Kako je Jugo postao Zugo

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Kako je Jugo postao Zugo








Izvor:
Novosti.rs




Redizajnirana verzija „jugića“, čiji je autor dizajner Miloš Paripović, postao nova zvezda Interneta. Miloš Paripović veruje da bi ova ideja mogla postati realnost.

Glumio je u holivudskim blokbasterima, čuveni Džeremi Klarkson gađao ga je iz teške artiljerije, tepali su mu od Vardara do Triglava, a smejali mu se širom sveta... Malo li je za karijeru od skromne tri decenije? A danas je „jugo“ doživeo virtualnu reinkarnaciju - redizajnirana verzija koju je osmislio mladi dizajner Miloš Paripović, iz Beograda, nazvana „zugo“, postala je nova zvezda interneta.



rep-zugo.jpg

„Zugo“ je Milošev rad sa kojim je učestvovao na dizajnerskom konkursu u sklopu „Auto(r) konferencije“ u Zagrebu. Zadatak je bio dizajnirati „automobil za države u tranziciji 2020. godine“. Jedan od ključnih zahteva u opisu zadatka bio je „zabavni koncept“. A kada se u istoj rečenici nađu države u (večitoj) tranziciji i zabava, nije teško doći do juga - glavnog junaka tolikih (tranzicionih) viceva. Upravo u spoju stvarnih osobina „juga“, (realnih) viceva o njemu i futurističke teme konkursa rodio se - „zugo“.


- Mnogi stari modeli iz država u tranziciji su već mnogo puta redizajnirani, dok je „jugo“ ostao inspiracija samo za viceve - priča Miloš. - Stari „jugići“ su svuda po gradovima Srbije i za mene su deo uličnog mobilijara, skulpture nekih starih vremena. Deo grada u kojem sam živeo bio je pun „jugića“, pa sam uvek imao barem jednog u vidokrugu. Tako da mi je bilo lako da ga menjam u glavi.

Miloš je „jugiću“ zaoblio oštre ivice, produžio šoferšajbnu i „prebacio“ ga na električni pogon. Glavne izmene stigle su direktno iz - viceva. „Zugo“ tako ima ugrađene grejače za ruke kada dođe do guranja, kao i senzore koji pokazuju ako neko, prilikom guranja - zabušava. Prednost mu je i što je napravljen od kompozitnih materijala zbog čega je lagan i lakše se gura. Ekonomičnost mu je jača strana, jer se motor ugasi svaki put kada se automobil zaustavi na semaforu. A i održavanje je jednostavno - kada se „zugo“ pokvari vlasnik treba samo da „zatvori sve prozore, izađe iz automobila i uđe ponovo“. Naziv je nastao slučajno, kada je na „srpskoj“ tastaturi Miloš pokušao da otkuca „jugo“ i tako dobio „zugo“.
Duhovito osmišljeni „zugo“ mnoge je zabavio, ali nije malo ni onih kod kojih je probudio nostalgiju. Miloš je uveren da bi redizajnirani „jugo“ jednog dana mogao da postane realnost.

- Mislim da je to samo pitanje vremena i autorskih prava - objašnjava mladi dizajner. - Moja vizija budućnosti auto-industrije je pojava neke vrste standardizovanog „opensours“ koncepta. Jednog dana bismo u auto-salonima mogli kupiti samo šasiju. Vratili bi se kući i naručili preko interneta jednu ili više karoserija sa dizajnom po ličnom ukusu koje bi bilo lako promeniti. 3D printeri postaju sve dostupniji i samo je pitanje vremena kada će nas preplaviti jeftini proizvođači karoserija. Možda ćemo moći otići u štampariju sa CD-om i tražiti da nam odštampaju karoseriju jednog „zuga“.

 
Natrag
Top