Kako da ne potonemo u javnom dugu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Kako da ne potonemo u javnom dugu
[/h] Izvor: B92, Beta, Tanjug



Beograd -- Trošenju mora doći kraj - poručuje Fiskalni savet zbog opasnosti da Srbija u ovoj godini upadne u krizu javnog duga, ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mere.

4279798314fc5f846f2dc2059598787_orig.jpg


Ističe se da se rast duga ne zaustavlja i na kraju godine biće veći o 55 odsto bruto društvenog proizvoda, dok je zakonom i fiskalnim pravilima postavljen limit od 45 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Ukoliko ne želimo potpuno da potonemo i udavimo se u javnom dugu, Fiskalni savet tvrdi da je neophodno da zamrznemo plate i penzije, povećamo PDV i to učinimo odmah, jer bi za nekoliko meseci i to moglo da bude nedovoljno.

Javni dug Srbije trenutno je 50 odsto BDP i nastaviće da raste, navedeno je u izveštaju koji je Fiskalni savet predstavio na konferenciji za novinare.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]"Ovaj pad kursa je samo jedna groznica i visoka temperatura iza koje stoji jedno zapaljenje a to su neodržive javne finansije", kaže predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović. Prema njegovim rečima, Narodna banka Srbije u takvoj situaciji ne može suštinski puno da učini, osim onoga što i sada radi, odnosno da interveniše na deviznom tržištu i vrši pritisak na što bržu fiskalnu konsolidaciju.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Glavni pokretač rasta javnog duga je fiskalni deficit koji će, kako je istaknuto, u 2012. godini biti znatno veći od planiranih 152 milijarde dinara, jer je već u prvom kvartalu granicu premešio za oko 30 milijardi dnara.

Procena Fiskalnog saveta je da će, ako se ništa ne preduzme, do kraja godina fiskalni deficit biti veći od dozvoljenog za oko 50 do 60 milijardi dinara, tako da bi na kraju 2012. iznosio 200 milijardi dinara. Ocena tog nezavisnog tela je da je za kratkročnu održivost javnih finansija i izbegavanje krize javnog duga neophodno da se sadašnji fiskalni deficit u 2013. godini smanji sa 6,2 na tri odsto BDP-a, odnosno za oko milijardu evra.

Zato će nova vlada morati da sprovede oštre mere za smanjenje deficita u 2012. kao i u 2013. godini, predložio je Fiskalni savet.

Kratkoročne mere za smanjenje budžetskog deficita mogle bi da budu, kako je predloženo, zamrzavanje penzija i plata od oktobra ove godine i tokom naredne godine.

"Neophodno je zamrzavanje plata i penzija, i to odmah, već u oktobru ne bi bilo indeksacije i tokom cele 2013. godine i na taj način bi se uštedelo 200 do 300 miliona evra", kaže Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta.

Poreska reforma, koja bi donela uštedu od 300 miliona evra, podrazumeva smanjenje poreskog opterećenja rada, sa 65 na 54 dinara na isplaćenih 100 dinara od januara 2013. godine, kao i povećanje PDV-a na 22 odsto od jula ili povećanje tog poreza na 20 odsto i smanjenje plata i penzija za pet do šest odsto, što je, prema rečima Petrovića, ekonomski bolje rešenje, ali je pitanje da li je politički ostvarivo.
 
Natrag
Top