Kako da zaštite auto od korozije

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Saveti za zimsku sezonu

Kako da zaštite auto od korozije


Marko Tašković | 07. 11. 2010. - 00:02h | Blic Online


Ako su do 1. novembra vlasnici vozila bili obavezni da na osnovu Zakona o bezbednosti u saobraćaju kupe i stave zimske gume na dva točka, onda ih svest o skorom dolasku hladnijeg vremena i obilnih padavina navodi na još jedan, dodatni trošak usled potrebe zaštite svojih “ljubimaca” od korozije.

88081_auto-korozija_f.jpg


Antikorozivna sredstva neophodno je stavljati barem jednom godišnje


Nanošenje kompletne zaštite protiv rđe kod autolimara u zavisnosti od veličine vozila košta između 5.000 i 15.000 dinara, a u servisima za pranje i podmazivanje vozila upozoravaju vozače da iskoriste tople i suve dane kako bi zaštitna sredstva imala pravi efekat.

Do korozije dolazi pre svega tokom zime jer tada ima najviše padavina pa voda i so često se zadržavaju na vozilu i “grizu” njegove limene delove. Mada osnovna podela na staro i novo po kriterijumu upotrebljivosti igra značajnu ulogu i kod “četvorotočkaša”, rđa napada sve generacije vozila ukoliko na njima ne postoji zaštita.


- Kako bi na pravi način zaštitili vozilo, vlasnici starijih automobila moraju ih najpre oprati vrućom vodom pod pritiskom. Kada se automobil osuši, tada se nanosi prvo podna zaštita, a onda se antikorozivno sredstvo postavlja i na rubove, kod točkova, na sajtnama i na vratima kao delovima koji su najpodložniji rđanju. Kod novijih vozila postoji fabrička zaštita od korozije, ali bez obzira na to preporučljivo je da ih vlasnici izvoskiraju tako što će im u servisu puškom za pranje naneti vosak na kritične delove - objašnjavaju u servisu “Beoauto” i dodaju da je antikorozivna sredstva neophodno stavljati barem jednom godišnje, pre svake zime i to u periodu kada je toplo vreme kako vlaga ne bi “odvojila” još svežu zaštitu od vozila.

Majstori u ovoj oblasti ističu da za različite delove na vozilu postoje različita zaštitna sredstva koja doprinose njihovom nerđanju.


- Za podnu zaštitu koristi se antikorozivno sredstvo na bazi bitumena koje je crne, sive ili bele boje i uglavnom se nanosi običnom četkom, ali se preko njega pod ne može se farbati. Za sajtne, rubne i delove kod točkova najbolju zaštitu pružaju sredstva koja se sastoje od plastičnog PVC materijala dok se vosak koristi pre svega za unutrašnje delove vrata, ispod tapecirunga. Zaštitna sredstva na bazi PVC i voska nanose se pomoću specijalnog pištolja i kompresora u servisu kako bi se na pravi način zaštitom popunile sve rupe na vozilu - kaže Miroslav Jeremić iz auto-servisa “Mare” i ističe da se svaka zaštita nanosi u dva ili tri sloja.


Iako u narodu postoji verovanje da je podna korozija znak da je vozilo zrelo za otpad, postoji lek i za najgore situacije kad se na četvorotočkašu uhvati dubinska rđa.


- Ako zaštitu probije rđa, onda se na tom delu automobil mora obrusiti brusnim kamenom ili čeličnom četkom. Onda se nanosi antikorozivno sredstvo i sačeka se pola sata kako bi ono “pojelo” rđu. Potom se taj deo vozila čisti šmirglom sve dok lim ne počne da se sjaji - objašnjava Jeremić.


Antikorozivna sredstva

BODI - cena 295-590 din/l
MIPA - cena 360-1.029 din/l
3M - cena 692-1.275 din/l
KAR - cena 553-893 din/l

* prikazane su cene najjeftinijeg i najskupljeg antikorozivnog sredstva iz paketa proizvođača



 
Natrag
Top