- Učlanjen(a)
- 18.01.2020
- Poruka
- 253
Kako da svijete svoje čitalačko gnezdo
Čitalačko gnezdo nije baš uobičajen termin u srpskom jeziku. Naziv smo pozajmili iz engleskog jezika, i u originalu glasi “reading nook”, a predstavlja neko udobno mesto na kome možete da se opustite i uživate u čitanju. Ove duge jesenje i zimske noći su pravo vreme za takve aktivnosti, pa zato, ako volite da čitate a nemate neko omiljeno mesto, ostanite sa nama, a mi ćemo pokušati da vam pomognemo da svijete svoje čitalačko gnezdo.
Naravno, u čitalačkom gnezdu ne morate samo da čitate. U današnje vreme, za čitanje knjiga često koristimo i pametne telefone, tablete ili laptop računare. A sve njih, osim za čitanje, možete koristiti i za slušanje muzike, audio knjiga, gledanje filmova, itd. A u svom gnezdu, možete i opušteno da sedite sa maskom na licu, ili možda meditirate. Da jednostavno, imate neko mesto samo za sebe na kome možete da radite šta god poželite ili da, možda, ne radite ništa.
Danci su oko toga razvili čitavu filozofiju pod imenom hygge, koja ih već godinama stavlja na prvo mesto kao najsrećnije ljude na planeti. Kad je tako, mora da nešto rade dobro. Zato, hajde da vidimo šta vam je sve potrebno da za početak svijete svoje čitalačko gnezdo, a dokle će vas to odvesti, o tom – potom. Možda ćete poželeti da ceo dom uredite na sličan način.
Šta čini čitalačko gnezdo?
To samo od vas zavisi. Ono osnovno je dobra, udobna stolica, stočić na koji možete da spustite knjigu i šolju omiljenog napitka, kao i kvalitetna lampa, jer su dani kraći, pa nemamo uvek dovoljno svetla. A pored toga, čitalačko gnezdo se može ukrasti cvećem, mirišljavim svećama, policom sa knjigama, slikama, kao i jastučićima i ćebetom koji će vam dati više udobnosti.
Takođe, veličina čitalačkog gnezda zavisi od toga koliko prostora imate da mu posvetite. To može bti jedan, ranije neugledni, ugao u stanu, prostor ispod stepenica, kutak na terasi ako to vreme dozvoljava, kućica u bašti, a leti i mesto u hladu nekog drveta.
Poslednjih godinu i po dana, veliki broj ljudi radi od kuće. Oni koji su za to imali prostora, napravili su svoju kućnu kancelariju. A baš ona je često mesto na kome se može sviti čitalačko gnezdo, da imate gde da predahnete kada osetite umor.
Ipak, u današnje vreme, mnogo nas živi u malim stanovima, tako da nemamo mnogo prostora za kreiranje jednog ovakvog kutka. Ali, ako živite u kući, sa malo više prostora, eto ideje, da jedan lični kutak za uživanje, recimo u omiljenom hobiju, pa bilo to čitanje ili nešto drugo, nije važno. Važno je da je to nešto što činite samo za sebe, i što vas čini srećnim.
#1 A šta je to što vas čini srećnim?
Za početak, razmislite koji su to predmeti koji vam pomažu da se osećate srećno, zadovoljno i spokojno. Možda neka umetnička figurica, neki lepi svećnjak, saksija sa cvećem? A možda volite da čitate u društvu voljene osobe, prijatelja ili kućnog ljubimca? Sve su to pitanja koja treba postaviti sebi pre početka uređivanja čitalačkog gnezda.
#2 – Uronite u omiljene boje
Boje imaju moć da momentalno inspirišu sreću. Ako kutak za čitanje treba da bude vaše lično srećno mesto, a trebalo bi da je tako, onda je moćna boja upravo ono što vam treba. Ona se može nalaziti na počasnom mestu, u vidu stolice ili klupe u vašoj omiljenoj boji, a može je biti i u detaljima. Recimo na slici na zidu, jastučićima ili ćebetu u koje se možete uviti, da biste uživali u omiljenoj knjizi i šolji toplog čaja. U svakom slučaju, paleta boja treba da bude živahna i vesela.
#3 – Može i bez stolice
Može, naravno. Vaš kutak za čitanje – vaša pravila. Ako umesto stolice ili fotelje više volite neku klupu, divan ili gomilu jastuka na podu – neka tako i bude. Ovo je ipak nešto samo vaše, pa sami i treba da odaberete nameštaj i materijale. Neko voli krzna, neko vunu, neko pamuk. Neko grubo, ručno tkano platno, a neko nežno, svileno. “Nebo je granica”. Nebo, i vaša mašta, a ovo jeste vaš lični prostor za maštanje.
