi spasio zajedničku monetu.

Zamenik kineskog ministra finansija Žu Guanđo, koji se pred vikend sastao s direktorom Evropskog fonda stabilnosti Klausom Reglingom, veoma oprezno je izjavio da njegova zemlja tek očekuje razjašnjavanje tehničkih detalja, kao i da bi trebalo da izvrši ozbiljne studije da bi videla da li će eventualno učestvovati u dopunjavanju fonda. Još alarmantnija bila je njegova poruka da na predstojećem samitu G 20 neće biti reči o dokapitalizaciji Evropskog fonda stabilnosti!

Zbog toga je i Regling morao da spusti loptu i poruči da sa Kinom trenutno „nema pregovora“, odnosno da su „konsultacije tek u preliminarnoj fazi“. Poruka iz Pekinga je jasna: razmatraće mogućnosti da ojačaju bilateralnu saradnju „koja će biti svima od koristi“. Drugim rečima, sigurno neće priskakati u pomoć da bi ostali praznih ruku.
Prema kineskom viceministru finansija, u Kanu će se zato zvanično razgovarati „samo“ o promovisanju svetskog trgovinskog razvoja, održavanju stabilnosti međunarodnog tržišta, reformi Međunarodnog monetarnog sistema i finansijskoj kontroli. Još nijedan kineski zvaničnik nije javno potvrdio da će njegova zemlja zaista učestvovati u Evropskom fondu.
Čak i kad bi učestvovala, najavljuje se da bi Kina, kao zemlja s najvećim doprinosom, mogla da unese svega od 50 do 100 milijardi. Brazil takođe trenutno samo razmišlja o svom učešću, a potrebno je, za prvo vreme, obezbediti čak 750 milijardi, da bi se stiglo do zacrtanog plana od hiljadu milijardi, što, opet, nije dovoljno za mirnu sutrašnjicu, pogotovo ako se uzmu u obzir podaci o većem italijanskom zaduženju nego što se do sada mislilo. A fond je zamišljen da bi, pre svega, sanirao italijanske finansije, da se kriza ne bi širila dalje.
Zbog svega, kočnicu su povukli i Evropljani, koji su mnogo očekivali od samita u Kanu, pa su već poručili da će detalje oko fonda stabilnosti saopštiti tek krajem novembra ili početkom decembra. Berze, koje su veoma pozitivno reagovale prvog dana posle postizanja sporazuma u Briselu, odmah su se zato ponovo povukle na poziciju „opreznog reagovanja“.
Posle svega, zabrinuti za uspeh samita G 20, predsednici Evropskog saveta i Evropske komisije, Herman van Rompej i Žoze Manuel Barozo, uputili su u nedelju zajedničko pismo svim zemljama učesnicama, u kojima traže solidarnost i slične napore ostalih, onim evropskim, da bi se izašlo iz krize. Tu su, svakako, u prvom redu mislili na američki dug od 14.700 milijardi dolara.

POČEO ANTISAMIT ALTERMONDIJALISTI su već počeli da se okupljaju u Kanu. Četrdesetak udruženja organizovalo se u „Kolektiv 06“, koji traži „pravu demokratiju“, a ne onu zasnovanu na finansijskom diktatu. Njihov prvi zvanični skup zakazan je za utorak, dva dana pre početka samita. Tradicionalni „narodni forumi“ biće održani 2. i 3. novembra. Za red i mir u Kanu tokom trajanja samita G20 zaduženo je čak 12.000 policajaca, žandarma i vojnika.
 
Natrag
Top