Kako pravoslavni hriscanin treba da se odnosi prema svojim neprijateljima?

Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
U ovom rečima svetog Vladike Nikolaja je, čini mi se, na najbolji način opisan stav koji hrišćanin treba da ima prema onima koji mu nisu blagonakloni, koji mu žele zlo, kleveću ga itd, koje smatra svojim neprijateljima.



"Благослови непријатеље моје, Господе. И ја их благосиљам и не кунем... Они су место мене исповедили грехе моје пред светом. Они су ме шибали, кад сам се ја устезао шибати себе самог. Они су ме мучили онда, када сам бежао од мука. Они су ме ружили онда, кад сам ја сам себи ласкао. Они су ме пљували онда, кад сам се ја гордио собом. Благослови непријатеље моје, Господе, и ја их благосиљам и не кунем. Кад сам се ја правио мудрим, они су ме називали лудим. Кад сам се правио моћним, они су ми се смејали као кепецу. Кад сам хтео водити људе, они су ме гурали у позадину... Роб куне непријатеље, јер не зна. А син их благосиља, јер зна. Јер зна син да му се непријатељи не могу дотаћи живота. Зато слободно корача између њих, и моли се Богу за њих."

(sv.Vladika Nikolaj, Molitve na jezeru)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Jako lep tekst, draga Kalista. Nestade mi plavih, pa moram ovako.
Kasno je, i reči mi ne idu same od sebe, ali poštujem svoje neprijatelje, ne želim im ništa loše, čak im, svaki put kad sam u crkvi, palim sveću. Onako, kad namenjujem, na kraju obavezno namenim jednu za prijatelje koje sam zaboravila, i jednu za neprijatelje.
Neprijatelje teško da možemo da volimo, ali da ih poštujemo, svakako, to je hrišćanski.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Moguce je voleti neprijatelja ali nije sustina u tome, vec u tome da nema neprijatelja :)
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Moguce je voleti neprijatelja ali nije sustina u tome, vec u tome da nema neprijatelja :)

Bravo! To i jeste suština! Jer imati nekoga za "neprijatelja" u stvari samo znači naš način na koji mi tu osobu "tumačimo" u odnosu na sebe, to znači da smo joj dozvolili da "udje u naš emotivni sistem", dali smo joj "pravo" da upravlja našim emocijama.Dakle, mi smo ti koji dajemo "dozvolu" nekome da nas naljuti, iznervira, razbesni...a da bi mogli da dodjemo do tog stanja, pre svega moramo da shvatimo da "sve iz glave kreće", tj. od nas i da spoljašnja događanja ne treba da uznemiravaju naš mir i spokojstvo.
 
Član
Učlanjen(a)
25.05.2009
Poruka
2.938
Stvarno lijepo rečeno. Sve ja to poštujem (te riječi).

A u stvarnosti, ko god je lično imao neprijatelja ne može ga ni cijeniti ni voliti. Protiv neprijatelja se treba boriti a ne blagosiljati rane koje nam je napravio.
 
Natrag
Top