Kako sačuvati bubrege

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
ПОРОДИЧНИ ЛЕКАР


Како сачувати бубреге



Половина пацијената који су стигли до дијализе, прво су имали хипертензију и дијабетес или обе болести

Lekar%20epruvete.jpg


Бубрези тихо губе своју функцију, не боле и не дају неке друге знаке који би најавили болест. Нека особа може имати годинама повишен крвни притисак или дијабетес, да би се тек након десет и више година испољили неки знаци бубрежног оштећења. За то време скривено пропадају бубрежне ћелије. Када се њихов број смањи на 50 одсто, преостале раде и за изгубљене, али не задуго. Убрзо и оне пропадају, па је могуће да до јуче здрава особа открије да је бубрежни болесник и заврши на дијализи. Од 5000 пацијената којима је она неопходна, половина никада раније није боловала од бубрежних болести.

Примаријус др Љиљана Сурић-Ламбић, нефролог у Клиничко-болничком центру „Земун”, потврдила је да дугогодишња хипертензија и дијабетес могу временом да доведу до почетне бубрежне слабости, без претходних симптома који би је најавили. Познато је да се крвни судови у дијабетесу и хипертензији патолошки мењају због чега трпе сви органи у телу, а посебно бубрези, будући да се њихове основне функционалне јединице (гломерули) састоје из најфинијих капилара. Артериосклероза је такође значајан чинилац у настанку бубрежних болести. Сужавање бубрежних артерија и последична оштећења бубрежних ћелија онемогућавају нормалан рад бубрега, временом њихова функција опада да би се на крају потпуно угасила. Понекад је смањена бубрежна функција знак за друго обољење за које болесник није знао, или су симптоми били занемарени и непрепознати.

Не солити претерано

Шта се све догађа у организму када бубрези попусте може се наслутити на основу функција које они обављају. Бубрези филтрирају отпадне продукте метаболизма беланчевина (уреа, креатинин, мокраћна киселина, фосфати...), разне токсине, лекове. Смањењем бубрежне функције, ове материје се задржавају у организму изазивајући лакша или тежа токсична стања (уремија). Код дијабетичара који имају лоше регулисан шећер долази до пропадања мембране у бубрежним гломерулима и тубулима кроз коју се филтрирају распадни продукти метаболизма, она постаје појачано пропустљива, па се у урину могу наћи материје које иначе не би смеле – протеини, гликоза и друге.
Бубрези одржавају равнотежу потребних електролита и количину воде у циркулацији. Уколико се, рецимо, због бубрежне слабости у организму задржава калијум, његов вишак ремети рад мишићних, посебно срчаних ћелија и угрожава срце. Ослабљени бубрези са губитком функције недовољно излучују и натријум. Со везује воду, повећава се притисак, циркулишућа течност се истискује из крвних судова у мека ткива и настају отоци. Болесник тада улази у зачаран круг узрока и последица: хипертензија може да изазове бубрежну слабост и да је погоршава, а смањена функција бубрега повећава крвни притисак. Докторка Сурић-Ламбић зато наглашава да нелечена хипертензија, у обе варијанте, доприноси бржем пропадању бубрежне функције до потпуног губитка и угрожава живот болесника.
Со је, иначе, потребна организму па недостатак води другим поремећајима везаним за губитак воде (дехидратација) и пад притиска, јер бубрег са смањеном функцијом има слабију моћ прилагођавања и одговора на сигнале патолошког стања организма.
Ослабљени бубрези слабије одржавају кисело-базну равнотежу. У каснијој фази болести ацидоза настаје као последица превеликог уноса беланчевина и задржавања киселих производа насталих у процесима метаболизма. Од нормалне функције бубрега зависи и количина хормона еритропоетина, витамина Д3 и простангладина који шире крвне судове. Еритропоетин је хормон који подстиче коштану срж на производњу црвених крвних зрнаца, а његов недостатак код бубрежних болесника изазива анемију.

