Kako da razmnožite mirišljavu loniceru

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kako da razmnožite mirišljavu loniceru





Meki izdanci prelepe puzavice poznate i pod nadimkom "orlovi nokti" odličan su početak za vašu baštovansku avanturu... Naučite kako da je razmnožite.

thumbnail.php
Foto: Profimedia
Za najbolji efekat, treba izabrati zdrave nove izdanke sa puzavice koja je starija od dve godine. Pozno proleće ili rano leto su najbolji termini za ovaj poduhvat.

Izdanke je najbolje iseći rano ujutru, kada je puzavica sva jedra od noćne vlage i kad nema vreline koja bi izdanke brzo isušila. Ipak, treba da budete brzi i da ih presadite što pre.

Biće vam potrebna: zemlja za rasađivanje (kako možete da je sterilišete, pogledajte ovde), male saksije (ne veće od 12 cm u prečniku), hormon za oživljavanje, providne plastične kese, elastične gumice i drveni štapići ili prutići.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Postupak:

Odsecite izdanke dužine oko 15 centimetara, tako da rez bude odmah ispod listića pa uklonite donji par listova.

Sipajte malo hormona za oživljavanje u malu posudu i svaki izdanak zamočite u prah. Otresite višak. U pripremljenoj zemlji napravite udubljenje prstom ili štapićem, dubine oko 5 centimetara i stavite izdanak u udubljenje. Zaspite zemljom i nežno pritisnite tako da izdanak bude prav i čvrsto zasađen. Zalijte umereno.

U zemlju sa strane postavite i po dva do tri prutića pa navucite plastičnu kesu preko njih tako da izdanak bude zaštićen. Kesu pričvrstite gumicom.

files.php


Stavite na mesto gde nema direktnog sunca. Zalivajte povremeno, s tim što zemlja treba da bude vlažna ali ne i mokra. Ispod kesica bi uvek moralo da bude malo kondenzovane vlage.

Izdanci će se razviti nakon dve do tri nedelje. Možete da testirate da li se već razvio koreni sistem tako što ćete nežno povući puzavicu - ako osetite otpor, znači da su se žilice već razvile. Bilo bi dobro da vodite evidenciju o datumu kada ste ih zasadili.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Letnje orezivanje perena

Ako radikalno orežete žavornjak, žalfiju, floks i macinu travu, u julu čitava bašta može da se ponovo rasplamsa u najlepšim cvetovima. Orezivanjem se sprečava formiranje semena koje, inače, oduzima biljkama mnogo energije.

thumbnail.php
Foto: Shutterstock


Posle prvog cvetanja u maju-junu u leji s perenama ne ostaje mnogo biljaka u cvetu, ali nekoliko perena se posle radikalnog orezivanja odmah nakon precvetavanja pretvara u pravo čudo. Žavornjak, žalfija, floks, macina trava, virak i nekoliko vrsta geranijuma na taj način mogu da se podstaknu da cvetaju po drugi put.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Drugo cvetanje je donekle umanjeno u odnosu na prvo, ali se u svakom slučaju isplati. Perene orezujte na visini 10-15 cm iznad površine zemlje. Prihranite organskim đubrivom i u narednom periodu redovno zalivajte. Uskoro će se u potpunosti oporaviti: u zavisnosti od vrste, posle od četiri do sedam nedelja pojavljuju se novi cvetovi – topli letnji uslovi omogućuju brz rast biljaka.

Pošto se virak i macina trava putem rasejavanja mogu brzo raširiti po bašti, orezivanjem će se sprečiti formiranje semena. Kod svih drugih perena fazu cvetanja možete da produžite tako što ćete sistematski otklanjati sve precvetale delove. Formiranje semena oduzima biljci puno energije. U julu još uvek možete da orežete živu ogradu, a tad je i prilika da malo temeljnije okopate leje kako biste redukovali isparavanje vlage.
 
Natrag
Top