Kako je to biti aseksualan?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Mentalno zdravlje | utorak 31.01.2012 / B92

Kako je to biti aseksualan?

Kako izgleda biti aseksualan u današnjem prenaglašeno seksualnom svetu?

1.jpg

Šta je aseksualnost?

- Aseksualci ne osećaju seksualnu privlačnost
- Neki ljudi saznanje da su aseksualni opisuju kao "povratak kući" i konačno otkrivanje sebe
- Nije poznato da li je aseksualnost stanje, ili osećaj, koji traje celi život ili samo jedan određeni period.
- Za mnoge aseksualce, seks i romatika su dve odvojene stvari. Neki aseksualci imaju samo bliske prijatelje, dok drugi gaje romantične ali ne i seksualne veze
- Za one aseksualce koji osećaju "romantičnu privlačnost" sebe definišu kao hetero ili gej aseksualne ličnosti

Dženi Gudčajld (22) nikada nije iskusila seksualnu privlačnost. “Za mene to znači da jednostavno ne gledam ljude uz misao da bi sa nekim od njih želela da imam seks”, rekla je Dženi.

Ova studentkinja oksfordskog Univerziteta spada u 1 odsto ljudi u Velikoj Britaniji koji se identifikuju kao aseksualci. Aseksualnost je opisana kao orijentacija, za razliku od celibata koji je stvar izbora.

“Ljudi me pitaju kako mogu da znam kad nisam probala. Kako znate da ste strejt ako niste probali seks sa osobom istog pola? Jednostavno vas ne zanima. Eto, upravo tako i ja znam. Ako vas nešto ne zanima, jednostavno vas ne zanima, bez obzira na to da li ste probali ili ne”, rekla je Dženi a prenosi BBC.

Asexual Visibility and Education Network (AVEN), glavno sastajalište aseksualne zajednice na internetu, ističe da emocionalne potrebe kod aseksualnih ljudi variraju podjednako kao i kod onih koji to nisu.

Postoji razlika između neromantičnih i romantičnih aseksualaca, tvrdi sociolog Mark Karigan sa Univerziteta Vorik.


Neromantik ili romatik?


2.jpg

“Neromantični aseksualci nemaju sklonost ka romantici, pa često ne žele nikakvu vrstu dodira i fizičke intimnosti”, rekao je Karigan.



“Romantični aseksualci ne mogu da iskuse seksualnu privlačnost, ali im zato ljubav nije strana. Njima će se dopasti neka osoba, ali neće imati seksualnu reakciju, iako će želeti da se zbliže.”

U tu grupu spada i Dženi koja je heteroromantik i bez obzira na to što je seks ne zanima, muškarci je privlače. Ona je u vezi sa 22-godišnjim Timom koji nije aseksualac.

“Mnogi ljudi tvrde da sam sebična jer ga držim u vezi od koje on ne može da dobije ono što želi, ali je očigledno srećan i može sam da odlučuje”, rekla je Dženi.

Tim uživa da provodi vreme sa Dženi, da je upoznaje usredsređujući se na romantične aspekte njihove veze.

“Kada mi je prvi put spomenula da je aseksualna pomislio sam da je to vrlo čudno“, rekao je Tim, „ali tada nisam znao ništa o tome da bih donosio bilo kakve zaključke. Ja nikada nisam bio opsednut seksom. Nisam izlazio u potrazi sa devojkom sa kojom ću imati samo seks, tako da nisam zabrinut“.

Dženina veza sa Timom nema fizičku stranu, oni međusobnu privlačnost iskazuju kroz maženje i ljubljenje.

Aseksualnost je retko tema naučnih studija, pa se u nekoliko njih tek spekuliše o tome zašto neki ljudi ne osećaju seksualnu privlačnost.

“Uglavnom se smatra da je to neki poremećaj i da se može izlečiti uz pomoć nekoliko pilula. Pitaju me da li sam kontrolisala hormone, kao da u tome leži rešenje. Neki odlaze i korak dalje pa misle da sam bila zlostavljana tokom detinjstva, što naravno nije istina, ali su takvi stavovi svakako loši i neprikladni”, rekla je Dženi.

Dr Karigan nedostatak studija o ovoj temi pripisuje činjenici da ni ne postoji prava zajednica aseksualaca, osim AVEN-a. Ukoliko ne postoje ljudi koji se zvanično deklarišu, ne postoji ni predmet istraživanja.

