Kako je nastao bešamel sos

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Kako je nastao bešamel sos

Pravo "zlatno kulinarsko doba" nastalo je u Francuskoj u vreme vladavine Luja XIV. Odmah posle formiranja francuske Akademije nauka, u Versaju je osnovana i Gurmanska akademija, sastavljena uglavnom od književnika - sladokusaca, u kojoj je glavnu reč vodio Volter. Zahvaljujući tome, u to vreme nastali su mnogi čuveni specijaliteti koji i danas predstavljaju prave bisere kulinarskog umeća. Članovi Akademije često su se sastajali i prikazivali svoja dostignuća, pa je tim sastancima često prisustvovao i sam kralj, poznati ljubitelj dobre hrane. Na takvom jednom skupu je markiz Bešamel, dvorski ministar, s ponosom izneo svoju najnoviju gastronomsku kreaciju, veoma ukusan beli sos od butera i mleka. Članovi Akademije gurmana bili su oduševljeni, a posebnu pohvalu izrekao je Luk XIV: "Sos bešamel, jer samo tako može da se zove, predstavlja pravo zadovoljstvo za nepca sladokusaca i ja ću od svog kuvara zahtevati da se ubuduće ovaj sos uvek nalazi na mojoj trpezi". Sos bešamel se i danas priprema u svim boljim restoranima i često se koristi kao osnova za neke druge, novije sosove, kao i za pripremu različitih jela.

Recept:

Na tihoj vatri rastopiti 50 grama butera, dodati 50 grama brašna i uz mešanje propržiti minut-dva, pazeći da brašno ne požuti. Zatim postepeno uliti 6 dl toplog mleka, uz mešanje da se ne naprave grudvice, posoliti i pobiberiti mlevenim belim biberom po ukusu i kuvati još 15-20 minuta. Gotovom sosu dodati kašičicu soka od limuna, poklopiti i do upotrebe držati na toplom mestu. Pred služenje umešati u sos kašiku istopljenog butera.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
A peršun?Ja bih stavila i peršun, sjeckani...

Naravno da može, šta god volite.
Ja uvek stavim još nešto drugo, i stalno eksperimentišem. Ovo je samo osnova, varijanti ima jako mnogo. I mislim da varijante zavise samo od maštovitosti kulinara.
Lično, veoma volim da eksperimentišem, i nikada se striktno ne držim recepta. Recept mi najčešće služi samo kao inspiracija. :)
 
Natrag
Top