Kako instalirati Windows 7 sa USB sticka?

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
Imate računalo koje nema CD/DVD-Rom a želite instalirati novi OS Windows 7, pročitajte u nastavku kako to napraviti pomoću USB-a. Za ovakav tip instalacije Windows-a potrebne su vam četiri stvari:

  • USB Stick, minimalne veličine 4GB.
  • ISO instalacijski paket Windows 7
  • Windows 7 USB/DVD Download Tool
  • Image Mastering API v2.0
1.) Prvo instalirajte Image Mastering API v2.0 (IMAPIv2.0) za Windows XP (KB932716) prije instalacije Windows 7 USB / DVD Download Tool jer u protivnom nećete biti u mogućnosti nastaviti instalaciju i na ekranu će vam se pokazati ovakvo upozorenje.

win7usb11.png


2.) Nakon instalacije Image Mastering API v2.0 možete instalirati Windows 7 USB alat, samo slijedite upute na zaslonu čarobnjaka, kliknite NEXT, pa onda INSTALL i gotovi ste s instalcijom alata.

Win7USB2.jpg


3.) Nakon što ste instalirali alat umetnite USB disk u vaše računalo, i ako već to niste učinili pokrenute instalirani USB alat iz Programske datoteke ili prečaca na radnoj površini. Kliknite na Browse i pronađite datoteku Windows 7 ISO koja se nalazi na vašem računalu i kliknite Next.

Win7USB4.jpg


4.) Na ovom koraku odaberite USB Device.

win7usb5.jpg


5.) Ovdje odaberite vaš USB stick, za ovaj tutorijal ja sam koristio FlashUSB od 7,8GB.

win7usb6.jpg


Kliknite na Begin Copy [ Napomena : – Ovo će formatirati vaš USB i svi podaci koji se nalaze USB-u biti će obrisani, stoga vam predlažem ukoliko imate neke važne stvari na vašem USB sticku da ih spremite na vaše računalo prije nego krenemo dalje.] Aplikacija će vas dva puta upozoriti, na prvom upozorenju kliknite Erase USB Device, na drugom kliknite YES.

6.) Nakon što ste potvrdili oba upozorenja alat će početi pripremati vaš USB.

win7usb7.jpg


7.) Po završetku procesa dobit ćete poruku da je na vaš USB uspješno kopiran Windows 7.



Može se koristiti hrpa programa za kreiranje Boot USB-a, WinToFlash...

WinToFlash
http://serbianforum.org/threads/novicorp-wintoflash-professional-1-4.708484/
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
Dešava se, ako je disk particionisan sa Windows XP instalacijom, da Win 7 ne može da kreira 100MB sistemsku particiju i da izbacuje poruku kako ne može da pronađe sistemsku particiju.

Postoji mnogo raznih predloga na internetu, a jedan od njih čak uključuje kopiranje instalacije sa fleša na primarnu particiju (kad se pokrene instalacija, pritisne se Shift+F10 za konzolu).

Jedna od metoda uključuje sledeće korake:

  1. Boot windows installation from USB drive
  2. Press Shift+F10
  3. In console type diskpart.exe and press enter. In this program execute following:
    1. select disk=0. Disk 0 is your destination drive, so be careful, all information on this drive will be removed.
    2. create partition primary size=xxx, where xxx – is the size of new partition
    3. select partition=1
    4. active
    5. format fs=ntfs quick
    6. assign
    7. exit, now you have bootable drive C
  4. Navigate to USB flash drive, in my case: cd d:
  5. Copy all files from USB drive to C: drive: xcopy d: c: /e /h /k
  6. Go to boot folder: cd boot
  7. Make you C: drive bootable with following command: bootsect /nt60 c:
  8. Put off USB drive from computer and restart them.
  9. Install Windows
  10. Remove unnecessary menu item from bootscreen:
    1. Run cmd.exe as Administrator
    2. See boot menu list bcdedit
    3. Find Windows Setup and copy identifier
    4. Run bcdedit /delete {identifier}
  11. PROFIT!

Ja čak nisam morao da pokrećem instalaciju sa diska, samo sam posle koraka 6. nastavio započetu instalaciju i sve je prošlo bez problema, pa ni kopiranje sa fleša na sistemsku particiju korak 5.) možda nije bilo potrebno.

Ovo je samo slučaj kada se Win7 instalira na disk na kome je bio Windows XP, a ne žele se brisati sve particije i raditi ponovno particionisanje, pa Win 7 ponekad ima problema sa butsektorom koji potiče od XP-a.

Takođe, kako sam nastavio instalaciju započetu sa fleša, nije mi se u boot meniju pojavila dodatna instalacija, te su svi koraci nakon 7. nepotrebni, već se samo zatvori konzola i nastavi započeta instalacija sa fleša.
 
Natrag
Top