Kako biti odgovoran filozof?

Učlanjen(a)
27.06.2010
Poruka
7
Sokrat, Erasmo, Spinoza, Voltaire, Mill....i tako dalje...

Recimo da je u svim razdobljima koncept odgovornosti jednak. U kojoj mjeri filozof treba imati pitanje i kako ga interpretirati....kakve su rezerve potrebne kod iskazivanja radikalnih stavova, a da ne budu direktni poticaj....?

npr. kod profesora...koliko daleko profesor moze ici u predavanjima govoreci svoje stavove, a da se to ne interpretira kao poticaj studentima?

Britanci su 'patentirali' suzdrzanost i samokontrolu...je li to dovoljno?

posao filozofa: pokusaj domisliti istinu do onih granica koje su nam dostupne uz oprez da se ne pretjeruje ( malo manje nego znam, ili malo vise nego znam kako bih potaknuo na razmisljanje...?).....


_theNew_
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nisam siguran da razumijem ovo što si napisao?! "U kojoj mjeri filozof treba imati pitanje i kako ga interpretirati....kakve su rezerve potrebne kod iskazivanja radikalnih stavova, a da ne budu direktni poticaj....?" Ovo mi nekako miriše na autocenzuru, a ona nije poželjna ni u kakvom vidu misaone aktivnosti, a u filozofiji ponajmanje.
 
Učlanjen(a)
27.06.2010
Poruka
7
napisala*...:)

nisam mislila na sputavanje misli...već, ako npr prof. filozofije predaje nesto, neke stavove s kojima se ne slaze ili slaze, no duznost mu je biti objektivan dok stoji za katedrom, bi li trebao ispoljavati svoje stavove ka studentima? i koliko bi odgovorno od njega, kao filozofa, bilo da i u slobodno vrijeme studentima prenosi neke, nazovimo ih radikalnim, stavove...

je li odgovornije u objavljivanju svoga misljenja reci manje nego sto znamo kako bismo se ogradili od prelazenja granica i takvih optuzbi, ili je bolje reci vise nego zapravo znamo kako bismo ljude, bar one koji obracaju paznju, potaknuli na razmisljanje o tome...?

vjerujem da mozda malo neuredno pisem i postavljam pitanja...ali nisu ni meni u glavi sasvim cista... :)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Prvo, izvini što sam te "pretvorio" u muško. Nick ti je muškog roda!?
Ne postoji dilema oko toga da li reći više nego što se zna ili reći manje. Treba reći ono što se zna. Na studentima je da prihvate ili odbace ono što čuju.
 
Učlanjen(a)
27.06.2010
Poruka
7
hmmm....je, ali nije li i tvoj ženskog roda?!

slažem se u toliko ako pričamo o već prihvaćenim i apsolviranim praksama ili teorijama. ali želimo li stvoriti "revoluciju" mišljenja, ono što smo tek samo mi spoznali, želimo li potaknuti ljude da dođu do te spoznaje, možemo li stati samo na onome što zasigurno znamo? nekako mi izazovnije zvuči to da izbacimo neku natuknicu koja bi mogla, ali ne i morala biti put do te ideje....tek onoliko, da zaintrigira maštu...
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Filozof nema potrebe uopšte da bude odgovoran i zbog čega bi bio? Odgovorni su ljekari i ljudi mnogih drugih struka, npr. vozači autobusa. Filosof može da " mlati " praznu slamu, to mu je u opisu radnog mjesta. A ko će se povesti za njegovom filosofijom, njega to ne treba da interesuje, niti on treba da snosi odgovornost za izrečeno. Pogotovo profesor. Ako je on dovoljno uvjerljiv da dočara studentima misao nekog filosofa, znači da je to njegov veliki uspjeh kao pedagoga, slagao se on s tom filosofijom ili ne. Tako je i Hitler uspio da očara mnoge ljude svojom harizmom, bez obzira da li su njegovi stavovi bili ispravni ili ne. Moć riječi je velika, ali svako ima sopstveni mozak da sagleda kojem će se prikloniti carstvu.
 
Natrag
Top