Kada se ne slažu grejpfrut i lekovi?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Kada se ne slažu grejpfrut i lekovi?

Neželjena dejstva leka, nekada i prilično ozbiljna, mogu biti rezultat interakcije sa grejpfrutom, sokom ili drugim proizvodom od tog voća. Medikamenti za koje je utvrđeno da se "ne slažu“ s grejpfrutom najčešće su iz grupe lekova protiv raka, srčanih bolesti, šizofrenije i bolova.

1.jpg
Problem je u tome što pacijenti najčešće i ne obaveštavaju lekara o tome da konzumiraju grejpfrut


Spisak lekova čije mešanje s grejpfrutom može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući i iznenadnu smrt, povećava se, upozorio je kanadski naučnik koji je prvi i uočio tu nekompatibilnost.



"Do sada je utvrđeno da nekoliko desetina lekova, od kojih se mnogi masovno prepisuju za česte zdravstvene probleme, stupaju u opasnu interakciju s grejpfrutom ili sokom tog voća", tvrdi Dejvid Bejli iz kanadskog Instituta „Loson" za zdravstvena istraživanja, prenosi AFP. U poslednje četiri godine broj lekova za koje je utvrđeno da se „ne slažu" s grejpfrutom, povećan je sa 17 na 43.

"Problem je u tome što pacijenti najčešće i ne obaveštavaju lekara o tome da konzumiraju grejpfrut, što lekari najčešće to ne pitaju i što se ne sete da loše reakcije na neki medikament dovedu u vezu s dotičnim voćem", rekao je Bejli.
Negativno dejstvo grejpfruta je u tome što inhibira jedan enzim, uz pomoć kojeg se metaboliše uneti lek. Medikament tako prelazu u krv „u punoj snazi" izazivajući efekat predoziranosti. Među lekove koji stupaju u neželjenu interakciju s grejpfrutom spadaju oni protiv raka, srčanih bolesti, šizofrenije, kao i medikamenti protiv bolova. Sve su to lekovi koji se uzimaju oralno. Dovoljno je uz lek popiti samo jednu čašu soka od grejpfruta, pa mogu da se pojave ozbiljne komplikacije - gastrointestinalno krvarenje, otkazivanje bubrega, problemi s disanjem ili iznenadna smrt. Takav efekat bi mogle da imaju i kombinacije lekova sa pomorandžama sorte "sevil" ili zelenim limunom, ali je to polje manje istraženo, upozorava Bejli.

Izvor: RTS




 
Natrag
Top