Kako su Nemci opet razljutili Grke?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Kako su Nemci opet razljutili Grke?
[/h] Izvor: B92, Beta, Tanjug


Nemačko izdanje Fajnenšel tajmsa (FTD) je preporučio u svom uvodniku Grcima da na prevremnim poslaničkim izborima glasaju protiv levičarske koalicije Siriza.

20106632204fb44cd816d17120074803_640x360.jpg


List koji je ranije već izrazio koga preferira na izborima, mada tada samo u Nemačkoj, piše da "FTD i većina Grka imaju zajednički interes - njihova zemlja mora zadržiti evro".
"Oduprite se demagogiji Aleksisa Ciprasa i njegove Sirize. Ne verujte obećanjima koja kažu da ugovor jednostavno možemo raskinuti, bez posledica...", piše u uvodniku i dodaje da se "samo sa strankama koje prihvataju uslove medjunarodnih donatora može postići da vaša zemlja zadrži evro".

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Siriza: Nećemo Grčku van evrozone
Iako se zalaže za napuštanje nametnutog plana poverilaca (EU i MMF) koji utvrđuje niz drastičnih mera štednje u Grčkoj da bi uredila budžet i privredu, Siriza ponavlja da želi da Grčka ostane u zoni evra što kaže i velika većina Grka, čak 80 odsto njih.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
FTD poziva Grke da glasaju za Novu demokratiju Andonisa Samarasa, iako je ta stranka "decenijama vodila lošu politiku".

"Vašoj zemlji će biti bolje sa koalicijom koju predvodi Andonis Samaras, nego Cipras koji želi povratak u prošlost i u svet koji više ne postoji", dodaje se.

Odmah nakon toga, grčki političari su se ujedinili u oceni da to predstavlja provokaciju uoči izbora koji se smatraju odlučujućim za sudbinu najjužnije članice EU.

Siriza je u saopštenju osudila "sirovo mešanje bez presedana koje vredja nacionalni ponos i podriva demokratiju" u Grčkoj.

"Jedino što bi se još moglo desiti posle ovako provokativnog i uvredljivog mešanja bilo bi da nemačka kancelarka i ministar finansija dodju da dele glasačke listiće desnice na izborima u nedelju", odgovorio je visoki zvaničnik Sirize Dimitris Papadimulis.

Desnica koje se tik uz Sirizu bori za isbornu pobedu, i socijalisti, takodje su reagovali sa ogorčenjem, uz ocenu da nemački list zapravo radi za levicu.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Merkel ne deli savete Grcima
Istovremeno, Vlada Nemačke je ostala diplomatski neutralna rečima da Angela Merkel "ne daje savete za glasanje na izborima u Grčkoj i da je Berlin spreman da saradjuje sa bilo kojom izabranom vladom neke partnerske zemlje".
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
"Mi smo ponosni ljudi (...) Mi ne želimo uputstva (...) Mi ne želimo provokacije i mahinacije", rekao je portparol konzervativne Nove demokratije.

Predstavnik socijalista Ana Diamantopolu izrazila je žaljenje zbog "zastrašujuće političke nekorektnosti", optuživši FTD da deluje kao "filijala" organa Sirize - atinskog lista Avgi. Ona je optužila nemačke krugove da žele da izguraju Grčku "iz evra".

Grci će u nedelju po drugi put za dva meseca izaći na izbore koji bi mogli odrediti da li će Atina sprovesti plan štednje ili će doživeti ekonomski kolaps i izaći iz evrozone.

Izbori od 6. maja posle kojih nije bilo izrazite većine, niti koalicione vlade, potopili su Grčku u političku maglu, izazivajući frustraciju u Evropi i "privremeno" obustavljanje isplate tranše od 2,6 milijardi evra pomoći.

Od tada, Grčka izgleda kao da je na ivici bankrota, a pokazatelji su u crvenom - pad BDP je 6,5 odsto, nezaposlenost je porasla na 22,6 odsto, svakodnevno opadaju ulozi u bankama, a državna kasa mogla bi biti prazna sredinom jula.


[h=2]Junker: Izlazak Grčke srušio bi evro[/h] Predsedavajući evrozone i premijer Luksemburga Žan Klod Junker kaže da bi istupanje Grčke iz evrozone dovelo u opasnost taj monetarni blok.
14248441674fb2979c08bf1388710530_640x360.jpg


Junker navodi da bi ”ukoliko radikalna levica pobedi, što se ne može isključiti kao mogućnost, posledice po monetarnu uniju bile bi nesagledive”.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Bonitetna agencija Fič upozorava da bi u slučaju izlaska Atine iz evropske monetarne unije "sve vlasti evrozone bile bi stavljene na posmatranje rejtinga uz negativnu prognozu, što znači da im preti brzo sniženje kreditnog statusa".
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
”Mi ćemo sa svakom vladom morati da razgovaramo. Mogu samo da upozorim na opasnosti odlučivanja o izlasku iz monetarne unije. Time bi unutrašnja kohezija evrozone bila ugrožena“, objasnio je Junker.

Istupanjem Grčke iz evrozone, nezavisno od ekonomskih i socijalnih posledica po samu zemlju, bila bi naneta šteta evrozoni, rekao je Junker dodajući da se to mora sprečiti jer bi bilo loš signal.

Junker je kazao da Grcima mora biti jasno da je "smešna" zamisao da se borba protiv dugova vodi još većim državnim dugovima i budžetskim deficitom, te je podvukao kako o suštini programa štednje sa Grčkom ne može biti pregovarano.



 
Natrag
Top