Kako da budete harizmatični

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kako da budete harizmatični

B92




Svako od nas poznaje nekog ko je harizmatičan. Ali šta je to posebno, što neki ljudi imaju i što ih čini drugačijim?

Bečki psiholog Julija Umek savetuje kako svako od nas može postati harizmatičan.

Harizmatične osobe privlače bez mnogo reči, one imaju Ono u sebi što privlači poglede. To su ličnosti koje imaju veoma jaka osećanja i sa njima umeju dobro da vladaju.

Oni uspevaju da proizvedu u sebi dobro osećanje, jer su rezistentni na uticaj drugih ljudi.

Moderna istraživanja mozga potvrđuju da se osećanja, kako dobra tako i neprijatna, prenose.

Harizmatične ličnosti uspevaju da drugim ljudima prenesu dobra osećanja. Po prirodi su to ljudi koji ne zavise od mišljenja drugih, otvoreni su prema novim stvarima, više pitaju nego što pričaju, pažljivo slušaju druge i nalaze pravu meru. Oni imaju sposobnost da upravljaju razgovorom tako da obe strane imaju korist.

Harizma je nešto što dolazi i razvija se iznutra a vidi se kroz iskren osmeh. Pokažite ljubaznost tako što posmatrate ljude kroz njihove dobre strane, savetuje Umek. Previdite velikodušno ono što nije perfektno kod drugih ljudi. Kažite šta vam se dopada i obrazložite zašto Vam se ta osobina kod određene osobe dopada.


 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Odličan članak... Moje mišljenje je da se harizma ne može naučiti ili je imaš ili nemaš! To je slično onom da su neke žene dame pa makar i na đubrištu živele - ni to ne može da se nauči!. To je ono nešto urođeno što ili imaš ili nemaš!
Ali, možeš da se trudiš da dostigneš...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Odličan članak... Moje mišljenje je da se harizma ne može naučiti ili je imaš ili nemaš! To je slično onom da su neke žene dame pa makar i na đubrištu živele - ni to ne može da se nauči!. To je ono nešto urođeno što ili imaš ili nemaš!
Ali, možeš da se trudiš da dostigneš...


I ja tako mislim. Možeš da se trudiš, ali ako prirodno nemaš, teško da ćeš dostići.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Mnoge stvari u ponašanju koje mogu da se nauče neke više neke manje, samo zavisi koliko je osoba spremna da posveti volje, motiva i vremena. Naravno bitan je i cilj, zbog čega sve to raditi koliko se ličnost na taj način može unaprediti.
Ima mnogo onih koji sebe pokušavaju da predstave u boljem svetlu, po oblačenju, ponašanju, interesovanjima...nameću svoju ličnost, guraju sebe u život koji ne mogu da iznesu jer im celokupan sklop u duši ne leži...
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Mislim da je harizma u nama, pitanje je da li smo je oslobodili, da i drugi to vide! Čovek koji je zadovoljan sobom, siguran u sebe, zrači "nešto", emituje neku "energiju", "signale", "vibraciju" okolini... :thinking:
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
Odličan članak... Moje mišljenje je da se harizma ne može naučiti ili je imaš ili nemaš! To je slično onom da su neke žene dame pa makar i na đubrištu živele - ni to ne može da se nauči!. To je ono nešto urođeno što ili imaš ili nemaš!
Ali, možeš da se trudiš da dostigneš...

uze mi svaku rec iz ustiju .... nemam sta da dodam
 
Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
Da li ste harizmatični?


Neki ljudi svojim prisustvom kao da obasjavaju druge i izazivaju divljenje gde god se pojave. Da li je po sredi dobar izgled, visok IQ ili vrckava duhovitost? Ne, to je harizma: aura ličnosti koja ljudima privlači pažnju.


20748394444cb2cd745b800511568484_orig.jpg


Njenoj moći je teško odoleti i i gotovo nemoguće je razumeti, ali prethodnih godina, istraživači su počeli da izučavaju ovaj kvalitet: ono što nam deluje kao misteriozni talenat, oni su razložili na naučne osnove.

Recept za harizmu

Harizma ima tri glavna sastojka, tvrdi naučnik Ronald Rigio professor psihologije na “Klermont Mekena Koledžu”. To je ekspresivnost (talenat za spontano učestvovanje u razgovoru i lako izražavanje osećanja), kontrola (sposobnost da se suptilno uklopite u neko društvo) i osetljivost (dar da slušate i shvatate druge ljude).

“Mnogo harizme proističe iz načina na koji komunicirate. To je vaša sposobnost da ‘uhvatite’ emocije drugih ljudi dok ih i sami izražavate”, kaže Rigio.

Možda zvuči subjektivno, ali naučnici su otkrili da se ova tri sastojka mogu meriti empirijski kroz posmatranje širokog polja nesvesnih gestova i izraza koje pravimo u svakodnevnoj komunikaciji.