Дијагноза са две анализе

Како се открива попуштање бубрежне функције? Умор, главобоља, безвољност, малаксалост, мучнина, сивкасто-жута боја коже, отоци – могу да побуде сумњу на бубрежну слабост, међутим за почетак је довољна и обична, јефтина и рутинска анализа урина и крви , коју они који брину о свом здрављу ураде бар једном годишње.
Први знак оштећења бубрега код дијабетичара и хипертоничара је присуство беланчевина, најчешће албумина у урину, а степен бубрежне слабости одређује се методом процене гломеруларне филтрације преко клиренса креатинина. Овом анализом се мери колико милилитара крви ћелије бубрега очисте од распадних продуката (креатинина) у једном минуту. Према тој формули, све што је мање од 90 мл/мин/1.73 м 2 већ је знак попуштања бубрежне функције. Особе код којих се дијагностикује бубрежна слабост требало би најмање два пута годишње да провере креатинин у крви и урину који се скупља 24 сата.
Наша саговорница наглашава да се рано откривена бубрежна слабост може знатно успорити смањивањем крвног притиска (не би требало да буде виши од 130/80), и добром контролом гликемије у шећерној болести, смањивањем повећане телесне тежине, престанком пушења (дуван оштећује мале крвне судове), ограничењем уноса соли на два до три грама дневно и посебном исхраном за бубрежне болеснике.
Старење, поменуте и друге болести оштећују бубрежне ћелије, али бубрези, нажалост, не могу да обнове своје гломеруле и целе нефроне, као што то могу неки други органи, па се једном започети процес губљења бубрежне функције наставља. Тај губитак не угрожава живот све док се од милион нефрона – колико их бубрези имају – не изгуби 70 до 80 одсто. Тада болест улази у завршну фазу (уремија), а изгубљену функцију бубрега преузима вештачки бубрег, односно дијализа.
Бубрези су органи који имају велику способност прилагођавања и могу појачаним радом да одржавају равнотежу у организму све док не остане 18-20 одсто функционалних нефрона. Овај хронични и прогресивни процес, као што је већ наглашено, не може се зауставити и зато када функција опадне на 30 одсто, болесника треба припремати за вештачки бубрег. Овај апарат састоји се од полупропустљивих мембрана које замењују бубрежне филтере. Иако уз његову помоћ болесници могу да доживе и дубоку старост, дијализа никада у потпуности не замењује природни бубрег, упозорава докторка Сурић-Ламбић. Здрави бубрези непрекидно удаљавају распадне продукте док се код оних који су на дијализи штетне материје и вишак течности накупљају у крви између две дијализе и избацују тек сваки други дан, али ни тада у потпуности.

Вера Бошковић


Истраживања су показала да је просечни болесник на дијализи чешће мушкарац старији од 65 година који има повишен крвни притисак, прекомерну тежину и масноће у крви, шећерну болест и донедавно се осећао добро. Са епидемијом дијабетеса и хипертензије, упозорава др Сурић-Ламбић, све је више и млађих особа оба пола који имају потребу за вештачким бубрегом.

Објављено: 12.12.2010.
Извор: Политика магазин



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Prirodni načini čišćenja bubrega

ciscenje-bubrega2_zps9026f74f.jpg


Bubrezi su parni organ mokraćnog sustava.
Zaduženi su za to da iz našeg tijela eliminiraju toksine.


Svaki dan kroz naše bubrege prolazi oko 200 L krvi, da bi se pročistila od otrova i toksina.


Bubrezi također proizvode važne hormone: erythropoietin (stimulira proizvodnju crvenih krvnih stanica), renin (regulira krvni tlak) i calcitriol (aktivna forma vitamina D).


U našem tijelu već postoji prirodan mehanizam čišćenja bubrega. Ako konzumirate dovoljno tekućine u obliku vode, čaja itd, bubrezi se čiste sami.


Međutim, ponekad našim bubrezima je potrebna pomoć i ovdje dolazi u obzir detoksikacija bubrega uz pomoć ljekovitih biljaka.


Osim što poboljšava njihov rad i sprečava stvaranje kamenca, čišćenje bubrega može pomoći eliminirati toksine iz organizma, ojačati imunitet, normalizirati krvni tlak i poboljšati funkciju mokraćnog mjehura.


Čišćenja bubrega prirodnim putem


1. Biljke za čišćenje bubrega


Smatra se da sljedeće biljke poboljšavaju funkciju bubrega i pomažu njihovom čišćenju:

  • đumbir
  • maslačak
  • korijen bijelog sljeza
  • smreka
  • kopriva
  • peršin
  • klinčić
  • zlatnica (Solidago virgaurea)
2. Namirnice koje pomažu u čišćenju bubrega
  • lubenica
  • sok limuna
  • sok brusnice
  • sjemenke buče
3. Vitamini za čišćenje bubrega


Neki alternativni liječnici preporučuju da se kod čišćenja bubrega koriste sljedeći vitamini i minerali:

  • vitamin B2
  • vitamin B6
  • magnezij

Kako smaniti rizik od nastanka bubrežnih bolesti

  • izbjegavajte cigarete i pretjerano konzumiranje alkohola i kofeina
  • održavajte krvni tlak i šećer na normalnoj razini
  • redovito provjeravajte kolesterol
  • pijte puno vode (bar 8 čaša dnevno)
  • održavajte zdravu tjelesnu težinu
Bubrežni kamenci


Bubrežni kamenac je tvrda tvar koja nastaje od kristala koji se talože iz mokraće i nakupljaju na unutrašnjim površinama bubrega.


