Kako sam sistematski uništen od rijalitija: Sve je počeo na 14. kongresu SKJ

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Kako sam sistematski uništen od rijalitija: Sve je počeo na 14. kongresu SKJ

Da li su krivi oni što učestvuju ili oni što gledaju, kako je sve počelo i šta će još biti - sa studentima Pravnog fakulteta u Beogradu razgovarali su slikar Uroš Đurić, rok muzičar Zoran Kostić Cane i glumac Dragoljub - Mićko Ljubičić.

o1MzAur.jpg

Foto: G. Srdanov / RAS Srbija
Cane, Uroš Đurić, Mićko Ljubičić

Iako smo svedoci dominacije rijalitija, taj fenomen nije nastao odjednom, samo je sada agresivniji, a mnogi pamte da su i ranije bile određene pojave zadužene za razbibrigu, neke “Lepe”, neke “Audicije”...

- Uvek su bili neki zabavljači nacija, ali u odnosu na ovo vreme, to je imalo neki nivo. I za vreme Titove Jugoslavije bilo je takvih emisija uz koje se narod smeje i ne razmišlja ništa, da bi se njegova pažnja držala sa nečim što nema veze sa njegovim stvarnim životom, sa njegovom stvarnom svešću. Narod se smeje dok postaje sve gluplji i siromašniji, samo što je sad to dobilo neke metastaze - kaže Zoran Kostić Cane.

Mi nemamo pametnija posla nego da gledamo ljude koji isto nemaju pametnija posla, koji su napušteni
Cane

Kada je reč o urušavanju sistema vrednosti u društvu, on bi mogao da se dovede u vezu sa periodom raspada stare Jugoslavije.

Dragoljub Ljubičić Mićko smatra da je ključnu ulogu imao 14. kongres Saveza komunista, taj raspad i odlazak Slovenaca koji je televizija direktno prenosila.

UMvyNn1.jpg


- Tada je to krenulo da se urušava. Meni se čini da je presudni momenat kada je upravo napravljen prvi rijaliti šou na ovim prostorima bio direktni prenos zasedanja Narodne skupštine Srbije. Ako se prisetite ko je tu kome šta pričao, ko je koga psovao, ko je koga nosio i iznosio, u odnosu na to, ovo sad što se dešava čak i nije toliko ružno. Jeste opasno i tragično, ali to smo tad imali priliku da čujemo, kada nisu postojali ostali oblici rijalitija, nego je to bio jedini i najgledaniji - podseća Mićko.

Frontmen “Partibrejkersa” dodaje da “ko nema svoga dobra, po tuđem zlu premeće”.

- Mi nemamo pametnija posla nego da gledamo ljude koji isto nemaju pametnija posla, koji su napušteni. Da se ne zezamo, vrhunac rijalitija je uživo odgledati ubistvo u tom programu. To je vrhunac svega. Kao gladijatorske igre. Ima hleba, ima igara, naslađuj se tuđom nesrećom ne misleći o svojoj - upozorava poznati muzičar.

wp8ipcw.jpg

Foto: G. Srdanov / RAS Srbija
Cane: Narod se smeje dok postaje sve gluplji i siromašniji

Iako je suvišno govoriti o kvalitetu sadržaja rijaliti programa, Mićko čak ističe da je to oksimoron, jer ne postoji sadržaj rijalitija.

- Kakav je to sadržaj kad gledaš kako neki ljudi idu u klozet, tuširaju se, psuju, pljuju u bazen, i to kad imaš sreće, jer to produkcija traži, inače ćute, gledaju se, šta će... pljuju u bazen. Ta forma čini rijaliti i dovodi razne spodobe kao glavne protagoniste toga i tačno znaš šta ne treba da imaš da bi bio učesnik toga, ne treba da imaš skrupule, pamet, obrazovanje, vaspitanje, pristojnost, empatiju, a treba da imaš bezobrazluk, nasilnost, agresivnost, vulgarnost...

Kakav je to sadržaj kad gledaš kako neki ljudi idu u klozet, tuširaju se, psuju, pljuju u bazen, i to kad imaš sreće, jer to produkcija traži, inače ćute, gledaju se, šta će...pljuju u bazen
Mićko

Oni sebe ne vide, ali, nažalost, mi moramo da ih gledamo i ne priznajem ono “promenite kanal” jer nije ovde reč o stvari izbora i menjanju kanala nego o tome da rijaliti ne sme da postoji na televiziji sa nacionalom frekvencijom, isto kao i filmovima za odrasle. Neka budu na kablu, u nekom paketu, koji moraš dodatno da platiš, neka im povećaju porez pa ćete videti kako će se situacija promeniti - poručuje Ljubičić.

S druge strane, Cane naglašava da nije stvar u ljudima koji su u tom programu nego u onima koji to gledaju danonoćno. - Problem su ljudi koji ne intervenišu nad svojom decom ako se to slučajno pojavi na ekranu. Ne da im ukinu, nego da im objasne štetnost takvog ponašanja. Nema čak ni zadovoljenja radoznalosti. Samo ignoracija - zaključuje Cane.

Politika određuje šta će da dominira

TiuJIL0.jpg

Foto: G. Srdanov / RAS Srbija

Slikar Uroš Đurić kaže da savremena umetnost u Srbiji postoji, ali je na marginama.

- Ona je u javnom polju nevidljiva, ali bitno je da se naglasi da je nečija vidljivost suštinski vezana za politiku. Znači, politika određuje šta će da dominira, a politika je odlučila da samo ona dominira. Mi nismo uništeni od rijalitija nego smo uništeni od politike, i to je veliki problem našeg društva, zato što politika ne servisira društvo kao što bi trebalo, nego suprotno, društvo servisira političku klasu.

Izvor: Blic Online
 
Natrag
Top