„Postoje brojna istraživanja o poremećaju hipoaktivne seksualne želje koji je klasifikovan kao poremećaj ličnosti, a odnosi se na osobe koje ne mogu da iskuse seksualnu privlačnost ili im ona pričinjava patnju. Zato se mnogima koji se definišu kao aseksualci pripisuje ovaj poremećaj.“

Iako su aseksualci ponekad diskriminisani od strane društva, Karigan misli da je to ipak daleko od fobije koja prati lezbijske i gej grupe.

„Pre je u pitanju marginalizacija, jer su ljudi neupućeni i ne razumeju aseksualnost“, rekao je dr Karigan.

„Da li bi pre 50 ili 60 godina neko osetio potrebu da se odredi kao aseksualac i da li bi ga društvo prihvatilo? Mislim da je došlo do značajnih promena. Seksualna revolucija je unapredila naš odnos prema seksu i mišljenje o društvu. Možda je upravo ta preterana seksualizacija i dovela do nerazumevanja aseksualnosti.“

Stručnjak za veze, seks i ponašanje, dr Pem Spur priznaje da nema mnogo interesovanja u vezi sa aseksualnošću. Ljudi nemaju problem da pričaju o seksualnoj nezainteresovanosti, ali se aseksualnost kao takva ne uzima u obzir.

Ono što najviše zanima dr Karigana jeste budući uticaj vidljive seksualne zajednice na ljude koji nisu aseksualci.

“Na primer, nije postojao koncept heteroseksualnosti pre nego što se otvoriolo pitanje homoseksuanosti. Ljudi su počeli da se određuju kao heteroseksualci onog trenutka kada su istupili homoseksualci”.


Ovo su neki od komentara:


3.jpg

To je veoma zanimljiv koncept - smatram sebe strejt osobom, ali nemam sekaulnu želju niti me uzbuđuju filmovi na tu temu. To ne znači da ne želim da se venčam i imam decu jednog dana.
Džon Prajs, Vels

Iako ja ne sumnjam da postoji biološki osnov za neke od ovih ljudi, sigurno mora da postoje slučajevi kada je problem psihološke prirode.
Erik, Francuska

Proveo sam godine ubeđen da sam jedina osoba koja smatra da je ovaj preterano seksualizovan svet konfuzan. Toliko toga je u ponudi da jednostavno ne razumem. Osećam se mnogo bolje nakon saznanja o aseksualnosti. Ipak ovaj tekst nigde ne govori da mnogi aseksualci imaju uspešne veze i upražnjavaju seks. To što nas neko ne uzbuđuje ne znači da ne možemo da imamo odnose.
El, Kardif

Poznajem dvoje aseksualaca i oboje su u vezama i podjednako su srećni kao i bilo ko drugi. Prednost aseksualnosti jeste i to što su ti ljudi ređe skloni prevarama i samim tim duže opstaju u vezama.
Marti, Indija

Razumem aseksualnost donekle. Ja imam potpuno suprotan problem - nakon povrede kičme ne osećam ništa u donjem delu tela, ali i dalje imam potrebu. To nije dobrovoljna apstinencija. Nakon 35 godina od gubitka osećaja razumem seksualnu želju mnogo bolje od onoga ko je nema.
Grant Džonston, Čikago

Mislim da je prava šteta što aseksualci nemaju potrebu da prihvate mogućnost da je njihov problem možda posledica niskog nivoa hormona, gena stidljivosti, kulture i iskustva.
Džejson Alan Vord, Hertfordšir

Kada sam imao 13 godina, davnih 50-ih, verovatno bih ubeđivao sebe da sam aseksualac. To bi mi pomoglo da ignorišem činjenicu da me devojčice ne privlače (bio sam štreber), kao i naklonost koju sam gajio prema dečacima. Ovaj odbrambeni mehanizam je potrajao i trebalo mi je više od 20 godina dok konačno nisam priznao sam sebi i prihvatio činjenicu da me seksualno privlače isključivo muškarci. Kada pogledam sa ove tačke, čini mi se kao da sam lagao sebe, ali tada nisam bio siguran i nisam se osećao prijatno po pitanju svoje dileme. Imajte u vidu i da u to vreme nije bilo adekvatnih informacija o homoseksualnosti. U svakom slučaju sam preživeo i ponovo oživeo svoju seksualnost. Ali svakako poštujem i opciju aseksualnosti.
Džejdi, Los Anđeles



 
Natrag
Top