Kako da izbegnemo glavobolju posle dočeka

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Vinjak krivac za mamurluk



U novogodišnjoj noći retke su osobe koje uz dobru trpezu neće uživati u penušavom šampanjcu, pitkim vinima ili žestokoj čašici, iako mnogi sutradan zažale što su podlegle tom iskušenju. Postoji li ipak način da izbegnemo mamurluk?

1280_svmamur-4300501_f.jpg


Vodeći toksikolog i stručnjak za alkohol, profesor Vejn Džouns sa Univerziteta zdravstvenih nauka u Linkopingu u Švedskoj, objašnjava razlike između najpopularnijih alkoholnih pića i kako one doprinose mamurluku.
Naravno, svako neumereno konzumiranje alkohola veoma je rizično. Muškarcima se preporučuje maksimum tri do četiri jedinice alkohola dnevno, a ženama dve do tri. I još jedno upozorenje: Ukoliko pijete bilo koju vrstu alkoholnog pića na prazan stomak, njegova apsorpcija je ponekad tako brza da se može porediti sa intravenoznim unošenjem u organizam.

VOTKA
Kalorije: Pošto votka ne sadrži ugljene hidrate, niti šećere, njene kalorije potiču samo od etanola (oko 7 kalorija po gramu), što znači da spada u alkoholna pića koja najmanje goje. Dakle, 35 ml votke ima oko 72 kalorije.
Za: Votka je „najčistije“ alkoholno piće, jer skoro uopšte ne sadrži nečistoće koje nastaju za vreme fermentacije. A te nečistoće znatno doprinose mamurluku.
Uprkos visokom procentu alkohola – oko 40% - votka najređe izaziva mamurluk, pokazala je nedavna studija Britanskog udruženja lekara.
Protiv: Votka je čest „krivac“ za smrtni ishod prilikom opijanja jer nema skoro nikakav ukus kad se pomeša sa sokovima ili drugim pićima.
Jačina mamurluka: 3/10

VISKI
Kalorije: Oko 80 kalorija u 35 mililitara, koliko vam barmen sipa u kafani.
Za: Viski od ječmenog slada sadrži visok procenat elagijske kiseline. Ova veoma jaka kiselina sprečava razvoj tumora izazvanih nekim kancerogenim materijama i ubija ćelije raka, a da pri tom ne oštećuje zdravo tkivo.
Protiv: Većina ljudi pije čist viski, a to brzo dovodi do pijanstva i nekontrolisanog ponašanja.
Istraživanje profesora Džounsa je pokazalo da među ljudima koji popiju istu količinu etanola, oni koji su ga popili u vidu žestokih pića, kao što je viski, postignu najveću koncentraciju alkohola u krvi u najkraćem vremenskom roku, a to je za manje od jednog sata nakon konzumiranja. „Da biste usporili apsorpciju, viski treba da razredite ili ga konzumirate u kremastim kaloričnim napicima, kao što su irska kafa ili „bejlis“.
Viski takođe sadrži dosta nečistoća koje nastaju tokom „sazrevanja“ u hrastovim bačvama. Stoga viski dvostruko češće izaziva mamurluk nego ista količina votke.
Jačina mamurluka: 8/10

BELO VINO
Kalorije: Oko 130 kalorija po čaši od 175 mililitara; nešto više kalorija imaju slađa vina.
Za: Američki istraživači su otkrili da meso grožđa sadrži hemijske supstance tirozol i hidroksitirozol, koje smanjuju nivo štetnog LDL holesterola, glavnog krivca zakrečenja arterija.
Protiv: Mamurluk od belog vina izazivaju prevashodno sulfiti, koji nastaju prirodno ili se dodaju vinu kao konzervansi da ne bi potamnelo.
Sulfiti takođe mogu da izazovu alergijsku reakciju, koja pogoršava simptome glavobolje ili astme. Bela vina isto tako mnogo brže izjedaju zubnu gleđ, pa zubi postaju osetljiviji na karijes.
Jačina mamurluka: 6/10