Simptomi bubrežnih kamenaca su jaka bol u području bubrega ili donjem dijelu abdomena. Bubrežni kamenci mogu izazvati poteškoće u mokrenju, krv u urinu, mučninu, povraćanje i visoku temperaturu.


Možete smanjiti rizik od nastanka bubrežnih kamenaca tako da pijete puno vode i smanjite unos soli. Ljudi koji su već imali probleme sa bubrežnim kamencima, trebali bi izbjegavati hranu koja sadrži puno oksalata, poput čokolade, okre, sezama itd.


Recepti za čišćenje bubrega


Čaj od sjemenki lubenice za bubrežne kamence


Edgar Cayce posebno preporučuje čaj od sjemenke lubenice ljudima, koje imaju bubrežne kamence. Također pomaže kod stimulacije funkcije bubrega:


Da bi pripremili čaj, potrebna Vam je jušna žlica sjemenki lubenice, koje ste prethodno samljeli ili isjeckali. Prelijte sjemenke sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Zatim procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj.


Čaj pijte tri puta tjednom, a možete ga piti i više puta na dan.

Čaj od sjemenki celera (Apium Graveolens)


Jušnu žlicu sjemenki celera, friško mljevenih ili isjeckanih, prelijte sa pola litre kipuće vode i ostavite da se ohladi. Procijedite i odmah popijte čaj. Ako je to moguće, uvijek pripremite svježi čaj.


Čaj pijte bar jedan put dnevno, tri puta tjednom. Nemojte koristiti ovaj čaj, ako ste trudni.

Čišćenje bubrega prema dr.Clark


Ovaj recept je dosta kompliciran. Pokušali smo da ga prevedemo što bolje možemo. Ako Vam u receptu nešto nije jasno, molimo Vas da detalje pogledate na izvornoj stranici dr.Clark: http://curezone.com/clark/kidney.asp

  • ½ šalice osušenog korijena Hydrangea - DRVENASTA HORTENZIJA (Hydrangea arborescens)
  • ½ šalice korijena CRVENE KONOPLJUŠE (Eupatorium purpureum)
  • ½ šalice korijena bijelog sljeza (Althea officinallis)
  • 4 svježnja svježeg peršina
  • tinktura kudjelje (zlatica,poganska trava) (ako ste alergični izostavite je iz recepta)
  • đumbir u prahu
  • uva ursi
  • koncentrat crne višnje, 250 ml
  • prstohvat vitamina B2 u prahu
  • vitamin B6, 250 mg
  • tablete magnezij oksida, 300 mg
Odmjerite ¼ šalice svakog korijena i ostavite ga da se natapa, zajedno u 10 šalica hladne vode iz slavine, koristeći nemetalnu posudu i nemetalni poklopac.


Nakon četiri sata ( ili preko noći) dodajte 250 ml koncentrata crne višnje i lagano kuhajte 20-ak minuta. Popijte ¼ čaše čim se dovoljno ohladi. Ostatak isipajte kroz cjediljku u sterilnu staklenu posudu. Ohladite staklenu posudu.


Prokuhajte svježi peršin, nakon ispiranja u 1 četvrtini vode tijekom tri minute. Popijte ¼ čaše kada se dovoljno ohladi. Ohladite jednu staklenku i jednu zamrznite. Ostatak peršina iskoristite za juhu i slično.


Doziranje


Svako jutro ulite zajedno ¾ šalice mješavine korijenja i ½ čaše peršinove vode, puneći veliku šalicu. Dodajte 20 kapljica tinkture kudjelje. Popijte ovu mješavinu u nekoliko doza tijekom dana. Držite na hladnom. Nemojte popiti sve od jednom jer ćete imati problema sa stomakom i osjećati ćete pritisak u mjehuru. Ako vam je stomak veoma osjetljiv, započnite sa pola ove doze.

Izvor: Alternativa za Vas
 
Natrag
Top