Kako da dete pripremite za vakcinaciju

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
27. 02. 2011 PRESS

Kako da dete pripremite za vakcinaciju


Otkrivamo vam jednostavne metode kojima ćete mališanu olakšati bol ili strah od igle, ali i najčešće zablude kada su vakcine u pitanju

1.jpg

Vakcine štite decu od mnogih oboljenja. Ali, kada dođe dan vakcinacije, ne ide sve baš tako lako. Ipak, postoje načini kako da olakšate bol ili strah od bola, što je zapravo najveći problem kod dece.
Sama vakcina ne izaziva toliki bol koliko strah od igle i od bola koji ona stvara. Evo nekoliko jednostavnih strategija za prevazilaženje ovog problema.

Odvratite pažnju
Trik odvraćanjem pažnje je idealan da se smanji bol koji dete oseća prilikom vakcinacije. To može da podrazumeva igranje novom igračkom, pokazivanje slike na zidu, pričanjem zanimljive priče ili pravljenje balona od sapunice.

Iskašlji to
Trik sa kašljem pomaže posebno kod starije dece. Studija koja je rađena 2010. godine pokazala je da ako se dete zakašlje pre i posle vakcinacije to smanjuje bol. Takođe pomaže da detetu kažete da zamisli da mu je rođendan i da duva u svećice ili da duva u vetrenjaču, pogotovo kod trogodišnjaka.

Slatkiši
Prošle godine je sprovedena studija u kojoj su bebama od jednog do 12 meseci davali male količine šećera pre vakcinacije. U 13 od 14 slučajeva bebe su manje plakale tokom kao i posle vakcinacije, za razliku od beba koje su uzimale samo vodu ili ništa.

2.jpg

Pustite crtani film
Šta može da više da hipnotiše od razigranih likova iz crtanih filmova? Univerzitet u Gruziji objavio je istraživanje u časopisu za dečju psihologiju koje je pokazalo da su deca manje uznemirena prilikom vakcinisanja kada im sestre pokazuju crtane likove. Svako odvlačenje pažnje, bilo da su crtani likovi ili video-igrice, olakšava vakcinaciju.

Proizvodi za kožu

Postoje specijalne kreme, anestetici za kožu, koje mogu da smanje bol kod dece. Ove kreme deluju tako što blokiraju nerve koji prenose impulse bola do mozga. Kremu treba naneti sat vremena pre imunizacije. Postoje i sprejovi koji hlade kožu i smanjuju bol.

Budite staloženi

Raščistite s tim zašto vašem detetu treba vakcinacija, ali budite i odlučni. Deca ne znaju šta je dobro za njih tako da roditelji treba da shvate da vakcinacija nije izbor deteta. Treba slušati lekara i preuzeti kontrolu nad situacijom. Roditelji i lekari treba da rade kao tim, da smire dete i obave posao.

Ponudite cuclu

Studija Univerziteta u Mičigenu pokazala je da cucla može da smanji bol prilikom vakcinacije, kao i posle nje. Umakanje cucle u šećer može da da još bolje efekte.

NAJVEĆE ZABLUDE O VAKCINAMA

Vakcine štite od mnogih ozbiljnih i potencijalno smrtonosnih oboljenja, uključujući difteriju, zauške, meningitis, dečju paralizu, veliki kašalj... Ipak, i dalje postoje nedoumice oko koristi i rizika od vakcina. Evo najčešćih pitanja koja muče roditelje:

Da li je prirodni imunitet bolji od vakcinacije?
Infekcija prirodnim putem često stvara bolji imunitet nego vakcinacija, ali postoji cena koja se plaća za prirodni imunitet. Na primer, varičele mogu da dovedu do upale pluća. Dečja paraliza ili polio infekcija mogu da dovedu do trajne paralize. Prirodna hib infekcija može da dovede do trajnog oštećenja mozga. Vakcinacija je prevencija tih oboljenja i njihovih ozbiljnih posledica.

Zašto se vakcine deci daju tako rano?

Oboljenja zbog kojih se deca vakcinišu najčešće pogađaju jako malu decu, kada je rizik od komplikacija najveći. Zato vakcinacija počinje rano, a ponekad je vakcinacija odmah po rođenju od suštinskog značaja.

Da li neke vakcine izazivaju autizam?
Vakcine ne izazivaju autizam. I pored mnogih kontroverzi na tu temu, istraživači nisu pronašli vezu između autizma i vakcina za decu. Iako znaci autizma mogu da se pojave u isto vreme kada deca dobiju određene vakcine, kao što su one za zauške, male boginje i rubeole, reč je o čistoj slučajnosti.


Da li je u redu ako sami odlučujemo o vakcinaciji?
Generalno, preskakanje vakcina nije dobra ideja. To vaše dete može ostaviti osetljivim na neka ozbiljna oboljenja koja biste u suprotnom izbegli. Za neku decu, uključujući i onu koja ne mogu iz medicinskih razloga da dobiju određene vakcine, jedina zaštita od oboljenja od kojih se štitimo vakcinacijom jeste sticanje imuniteta. Ako im nivo imuniteta opadne, bolesti protiv kojih se inače vakcinišemo ponovo postaju pretnja.

Da li vakcine imaju opasne nuspojave?

Svaka vakcina može da izazove neželjene efekte. Obično su oni beznačajni - povišena tenperatura, bol, crvenilo i otok na mestu uboda. Neke vakcine izazivaju i privremene glavobolje, vrtoglavice, zamor ili gubitak apetita. Retko, dete može da dobije alergiju i ima neurološku reakciju, ali je od vakcina mnogo veća korist nego šteta. Vakcine se ne daju deci koja su alergična na komponente vakcine.

Vakcina za decu koja kreću u vrtić
Iako je prisutna u 120 zemalja, vakcina „pneumo 23" kod nas ne spada u obaveznu imunizaciju, iako se o tome razmišlja. Ona se nezvanično spominje i kao „vakcina za vrtić" jer sprečava respiratorne infekcije koje decu najčešće pogađaju prilikom polaska u vrtić, a čije lečenje može trajati mesecima i dovesti do ozbiljnih komplikacija. Ova vakcina se preporučuje upravo osetljivijoj deci, a najbolje je da je prime pred polazak u obdanište. Kod nas nije zakonom obavezna, dok u većini zapadnih zemalja jeste.
„Pneumo 23" je vakcina protiv invazivnih infekcija izazvanih bakterijom pneumokok. Vrlo je korisna u zaštiti od komplikacija izazvanih gripom i, prvenstveno, od teških upala pluća. Pored toga daje i dodatnu zaštitu od meningitisa izazvanog pneumokokom, kao i zaštitu od upale srednjeg uha. Nije za decu mlađu od dve godine.

Ana Mitić



 
Natrag
Top