Kada će "Ikea" stići u Srbiju?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Kada će "Ikea" stići u Srbiju?

B92 12.05.2010 17:36



Ambasador Švedske u Srbiji najavio da bi Ikea narednih godina trebalo da uloži u Srbiju oko 1,2 milijarde evra, što potvrđuje i ministar Slobodan Milosavljević.

Dugo najavljivani dolazak kompanije Ikea u Srbiju uskoro bi mogao da postane stvarnost. Otvaranje Ikeinog šoping mola, već za ovu godinu, najavljuje i ministar trgovine Slobodan Milosavljević. Od premijera, preko ministara, pa do ambasadora, skoro da nema političara u Srbiji koji u poslednje tri godine bar jednom nije najavio dolazak Ikee na tržište Srbije.

Samo je ministar trgovine i usluga pomenuo švedsku kompaniju i njenu spremnost da investira i dođe u Srbiju, od 2008 godine do danas, najmanje šest puta.

Činjenica je, da je do sada sve ostalo na pričama. Možda se do kraja godine, ipak nešto promeni.

"Ja sam pre dve nedelje imao sastanak sa menadžmentom Ikee. Oni su me informisali da se Srbija nalazi u njihovom strateškom planu do 2015. godine, sa planom da se otvori 5 šoping molova. Ja očekujem da će ove godine krenuti da grade prvi šoping mol u Beogradu“, objašnjava ministar trgovine Slobodan Milosavljević.

Osim kupovine i trgovine, za poslovanje Ikee vezuje se i proizvodnja kvalitetnog, a jeftinog nameštaja i raznih potrepština za kuću.

Jedan od ciljeva jeste i da, osim tržnih centara, švedska kompanija bude prisutna i u industriji. Upravo ta industrijska dimenzija "Ikee" u Srbiji pregovore čini teškim.

"Mi jednostavno želimo da to bude mogućnost da se ne otvori samo jedan trgovinski centar, nego da to bude jedna podrška i za našu drvnu industriju, koja bi omogućila da Ika postane veći investitor. To nije u njihovim navikama, oni su trgovac, nisu industrijalac, i u tom smislu imamo teške pregovore“, kaže potpredsednik Vlade Božidar Đelić.

Očigledno je, dolazak svetski poznatog brenda u Srbiju ne ide željenom brzinom. Jedan od prvih konsultanata koji je nekada radio sa "Ikeom" u Srbiji je profesor Milan Kovačević.

On kaže da je ekonomski sistem Srbije jedan od osnovnih razloga nedolaska ove kompanije na naše tržište. Sa njim se slažu i mnogi stručnjaci.
"Na koncu, tu se previše meša država, na progrešan način, misleći da treba nagovoriti Ikeu da to uradi. A Ikea to najčešće radi tako što nađe domaće preduzetnike koja onda finansijski ispomaže, a ne da ona ulaže“, kaže Kovačević.





 
Natrag
Top