Naprimer, skromna količina energije koju isijava nervozna i nesigurna osoba koja bi se u normalnim okolnostima smatrala negativnom, često je znak da je neko uzbuđen zbog razgovora koji vodi i želi da se tako oseti i njegov sagovornik.

Kada harizmatična osoba stupi u komunikaciju, njegov autonomni nervni sistem postaje nadražen – pažnja im je usmerena na tu osobu i onu su prepunjeni energijom. Rezultat: priča brže.

Zapravo, studija iz 2005. godine pokazuje da ljude koji govore brže drugi percipiraju kao harizmatičnije od onih koji razgovor vode lagano.

Razgovor bez pauza (izuzev ponekog “mhm” ili “razumeš”) je najharizmatičniji jer pokazuje da je osoba samouverena i ima čvrste ideje.

Harizma takođe isijava kroz gestove kao što su klimanje glavom dok druga osoba govori, održavanje kontakta očima i razmenjivanje osmeha. Uzrečice poput “naravno” i “da, da” koje pokazuju da ste zainteresovani za razgovor ujedno i daju značaj onome što izgovara vaš sagovornik.

Mimika takođe poboljšava kontakt između dve osobe. Ako klimate ili imitirate jedno drugo, među vama će “proraditi” saosećajnost. Tela proizvode endorfine, prirodne opijate i steknete utisak da ste se upustili u sinhronu plesnu tačku.

Za to su zaslužni “neuroni ogledala”, isti oni koji podstiču imitiranje u mozgu beba dok oponaša majčin izraz lica.

Kako bi savladali “sinhroni ples”, naučnici su razvili sociometar, aparat koji detektuje harizmu i meri je u interakciji sa drugim ljudima.

To je prenosiva digitalna sprava veličine mobilnog telefona, opremljena infracrvenim senzorom i minijaturnim mikrofonom.

Aparat prati šemu razgovora i pokreta tela, iako ne snima ni jednu izgovorenu reč. Studije u kojima je korišten sociometar otkrile su da ljudi koji uključuju mnogo nesvesnih gestova i izraza koje istraživači povezuju sa harizmom, verovatno bivaju uspešniji u odabiru posla ili pregovaranju o povišici.

Drugim rečima, nije važno šta govorite, nego kako govorite. Ako vam harimatična osoba predloži biznis plan, nećete znati sve detalje, ali ćete pretpostaviti da je ta osoba ekspert i da deluje iskreno zainteresovano za vaše mišljenje. Instinkt će vam reći da je ideja koju vam prezentuje dobra.

To što neko zvuči kao ekspert, ne mora da znači da to i jeste, ali istraživači se slažu da nije u pitanju gluma. Harizma se ne može po želji “uključiti” ili “isključiti”. Ljudi koji je zaista poseduju su autentični. To je grupa veština, a njihovu emocionalnu komponentu je veoma teško lažirati.

Privlačnost suprotnosti

Pošto se harizma u velikoj meri oslanja na ekspresivnost, kontrolu i senzitivnost, njena magnetična moć se pojačava kada se pomeša sa misterijom i nespojivim suprotnostima. Psiholozi tvrde da svaka harizmatična osoba ima dve strane; istovremeno je i krhka i snažna, i prosečna i jedinstvena. Ideal harizme poseduju ljudi koji su ranjivi i stoici i hrabri i povučeni, sa alhemijom šarma, iritantnosti i prodornog pogleda.

Ali čak i među čuvenim ljudima poput predsednika država, voditelja tok šou programa i direktora marketinga, harizma nikad nije jednostavno “bacanje čini”.

“Jednom sam gledao Bila Klintona kako ulazi u prostoriju u zgradi Univerziteta ‘Jejl’ i on je radarskom preciznošću prepoznao osobu kojoj prvo treba da se obrati. Dajana, princeza od Velsa, takođe je to imala. Mogla je ući u prihvatilište za siromašne i da odmah zna kome je pomoć najpotrebnija. Međutim, paradoks koji čini harizmu tako moćnom leži u sledećem: osoba koja pati zna da i princezi Dajani treba neko o kome će brinuti. To je povratna sprega ispod magije koja se dešava”, objašnjava profesor dramaturgije i engleskog jezika na Univerzitetu “Jejl” Džozef Rouč. Malo ko pamti “Stidljivu Di”, pomalo tupu i povučenu iz vremena pre nego što će postati “princeza naroda”.

Dajana je znala da niko ne polaže “ekskluzivno pravo” na harizmatičnost. Na njoj treba raditi i svakodnevno preispitivati sopstvene granice, kako bi iz sebe izvukli ono najbolje.

Hrabri mogu da se preobraze poput Lejdi Dajane i postanu oslonac i svetlo drugim ljudima

Izvor:B92
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Imam je od rođenja. Ne znam kako sam je pribavila, valjda po ocu. Harizmatično privlačim i harizmatično odbijam ljude od sebe.Nema sredine.:)
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Zna li neko ...kako da tu harizmaticnost skinem sa sebe..:dntknw:
Meni je to malo mnogo....pa bih da je se resim nekako..:vorred:
 
Natrag
Top