LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kamene staze


Granitne-staze-001.jpg
Strah da će vaš vrt, obložen granitnim kockama, izgledati kao da je otrgnut od prirode nije opravdan. Naprotiv, sive granitne kocke i zelenilo vrta uzajamno se upotpunjuju i stapaju u prostor, neodoljiv za celodnevni boravak. A upravo je to želja svakog vlasnika kuće, ali i pejzažnog arthitekte. Iako su skupe, isplati se nabaviti ih jer predstavljaju trajno rešenje. Spomenućemo samo neke od njihovih prednosti: postojanost na sve vremenske uslove (mraz, vrućina) velika nosivost (ulice za teški promet), otpornost na habanje...


Na slikama je prikazano oblikovanje male vrtne terase kružnog oblika. Veličina kocke je 10x10x10. Ako imate nepropusno tlo, potrebne su opsežnije predradnje:

1) treba isplanirati tzv. široki iskop dubine oko 40cm i odtraniti humus;

2) na dno položite batudu visine 20 do 25cm u dva sloja (prvi krupniji lomljenjak a drugi sitniji granulat). Oba sloja treba dobro nabiti. Batuda služi kao drenažni sloj, a ako je dobro zbijena kocka se neće slegati. Na batudu sanpite pesak (5 do 6cm) i u njega položite granitne kocke. Budući da su kocke nepravilnih, hrapavih stranica i grubo obrađenih bridova, treba birati približno jednake, a najpravilnije stranice ostavljati vidljive. Od alata potrebni su sekač i čekić (mase oko 2kg) a za izravnavanje letva, libela i konopac.

Iako ne izgleda jednostavno, najčešće se kocke slažu u polukružne ili kružne oblike. Počinje se odabiranjem radijusa koji će biti
Granitne-staze-002.jpg
baza za ispunjavanje krugova prema spolja i unutra, a završava ispunjavanjem fuga peskom.

Krugovi ili bolici koji proizilaze iz krugova: ovi uzorci prirodnog kamena naročito su omiljeni kod pejzažnih arhitekti. Položaj oko ostrva sa biljkama, kao kontrast travatoj površini ili u kombinaciji sa dekorativno raspoređenim zalutalim kamenjem, taj se materijal stapa sa zelenom okolinom.

U obliku otvorenog kruga: zvezdasto položene drvene impregnirane grede stapaju se s okolnim kamenjem i predstavljaju ugodan kutak za boravak na otvorenom.

Mesto za sedenje na otvorenom ovde je popločano različitim poljskim i granitnim kamenom. Tehnika rada može se lako savladati.

Granitne-staze-005.jpg
Kocke od prirodnog kamena mogu biti samo približno pravilnog oblika, jer se ne mogu tačno lomiti. Pre polaganja svaku kocku treba dobro pogledati da li odgovara.
Najpre treba odabrati jedan od radijusa (od 50 do 60cm) i nacrtati ga na pripremljenu podlogu od šljunkovitog peska. Kao šestar može poslužiti sekač i komad konopca.
Granitne-staze-006.jpg
Prva kocka polaže se na liniju kruga ravnom zadnjom stranicom. Gornju površinu treba dovesti u vodoravan položaj pomoću duže letve, libele i čekića.
Kocke u prvom krugu moraju biti približno jednake veličine.
Za oblikovanje kocki potreban je sekač za kamen i čekić mase oko 2kg. Željenu liniju loma prethodno treba označiti kredom.
Granitne-staze-007.jpg
Na položenu prvu kružnu formu mogu se slagati spoljni i unutrašnji krugovi. Središte kruga može predstavljati kamen posebnog oblika.


Kocke će trebati lomiti na mestima gde se krugovi sužavaju ka središtu. Na odgovarajuću veličinu smanjuju se pomoću sekača i čekića.
Granitne-staze-008.jpg
Granitne-staze-009.jpg









Granitne-staze-010.jpg
Granitne-staze-011.jpg
Granitne-staze-012.jpg
Granitne-staze-013.jpg
Granitne kocke treba slagati što gušće, da bi se izbegle rupe. Čekićem ih treba dobro nabiti u posteljicu od šljunka, tako da sigurno leže.






Ravna letva i libela su preko potrebni pomoćnici pri polaganju, naročito ako više redova kocki treba postaviti u istom nivou.








Nakon utabavanja celog kruga, pesak se metlom nanese u fuge i sve zalije vodom. Taj posao treba ponoviti više puta, tj. dok se fuge ne popune.




Granitne-staze-014.jpg




copy.png
trans.png
 
Natrag
Top