Kafom do boljih sportskih rezultata

Član
Učlanjen(a)
17.12.2009
Poruka
130
Кафом до бољих спортских резултата


Уношење великих количина кофеина може да повећа снагу и издржљивост мишића који нису оптерећени до максимума, утврдили су британски научници. Истраживачи страхују да би ово откриће могло да наведе спортисте да кофеин користе као „легални допинг“, јер га је Светска анти-допинг агенција 2004. скинула са листе забрањених супстанци.
Испијање великих количина кафе могло би да вам помогне да истрчите маратон, показују најновија истраживања.
Kafa1.jpg


Узимање кофеина може да побољша перформансе за чак шест одсто код особа чији мишићи већ нису искоришћени до максимума - то значи да кафа или чај могу, на пример, да помогну тркачима на дуге стазе, али не и спринтерима.
Најновије откриће могло би да подстакне спортисте да више користе кофеин, с обзиром на то да не постоје прописи који ограничавају употребу овог стимуланса.
Светска анти-допинг агенција је 2004. године скинула кофеин са листе забрањених супстанци, тако да спортисти сасвим легално могу да га користе у великим количинама, како би побољшали свој учинак.
Стручњаци мишићну активност деле на максималну - што значи да су мишићи оптерећени до крајњих граница, као код спринта или дизања тегова, и субмаксималну - која покрива све остале активности, од превртања страница књига до трчања маратона.
Тим истраживача је на мишевима тестирао дејство кофеина на снагу и на издржљивост доњих ножних мишића и то у оба случаја - приликом максималне и субмаксималне мишићне активности.
„Веома велике дозе кофеина, у облику таблета, прашка или концентроване течности, могле би да буду привлачне спортистима који желе да побољшају своје перформансе", каже аутор студије др Роберт Џејмс са Универзитета у Ковентрију.
Trkaci1.jpg


Како преносе британски медији, управо би побољшање од неколико процента које се доводи у везу са кофеином, на Олимпијским играма могло да доведе до разлике између златне медаље и пуког претрчавања стазе.
Иако је истраживање за сада спроведено само на мишевима, научници су уверени да би кофеин исти ефекат имао и на људе.
Кофеин који доспе у крвоток могао би да се понаша као рецептор на мишићима скелета, што особу чини привремено снажнијом, али само у опсегу субмаксималне мишићне активности.
Раније је већ утврђено да кофеин утицајем на централни нервни систем може да побољша атлетске перформансе.
Концентрација кофеина употребљеног приликом истраживања била је 70 микроМола по литру, што је максимална концентрација која може да се достигне у људској крвној плазми.
Др Џејмс напомиње да није реткост да, код људи који уносе велике количине кофеина, концентрација те супстанце у крвој плазми достигне између 20 и 50 микроМола по литру.


Извор: РТС
 
Natrag
Top