Kada je nastao "Svetski dan glupaka"?

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Kada je nastao "Svetski dan glupaka"?


Svetski Dan šale, obeležava se 1. aprila, a stručnjaci su saglasni u oceni da taj dan pomaže ljudima da se kroz smeh opuste i na trenutak zaborave tešku svakodnevnicu.

v165304p0.jpg



U mnogim društvima, ljudi koriste taj dan da se zabave ili zasmeju svoje prijatelje uz neizbežno "aprilili", a mnoga istraživanja pokazala su da je smeh dobar lek te se tako u nekim zdravstvenim ustanovama već koristi takozvana "smehoterapija" koja, prema mišljenju stručnjaka, daje dobre rezultate.

Bez obzira na razne običaje povodom Dana šale, psiholozi tvrde da kada se našalimo na sopstveni račun, pomažemo sebi i drugima da lakše prebrodimo neku tešku situaciju.

Jedna od prvoaprilskih šala objavljena je daleke 1964. godine u "Politici ekspres", a odnosila se na to da legendarni fudbaler Dragoslav Šekularac "prelazi" u "Partizan" što je na trenutak moglo razočarati navijače "Crvene Zvezde".

Najzapaženija, u poslednjih nekoliko godina bila je prvoaprilska šala novosadskog Radija 021 sa tadašnjim ministrom za kapitalne investicije Velimirom Ilićem.

Kako je navedeno u pojedinim medijima, Ilić je novinaru potvrdio da se sastao s izmišljenim biznismenom Stivom Bogdanovićem i da je s njim ugovorio kapitalne investicije u Srbiji.

"Pa, i ministar može ponekad da bude senilan pa da zaboravi s kim se sve sreo i kako se ko zove", rekao je Ilić tada dok je pokušavao da se opravda.

Zbog važnih političkih dešavanja, pre dve godine, 1. aprila najveći broj šala, koje su mediji objavljivali odnosio se na status Kosova i Metohije, ali i komentare pojedinih političara.

Odnosi Kosova i Srbije bili su glavna tema prvoaprilskih tekstova dnevnika "Kosova sot" koji je objavio da je Srbija priznala nezavisnost Kosova, ali uz dodatak "aprililili".

List "Koha ditore", takođe pod naslovom "Tači postigao 'tajni' sporazum sa Jeremićem, ne znaju se detalji" pisao je tada o navodnom sporazumu kosovskog premijera i ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića.

Da nije samo u Srbiji uobičajeno da se "šalimo" na račun političara i političkih dešavanja, pokazuje i činjenica da je Muzej šala u San Dijegu objavio spisak 10 najboljih prvoaprilskih šala u anglosaksonskoj štampi, a jedna od najsmešnjih takođe ima veze sa politikom.

Ta šala odnosi se na američki državni radio, koji je 1992. godine najavio novu kandidaturu Ričarda Niksona za predsedničke izbore, pod motom: "Nisam učinio nista loše i neću to ponoviti" .

Istorija "zbijanja" šala 1. aprila nije sasvim poznata, a mnogi su skloni tumačenjima da se ovaj svojevrsni "narodni praznik" pojavio krajem srednjeg veka u Evropi kao "Dan svih luda", koji je bio opštenarodno veselje.

Postoje mišljenja da koreni tog "praznika" dosežu do starog Rima, poznatog i po tome što su tamošnji žitelji umeli da se dobro zabavljaju smišljajući različite šale.
Mnogi misle da se taj običaj pojavio u 16. veku u Francuskoj, oko 1564. godine, a za onog ko je nasamaren imali su običaj da kažu da je dobio "aprilsku ribu".

Englezi misle da je dan šale preuzet sa Istoka, a 1. april zovu "Danom svih glupaka".

Bez obzira na razne običaje u raznim zemljama, važi pravilo da kada se slatko nasmejemo postajemo opušteniji, lepši i zadovoljniji.

Humor nam pomaže da lakše prebrodimo neku neprijatnu ili tešku situaciju, a kada se našalimo na sopstveni račun, stručnjaci tvrde da pomažemo i sebi i drugima i zato je u narodu nastao izraz "smeh je najbolji lek".


Izvor: Mondo
 
Natrag
Top