Kako instalirati Ubuntu preko Wubi-a

Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
434
Wubi

Ko god je pokušavao da instalira Linux operativni sistem a hteo je da zadrži postojeću Windows instalaciju, zna da to može biti problematično. Počevši od kreirajna zasebne particije za Linux, pa do problema u dual boot-u. Wubi je veoma zanimljiv program, ili bolje reći instaler koji će iz Windows-a napraviti virtuelnu particiju, na nju instalirati Ubuntu i omogućiti da se pri boot-u odabere operativni sistem koji se želi. Ovo sve u suštini i jeste veoma jednostavno, čak i za laike, a ono što je najlepše je to što ukoliko i kada se zasitite eksperimentisanja i poželite da deinstalirate Ubuntu, to možete učiniti iz Windows-a i to pokretanjem uninstall opcije Wubi-ja.
Instalacija i deinstalacija

Uputstvo za instalaciju je veoma jednostavno. Potrebno je preuzeti Wubi instalaciju sa Interneta (veličine oko 10MB), obezbediti Ubuntu ISO fajl i kopirati ga u direktorijum u kome se nalazi Wubi instaler (obratite pažnju da je potrebno imati takozvanu alternative a ne live verziju Ubuntu-a) ili ako imate dobru Internet vezu, prepustiti Wubi-ju da preuzme potrebni ISO fajl. Zatim, na osnovnom ekranu instalera definisati veličinu particije, user name i password i jezik, i pustiti da se Wubi uradi ostatak posla.
th_4cdb1a333f835b4136f3854cfa573bf3.jpg
Instalacija se vrši u jedan običan fajl, što Ubuntu vidi kao zasebnu particiju, a Wubi modifikuje sistemske fajlove u Windows operativnom sistemu da bi se po paljenju računara moglo odabrati Windows ili Ubuntu. Proces deinstalacije je takođe veoma jednostavan, iz Windows-a je potrebno jednostavno deinstalirati Wubi koji sam "počisti" sve za sobom i ostavlja čist Windows sistem.
th_7b2f8922862e515a494110a51c0cab9f.jpg
Napomene

Minimalna hardverska zahtevnost je 256 MB RAM i procesor na 1GHz. Naglašavamo da je uprkos svemu, preporučljivo (ako ne i obavezno) bekapovati podatke iz Windows-a pre početka instalacije Ubuntu-a. Za sada, pod Wubi-jem nisu podržane opcije Hibernation/suspend, a takođe se napominje da je Wubi osetljiv na hard reboot, te da ga treba izbegavati. Razlika između raznih live distribucija koje se podižu sa CD-a i Wubi-ja je to što Wubi instalira ceo Ubuntu operativan sistem. Performanse ovako instaliranog Ubuntu-a su veoma slične onim na regularnoj instalaciji, s tim što treba očekivati malo sporiji pristup hard disku. Ono što je posebno zanimljivo je da virtuelnu particiju koju je kreirao Wubi možete učiniti realnom pomoću LVPM (Loopmounted Virtual Partition Manager) programa koji može celokupnu virtuelnu particiju preneti na zasebnu.
th_21eff7a050f7f1e61f96afaf151319d1.jpg



PS Ovo je najbolji nacin da se instalira Ubuntu za korisnike koji neznaju da rade sa Linux-om,Instalira se kao bilo koji program i nema sanse da se uniste vazni podaci na vasem hard disku. Ako treba neka pomoc samo recite.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
22.09.2009
Poruka
3
Vista, Ubuntu i WUBI, problemi.....

Veliki pozdrav i zamolio bih za malu pomoc bas oko ovoga sto Ste tako lepo objasnili.

Ja sam uradio bas ovu proceduru, samo na kompjuteru na kome je x64 Vista.

WUBI je tacno odradio svoje kao sto je navedeno, ali imam problem prilikom podizanja sistema!

Ponudi mi se opcija - da li da se podigne Windows ili Ubuntu, kada izaberem Windows - Vista ide kao i pre bez nikakvih problema, medjutim kada izaberem Ubuntu - tu stane cela stvar!

Otvori se konzola (Nalik CMD) i Grub 'Ocekuje' upis daljih komandi!

Ponudjeno mi je da vidim izbor komandi preko tastera TAB, medjutim jos nisam uspeo da podignem Ubuntu!

Pokusao sam bezuspesno sa nekim komandama, Ubuntu nije podignut, a Vista mi je potom izvrsila cekiranje diska!

Da nije neki problem sto je u pitanju x64 Vista, mada je cela instalacija prosla brzo i dobro?

Najlepse hvala za pomoc - kako da resim ovu dilemu -unapred, uz jos jedan pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
31.08.2009
Poruka
434
Problem jeste u Visti,tj u Wubi-ju jer baguje pod Vistom x64,na koju ste partriciju instalirali Ubuntu,na C ili D pokusavajte obrnuto. Taj sto ste instalirali mozete slobodno da obrisete jer nije "Grub" dobro instaliran,Grub vam je bootloader i od njega zavisi hoce li se pokrenuti Ubuntu ili ne. Probajte i da pokrenete Wubi kao administrator,znaci desni klik na wubi i onda izaberete "run as administrator",to je nekad znalo da resi problem. Javite jeste li nesto uspeli,ja licno korisitmi x32 sisteme i nikad nisam imao probleme.
 
Član
Učlanjen(a)
22.09.2009
Poruka
3
Veliki pozdrav i velika zahvalnost za odgovor.

Toga sam se i bojao, naslucivao sam da je problem bio nesto oko x64 Visti, ali drugo je kada ste mi Vi kao strucnjak i expert to potvrdili.

Imam jos par starijih kompjutera (Ovaj je quad core, 4gb rama, RAID-1, bio je 0, ja sam ga prebacio u jedinicu), pa cu da probam ovo isto na neki od njih, samo trenutno ne mogu nista da downloadiram, jer su mi spustili brzinu na ADSL-u, presao sam limit.

Mogu nesto da pokusam sa nekim instalacijama iz raznih casopisa, ili da probam na WMVare-u, samo pretpostavljam da bi i to sve bilo bolje da se radi na starije kompjutere sa x32 sistemima.

Najlepse Vam zahvaljujem jos jednom, a obavezno cu javiti sta sam uradio za dalje i do gde sam stigao, pogotovo kada se normalizuje ADSL i opet pokusam nesto sa WUBI-jem.

Pozdrav i svako dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
04.08.2011
Poruka
37
neće da mi podigne ubuntu preko wubija .tri dana je radio perfektno i oduševio sam se što stranice na netu otvara iz šale kad ono danas izbaci eror load i blokira tastaturu pa moram ručno da ga restartujem dok windows radi perfektno xp32
 
Mlada nada
LEGEND
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
1.292
neće da mi podigne ubuntu preko wubija .tri dana je radio perfektno i oduševio sam se što stranice na netu otvara iz šale kad ono danas izbaci eror load i blokira tastaturu pa moram ručno da ga restartujem dok windows radi perfektno xp32

Probaj ga reinstalirati.



P.S Bolje ga instaliraj normalno, mani se WUBI-ja.
 
Natrag
Top