Kako popuniti kućni budžet

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Dopunski poslovi

Kako popuniti kućni budžet






Izvor: Blic B. Stamenković | 13. 03. 2011. - 00:02h

Od plate se teško živi, pa mnogi građani pokušavaju da raznim poslovima nadomeste manjak u kućnom budžetu. Za one koji žele da dodatno zarade, ima posla, bar tako kažu upućeni. U ponudi su rad od kuće, programiranje i prevođenje, zatim lepljenje etiketa, pakovanje, anketiranje, branje voća, pronalazak kandidata za životno osiguranje...
64364_svsters2_hf.jpg

„Da li želite posao koji ćete obavljati od kuće, da uz malo truda ostvarite sigurnu mesečnu platu? Ako imate pristup internetu, malo volje i želju za dobrom zaradom, onda je ovo pravi posao za vas.” To je samo jedna od ponuda stranih i domaćih kompanija na sajtovima za zapošljavanje, koji pružaju mogućnosti za dodatni rad i zaradu. Interesentima se, takođe, nude mogućnosti da postanu honorarni saradnici, zatim distributeri u nekoj kompaniji, a naglasak je na tome da potencijalnom zaposlenome nisu potrebna gotovo nikakva ulaganja.

Ponekad se kandidatima stavi do znanja i to da ne treba da brinu da će imati šefa ili radno vreme. A i obrazovanje je u drugom planu.

Zakon o radu definiše nekoliko vrsta rada van radnog odnosa: privremeno-povremene poslove, ugovor o delu, ugovor o zastupanju ili posredovanju i autorski ugovor. Ove vrste ugovora se zaključuju najčešće za poslove koji su, po svojoj prirodi, takvi da ne traju duži vremenski period ili pak poslodavac nema mogućnosti, finansijske ili organizacione, da zaposli lica na određeno ili na neodređeno vreme.

- Poslodavac najčešće angažuje lica putem ugovora o delu i sličnih ugovora, za poslove obavljanja umetničke ili druge delatnosti u oblasti kulture, komercijale, prodaje životnog osiguranja, vršenja prevodilačkih usluga, anketiranja i promocije različitih proizvoda. Nacionalnoj službi za zapošljavanje su se obraćali poslodavci za posredovanje radi angažovanja radnika na privremeno-povremenim poslovima branja voća, za radnicima ugostiteljske struke, kao što su, na primer, kuvari, šankeri, točioci pića, konobari, pomoćni radnici u kuhinji, radnici na poslovima pripreme namirnica, za radnicima u oblasti trgovine, na primer, prodavci sladoleda. Kada je sezona izvođenja građevinskih radova, zapažena je i potreba za zapošljavanjem većeg broja građevinskih radnika - ističu u NSZ.

Mališa Grujić iz agencije za zapošljavanje „Trenkvalder” kaže da je ponuda povremenih i dodatnih poslova zadovoljavajuća.

- Uglavnom su to zanimanja koja mali broj ljudi želi da obavlja, ali ima i onih poslova koji su idelani za one koji žele dodatno da zarade, kao što je neki rad od kuće. Ipak, potrebno je da ispunjavaju i određene uslove što se kvalifikacija tiče. Tu je zatim rad u kol-centrima i kontaktiranje raznih kompanija. Ipak, čini se da je za neke od ovih poslova relativno slab odziv - ističe Grujić.

Jelena Mladenović iz Omladinske zadruge „Tragač” kaže da su dodatni poslovi odlična prilika za studente da dodatno zarade.

- Postoje i oni poslovi koji traju samo po dva ili tri sata dnevno, pa to savršeno odgovara onima koji imaju druge obaveze tokom dana. To su najčešće poslovi na pakovanju, lepljenju deklaracija, magacinski poslovi, utovar i istovar - navodi Mladenovićeva.

Najčešći dodatni poslovi u ponudi



  • rad od kuće (programiranje, prevođenje)
  • pakovanje
  • lepljenje etiketa
  • branje voća
  • anketiranje
  • promocija raznih proizvoda
  • sezonski građevinski radovi
 
Natrag
Top