#4 – Neka vaše čitalačko gnezdo bude i mesto za kratke dremke
Znate ono kad u fotelji ili na kauču zadremate na svega nekoliko minuta, pa se posle toga osećate osveženo kao da ste spavali satima? Englezi te kratke dremke zovu “power nap”, ili “moćna dremka”, upravo zbog toga što se posle toga osećate sjajno, da možete odmah da nastavite da radite. Recimo, veliki naučnik Albert Ajnštajn, voleo je da dremne u toku dana tako što sedne u svoju omiljenu fotelju, držeći u ruci olovku. Kad mu olovka ispadne iz ruke, on se budi, što znači da se probudio onog momenta kada je čvrsto zaspao. Ali posle toga, čovek se oseća kao “nov”, pa može da nastavi da radi.
Elem, ako vam je u čitalačkom gnezdu prijatno, ali ne previše, kao u krevetu, ono može služiti i za te tzv. moćne dremke, što da ne? Posle toga, sve ćete raditi lakše. Pa nisu džabe nazvane moćnim, stvarno su odlične za bolju koncentraciju i buđenje kreativnosti. Zbog toga mnogi i u svojim kancelarijama imaju kauče, pa čak i tajna mesta negde ispod stola, gde mogu da se zavuku i odmore za vreme pauze za ručak.
#5 – Napravite galeriju omiljenih slika
To ne moraju da budu isključivo umetničke slike. Mogu da budu i drage fotografije, reprodukcije, a ako je mesto dovoljno intimno, tu može da se nađe i vaša vision board (u prevodu, tabla vizija), ono što ste vi sami i što tek želite da postanete ili ostvarite. Jer ipak, to je vaš prostor za maštanje, tako da možete da okačite slike prostora u koji želite da se preselite, mesta koje želite da vidite, pogleda u kojem biste želeli da uživate, itd. Sve o čemu maštate i što vas čini srećnim, dolazi u obzir.
#6 – Ako volite biljke, napravite svoju ličnu prašumu
Naučno je dokazano da biljke podižu raspoloženje. Njihovim unošenjem u prostor, raspoloženje se poboljštava, a stres eliminiše. Kutak za čitanje treba da bude mesto za opuštanje, pa zašto se onda ne okružiti grupom omiljenih biljaka? Ali bez obzira kakve biljke volite i da li vam to uopšte ide od ruke, vaza sa buketom rezanog cveća oplemeniće svaki prostor, tako da je i to jedna od mogućnosti. A možete jednostavno da, ako je leto, svoje čitalačko gnezdo svijete negde u bašti, gde možete da uživate okruženi zelenilom.
#7 – Kutak za čitanje kao niša u zidu
Nigde se nećete osećati ušukanije nego u takvom prostoru, ugrađenom u zid, u otvoru ispod stepenica, u nekom uskom prostoru između dva zida, ili ispod prozora, a možda i u nekom erkeru? U takvom prostoru, osećaćete se skrivenije nego u ostalim. Ako ste kao dete voleli da se skrivate, u ovakvom prostoru ćete uživati.
#8 – Neka materijali budu meki i udobni
Ništa nije udobnije od fotelje ili divana u koji zaista možete utonuti kao u oblak. Uz meke i nežne presvlake i jastučiće, uživaćete u svakom trenutku koji provedete u svom gnezdu. Nama, sa ovih prostora, te navike su preneli Turci, koji su u ovakvim prostorima zaista umeli da uživaju. Doduše, ne baš u čitanju, više u ispijanju beskrajnih šolji čaja, kafe, pušenju nargila i uživanju u druženju. A bilo je i slučajeva kada su se u ovakvim prostorima vodili politički pregovori.
#9 – Postavite malu policu za knjige i sitnice
Mnogo je onih koji čitaju po nekoliko knjiga u isto vreme, ili vole da knjige koje su skoro nabavili, ne stavljaju odmah u biblioteku, već ih ostave na dohvat ruke, da čekaju svoj red za čitanje. Za takve knjige, trebaće vam makar stočić, koji možda u sebi sadrži nekoliko polica. A na njima, osim knjiga, možete držati i sitnice koje vam mogu zatrebati, kao na primer beležnice, pribor za pisanje, crtanje, ili nešto od dragih uspomena. U svakom slučaju, jedna mala polica bi vam mogla dobro doći.
I za kraj…
Svakome od nas je potreban neki lični prostor, u kome ćemo, ako ništa drugo, moći da sedimo i ćutimo nekoliko minuta svakog dana, što nam je svima potrebno zbog psiho-fizičkog zdravlja. Čitalačko gnezdo je pravo mesto za takve aktivnosti. A bez obzira na veličinu prostora u kome živite, moći ćete da napravite neki takav kutak koji će biti samo vaš, ili ćete ga deliti sa ukućanima, onda kada vi niste kod kuće.
To može biti i neki ćošak u spavaćoj sobi, u kuhinji, trpezariji, dnevnoj sobi ili na zatvorenom balkonu. Bilo gde, gde se osećate prijatno. Vrlo brzo, i vaši ukućani će se otimati oko toga ko će pre da zauzme vaše mesto, ili će možda poželeti da imaju svoje.
A da li vi imate svoje čitalačko gnezdo, ili biste želeli da ga imate?
Podelite svoje misli sa nama u komentarima.