Kairo: Zapaljen izborni štab Šafika

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Kairo: Zapaljen izborni štab Šafika











Izvor:
B92.net







Kairo -- U Egiptu zapaljen izborni štab predsedničkog kandidata Ahmeda Šafika. Nekoliko hiljada demonstranata protestovalo na trgu Tahrir zbog nepravde na izborima.


11949607064fc4e02a6d967450430742_orig.jpg



Nakon što je egipatska izborna komisija potvrdila da će se u drugom krugu predsedničkih izbora naći kandidat islamističke stranke Muslimanska braća Mohamed Mursi i bivši premijer Ahmed Šafik, grupa Egipćana podmetnula je požar u izbornom štabu Šafika u Kairu.Oni smatraju da su prevareni i da će, umesto predsednika s revolucionarnog trga Tahrir, dobiti ili stari režim ili islamističku državu.

Šafik je u prvom krugu dobio 23,66 a Mosi 24,77 odsto glasova.

Pristalice Šafika, predstavnika bivšeg režima koji se veoma protivio protestima koji su oborili Hosnija Mubaraka s vlasti, ljuti su na demonstrante.

''Da li je to demokratija? Ako pobedi drugi kandidat Morsi mi nećemo učiniti ništa slično. Ako bilo ko drugi pobedi mi se nećemo ovako ponašati. Mi ćemo poštovati volju naroda. Ali ovi ljudi ne poštuju našu stranu”, kaže jedan Šafikov pristalica.

Pošto je požar ugašen strasti se nisu smirile. Nekoliko hiljada ljudi okupilo se na trgu Tahrir kao i pre godinu i po. Oni ne žele ni predstavnike bivšeg režima ni religioznog vođu. Neki od njih ubeđeni su i da su izbori namešteni i da se sve vraća na staro.

"Jedino što nam treba je da se primeni zakon koji je izglasao parlament, a koji zabranjuje da se kandiduju visoki predstavnici bivšeg režima”, smatra jedan od demonstranata.

"Svi ovi ljudi učestvovali su u revoluciji koja je zbacila Mubaraka, a ako Šafik pobedi na izborima i postane predsednik ponašaće se kao i bivši režim”, ubeđen je jedan mladić iz Kaira.

Da ne nameravaju da odustanu Egipćani su pokazali i kada je svanulo. U Aleksandriji su na ulice izašli uzvikujući: "Sloboda, sloboda".

Šafik se tokom kampanje predstavljao kao neko ko može da uvede red i ko ne trpi proteste, a pozivao se i na svoju vojnu karijeru, izgrađenu za vreme Mubaraka.

Njegov protivkandidat je predstavnik religiozne partije Muslimanska braća, koja je i tokom egipatske revolucije bila veoma glasna na ulicama, jer ih je Mubarakov režim svim silama progonio.

Drugi krug izbora zakazan je za 16. i 17. jun.
 
Natrag
Top