Kako SAD mogu da zaustave ISIS a da i ne kroče u Siriju

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.917
vcdgsu8437fh-610x349.jpg



Sve je teže zataškati očiglednu činjenicu da Islamska država ne nabavlja oružje iz Iraka ili Sirije, već iz susednih zemalja poput Jordana, Libana, Izraela i Turske.
Čak je i nemačka televizija Deutsche Welle navela da su snimljeni kamioni u Turskoj koji prenose opremu u Siriju bez ikakvog nadzora tuske vlade. Časopis TIME je naveo da ISIS zavisi od zaliha koje dolaze iz sirijskog grada Tal Abijad, koji se nalazi na granici sa Turskom.

Sirijski kurdski borci su u junu ove godine pokušali da saseku liniju snabdevanja ISIS-a preuzimanjem grada Tal Abijad.

Napredovanje kurdskih snaga se pripisuje američkim vazdušnim napadima protiv ISIS-a, mada se nameće pitanje zašto Turska i SAD ne sprečavaju linije snabdevanja pre nego što one dođu do sirijske granice.


Napori „pomaganja“ Kurdima su se zapravo pokazali kao izgovor za upadanje u sirijski vazdušni prostor i sirijsku teritoriju.

Nova američka divizija od 60 boraca obučenih u Turskoj koja je poslata da se bori sa hiljadama i hiljadama terorista ISIS-a je samo još jedan pokušaj zavaravanja da ISIS nije zapadna tvorevina.

Kako poraziti ISIS?
Jedna stara izreka kaže: „vojska maršira stomakom“. Prema toj logici, vojska sa praznim stomakom ne može da maršira. Tvorac ove maksime, Napoleon Bonaparta, lično se u to uverio kada je njegova vojska završila duboko u Rusiji bez zaliha.

Na isti taj način, borbena sposobnost ISIS-a zavisi od puteva snabdevanja oružjem. Presecanje ovih puteva će dovesti do neizbežnog poraza snaga ISIS-a. SAD, koje su saveznici sa državama oko Sirije ili imaju vojsku u državama oko Sirije, lako bi mogle da preseku puteve snabdevanja ISIS-a ukoliko bi želele i ukoliko im je to stvarno cilj.

hs35hf-640x446.jpg


Iako su SAD pomogle Turskoj da postavi raketnu odbranu duž granice sa Sirijom kako bi se napravila defakto zona bez letenja, nije puno učinjeno da se ojača bezbednost granica, odnosno da se zaustavi prolaz terorističkih boraca, oružja i zaliha.

Kako navodi nemački DW, čini se kao da je turska granica namerno slabo čuvana kako bi konvoji zaliha za ISIS mogli nesmetano da prođu.

Slična situacija se može uočiti i u Jordanu.

SAD bi mogle da zaustave ISIS za mesec dana, kad bi htele
Odsecanjem novca, zaliha, boraca, oružja i važne opreme, vojsku ISIS-a bi lako mogle da savladaju i same sirijske i iračke snage. Bez novca kojim bi se plaćali borci i bez novih boraca koji bi zamenili one pale u borbi, moral vojske bi ubrzo opao.


Bez stalnog dotoka oružja, municije i goriva, ISIS i druge terorističke organizacije bi izgubili svoje taktičke sposobnosti. Borci bi bili okruženi i uništeni kao što je to učinjeno u unutrašnjosti Sirije gde su sirijske snage uspele da saseku linije snabdevanja ključnim gradovima, izgladnevši terorističku vojsku.

Obezbeđivanje sirijskih granica sprečavaju takozvana „utočišta“ za „umerene pobunjenike“ koje su napravile SAD i regionalni saveznici. Jedina efikasna snaga blizu tursko-sirijske granice koja može da ugrozi puteve snabdevanja ISIS-a – Kurdi – sada biva direktno napadnuta od strane turskih snaga, čime se uklanja i to malo prepreka koje su sprečavale snabdevanje ISIS-a preko Turske.

SAD i njihovi saveznici bi lako mogli da povećaju bezbednost duž sirijske granice i trajno preseku linije snabdevanja za ISIS i druge terorističke organizacije bez potrebe da uopšte kroče na sirijsku teritoriju. Oni bi mogli to da urade, ali oni to ne žele da urade.

Jasno je i zašto. ISIS je tvorevina američke spoljne politike koja se koristi za ratove u kojima zapadna vojska ne može da učestvuje. U takve ratove spada i uništenje Sirije, što je pravi cilj američke vlasti.

Činjenica da SAD zajedno sa Turskom i Jordanom mogu da obezbede granice Sirije, a ne čine to, samo govori da je konflikt u Siriji zapravo invazija, a ne građanski rat. Ovaj konflikt bi mogao da se okonča prostim proveravanjem džakova koji prelaze tursku granicu.

Toni Kartaluči (NEO)

izvor : Webtribune.rs
 
Natrag
Top