Kad političari ne znaju geografiju

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kad političari ne znaju geografiju


Nije Bil Klinton jedini političar koji ima problema sa geografijom, ali izgleda da među njima prednjače Amerikanci.

v206964p0.jpg



Bivši predsednik SAD Bil Klinton je svojim gafom na konferenciji u Budvi posvećenoj Balkanu, kada je pobrkao Crnu Goru i Makedoniju, produžio dugu listu gafova političara.

Govoreći o perspektivama regiona, Klinton je rekao da je "svetla i budućnost Makedonije koja svojom lepotom oduzima dah" i time nasmejao prisutne, a neke naterao da se zapitaju da li političari ponekada uopšte imaju predstavu u kojoj zemlji drže besede.


Listu "bisera" američkih predsednika i sumnje u njihovo poznavanje geografije najviše je obogatio DŽordž Buš mlađi.


Bivši predsednik SAD je pre deset godina, posle sastanka u Briselu sa tadašnjim predsednikom Evropske komisijem Romanom Prodijem, Afriku nazvao "nacijom", a na prvom susretu sa tadašnjim predsednikom a danas premijerom Rusije Vladimirom Putinom u Sloveniji pobrkao je ovu zemlju sa Slovačkom.


Ni kandidatkinja za potpredsednika SAD na izborima iz 2008. godine Sara Pejlin nije se proslavila poznavanjem geografije.


Prema tvrdnjama organizatora tadašnje izborne kampanje Pejlinova nije mogla da razume da je Afrika kontinent, a ne država!


Aktuelni predsednik SAD Barak Obama "uspeo" je u svom govoru u Oregonu 9. maja 2008. godine da proširi teritoriju supersile i javnost upozna sa novom "činjenicom": da SAD imaju 58 država.


"U poslednjih 15 meseci putovali smo u svaki ćošak SAD. Do sada sam bio u 57 država. Mislim da je još jedna preostala", rekao je Obama, koji je u to vreme vodio finiš kampanje u trci za predsedničko mesto protiv republikanca DŽona Mekejna.


Njegov protivkandidat Mekejn uspeo je, pak, da "učini" Irak i Pakistan susedima, odlučno poručivši: "Mnogo posla je pred nama i plašim se da će to biti teška borba, naročito imajući u vidu situaciju na iračko - pakistanskoj granici".


Nisu, naravno, američki političari jedini podložni gafovima.


Da li zbog sličnosti leksema ili nečeg drugog, uglavnom Sloveniju i Slovačku visoki državnici vrlo često mešaju.


Tako je italijanski premijer Silvio Berluskoni na konferenciji za novinare u Rimu 2003. godine, predstavljajući tadašnjeg premijera Slovenije Antona Ropa, kazao: "Srećan sam što sam danas ovde sa premijerom Slovačke".


(Tanjug)


 
Natrag
Top