CRNO VINO
Kalorije: Oko 120 kalorija po standardnoj čaši; ima nešto manje šećera nego belo vino.
Za: Sadrži više reservatola, biljnog antioksidansa, nego belo vino. Reservatol sprečava formiranje krvnih ugrušaka i smanjuje upalu, koja se danas smatra glavnim uzročnikom srčanih oboljenja. Supstance iz semenki i kožice grožđa snižavaju LDL holesterol.
Protiv: Osobe koje vole crno vino češće pogađa mamurluk nego ljubitelje belog napitka. Zbog načina na koji se dobija, crno vino proizvodi dve vrste alkohola – etanol i metanol. Jetra prvo prerađuje etanol, a metanol ostavlja za kraj. Stoga se metanol duže zadržava u telu nego etanol, zbog čega ujutru imate sve one neprijatnosti koje se vezuju za mamurluk.
Jačina mamurluka: 7/10

VINJAK
Kalorije: Oko 80 kalorija u 35 mililitara.
Za: Pošto se dobija od crnog vina, vinjak sadrži veliku koncentraciju antioksidanasa koji čiste organizam od slobodnih radikala, odgovornih za oštećenja organa i tkiva i nastanak smrtonosnih bolesti.
Australijski naučnici su otkrili da 30 mililitara kvalitetnog vinjaka deluje kao preporučena dnevna doza vitamina C.
Protiv: Od vinjaka imate najgore simptome mamurluka, tvrde istraživači sa londonske Nacionalne klinike za neurologiju i neurohirurgiju. Iza njega slede crno vino, rum, viski i džin. Vinjak sadrži 40 odsto alkohola i najveću količinu nečistoća koje nastaju prilikom fermentacije i „sazrevanja“ u bačvama. Vinjak bukvalno ima više stotina nestabilnih jedinjenja, koja mu daju karakteristično prijatan miris, ali ujedno izazivaju jake simptome mamurluka.
Jačina mamurluka: 9/10

PIVO
Kalorije: To je najkaloričniji alkoholni napitak, jer samo jedna flaša od pola litra ima između 170 i 200 kalorija, kao sedam čokoladnih keksića.
Za: Pivo je najmanje „opasno“ piće. Ima najmanje alkohola – između tri i 13 odsto. Bogato je folnom kiselinom, koja predstavlja jedan od vitaminima B kompleksa, zbog čega sprečava nagomilavanje himocisteina, supstance odgovorne za srčani napad.
Protiv: Pivo ima veliku količinu purina, jedinjenja koja povećavaju koncentraciju mokraćne kiseline u krvi. Zbog toga se u zglobovima formiraju kristali koji izazivaju bolne napade gihta. Naučnici su otkrili da konzumiranje dve flaše piva dnevno udvostručuje taj rizik. Rezultati studije, objavljeni u „Međunarodnom časopisu za rak“, pokazuju da pola litra piva dnevno povećavaju rizik od raka debelog creva za 10 odsto, a jedan litar na dan povećavaju tu opasnost za 25 odsto.
Jačina mamurluka: 4/10

Šampanjac ne popravlja raspoloženje
Kalorije: Prosečna čaša šampanjca od 175 mililitara ima 133 kalorije, malo više od čaše belog vina, jer mu se dodaje liker da bi mu se poboljšao ukus.
Za: Antioksidansi u šampanjcu štite mozak od oštećenja koja nastaju prilikom moždanog udara, kao i od neuroloških poremećaja kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest, tvrdi naučni tim sa Univerziteta u Redingu u Engleskoj. Oni su dokazali da velike koncentracije kafeinske kiseline i tirozola štite ćelije mozga od oštećenja.
Protiv: Mehurići ubrzavaju apsorpciju alkohola u krvotok. Suprotno uvreženom mišljenju, šampanjac vam neće popraviti raspoloženje, jer alkohol istovetno deluje na receptore u mozgu bez obzira iz kog je pića „Alkohol u suštini deluje na receptore u mozgu kao ’valijum’“, objašnjava profesor Džouns. „On smanjuje moždanu aktivnost i ublažava anksioznost. Vi mislite da ste dobro raspoloženi, ali se tako osećate zato što alkohol koči sve inhibicije, pa postajete pričljivi i skloni slobodnijem ponašanju.“
Jačina mamurluka: 7/10

Blic
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Moj recept je: kvalitetno piće i bez mešanja različitih vrsta! Naravno, podrazumeva se i dobra "podloga"... :)
 
Natrag
Top