Kako Grčka planira da uštedi milijarde?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kako Grčka planira da uštedi milijarde?






Grčka je u dvodnevnom generalnom štrajku, a poslanici bi sutra trebalo da raspravljaju o žestokim merama štednje koje predlaže vlada Jorgosa Papandreua pod pritiskom EU. Šta tačno obuhvataju te mere štednje.


Grčka želi da narednih godina uštedi 78 milijardi evra. Kada se preračuna po glavi stanovnika – a Grčka ih ima 11 miliona – to znači da svako mora da uštedi po 7.000 evra. Plate će biti manje, jer država uvodi porez solidarnosti. Zarada od 1.000 evra je oslobođena, a sve iznad toga se dodatno oporezuje, sa jedan odsto, a kod većih plata i do četiri odsto.
Profesionalni političari, kao što su ministri, gradonačelnici ili visoki državni službenici moraće najviše da izdvajaju – za njih je predviđeno pet odsto poreza. Osim toga, porez na auto skače za deset odsto, lož ulje će biti skuplje za pet centi po litru, a privatnici, kao što su advokati, ili zanatlije moraće da plaćaju ekstra porez u visini od 300 evra.
Nije ni čudno što se narod buni: „Smislili su poreze na sve i svašta. Evo, paklica cigareta je oporezovana 70 odsto“, kaže jedan Atinjanin.


Najbogatiji najviše plaćaju

Namera je da velike poreze plaćaju pre svega imućniji ljudi. Oni koji imaju kuću koja vredi više od 200.000 evra moraće da plaćaju dodatni porez, isto važi i za vlasnike jahti dužih od šest metara i za vlasnike privatnih bazena. Što je veći bazen – tim veći i porez.


0,,6339504_1,00.jpg


I odlazak u restoran će biti skuplji: ubuduće u tavernama i kafićima više ne važi smanjeni porez na promet od 13 odsto već puni iznos od 23 odsto. „Nemam izbora nego sam da se nosim sa ovim poskupljenjem, inače mi ljudi više neće dolaziti“, kaže vlasnik taverne iz predgrađa Atine.

Svi ti novi porezi bi u naredne četiri godine trebalo državi da donesu 28 milijardi evra. Još 50 milijardi evra se očekuje od prodaje državnih firmi. Državna železnica, gradski vodovod u Solunu, elektrodistribucija, gas – sve ono što je u rukama države, uključujući udeo u aerodormu u Atini – sve će to biti privatizovano.
Radnici štrajkuju unapred. Predstavnik sindikata kaže da će se štrajkovati sve dok se te odluke ne povuku. Radnici se plaše da će im novi vlasnik smanjiti nadprosečne plate i ukinuti raznorazne povlastice. Do sada su na primer radnici u elektrodistribuciji dobijali struju skoro za džabe, za samo 15 odsto od normalne cene. Toga više u Grčkoj uskoro neće biti.


Autori: Tomas Borman / Dijana Roščić
Odg. urednik: Nemanja Rujević



Deutsche Welle
 
Natrag
Top