Kako poslodavci čitaju biografije

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kako poslodavci čitaju biografije

Izvor: Danas

Beograd -- Većina ljudi koji aktivno traže posao, živi u strahu da poslodavac neće ni reagovati na njihovu aplikaciju, piše "Danas".

8894476144e5befa93b8b1299006775_368x259.jpg


Ima i onih koji idu sa razgovora na razgovor, ali bez ikakvih rezultata, kao i srećnika koji su, kako kažu, na "regularan" način, putem konkursa dobili posao svojih snova.
Prema evidenciji nacionalne službe za zapošljavanje, trenutno samo na teritoriji grada ima 94.562 nezaposlena lica, od toga 52.194 žene, dok se u poslednja tri meseca zaposlilo 12.416 lica, od toga 6.246 žena.
Kako kažu, najviše se traže farmaceuti, inženjeri elektrotehnike, ekonomisti, inženjeri statistike i informatike, komercijalisti, ugostitelji, službenici osiguranja, knjigovođe, a najmanje su potrebni: arheolozi, etnolozi, filozofi, istoričari umetnosti, politikolozi, socijalni radnici, molekularni biolozi, defektolozi, doktori stomatologije i medicine...

Marija Babić već dve godine traži posao, kako kaže, redovno aplicira kako za posao u svojoj struci, tako i za srodne poslove, međutim do sada joj nijedan poslodavac nije odgovorio.

"Polako gubim nadu, završila sam Pravni fakultet, imala sam visok prosek i već duže vreme ne mogu da nađem posao. Shvatam da je problem što nemam iskustva, ali činjenica je da ne mogu ni da ga steknem, kada na moje aplikacije niko ne reaguje. Bojim se da biografije niko i ne pregleda. Kompjuterski sam pismena, govorim engleski i ruski jezik. Ako se ovako nastavi, moraću da počnem da radim bilo kakav posao, ako i to uspem da nađem", kaže Marija.

Na popularnim sajtovima za traženje posla, postoji mogućnost da se kandidat informiše i o najsitnijim detaljima koji mogu biti presudni na potencijalnom razgovoru za posao.

"Ne mislim da su moje kvalifikacije zanemarljive. Završila sam menadžment na jednom privatnom fakultetu i imam iskustva u poslu kojim želim da se bavim, čak sam radila i u inostranstvu, završila razne kurseve, poslušala sva relevantna predavanja i seminare iz ove oblasti, ali već godinu i po dana ne mogu da nađem posao. Aplicirala sam preko raznih sajtova i samo sa jednog me je poslodavac pozvao na intervju, koji je trajao pola sata i koji se završio tako što mi je sredovečni gospodin rekao da sam previše kvalifikovana za posao za koji sam se prijavila", priča Ivana.

Jedan od poslodavaca Ruža Vrbanjac, koja u privatnom sektoru posluje više od decenije, kaže da je zadovoljna svojim zaposlenima, pre svega njihovom stručnošću, kao i profesionalnim odnosu prema zadacima koji se stave pred njih, ali da je u svojoj bogatoj istoriji imala i komičnih situacija.

"Pre nekoliko godina, jedna veoma mlada devojka se prijavila na mesto PR-a, njene reference nisu bile zadovoljavajuće i mi smo je odbili. Međutim, ona, iako u tom trenutku još nije završila fakultet, bila je toliko uporna da je svaki dan dolazila kod moje sekretarice da je ubeđuje da je ona prava osoba za taj posao. Pošto ju je ova ljubazno odbijala, a mlada dama nastavila da dolazi i 'dosađuje', odlučila sam da je na posletku primim na razgovor. Ono što sam zatekla i čula, bilo je posve suprotno mojim očekivanjima. Ispostavilo se da je devojka bila krajnje skromna kada je pisala svoju biografiju, jer nije htela da se 'hvali' dok ne diplomira. Ali njene sposobnosti, kao i kontakti u medijskom svetu bili su upravo ono što je nama trebalo u tom trenutku. Naravno, primila sam je i ona je sada jedan od stubova naše firme", priča Vrbanjčeva.
 
Natrag
Top