Kad je podmititi - normalno

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kad je podmititi - normalno

Svakoga dana, skoro svakoga sata, u nekom delu naše planete neko nekoga pokuša da podmiti i - u tome uspe. Gde se, kao na Balkanu, na korupciju gleda čak kao na - normalnu društvenu pojavu.


2mgv5zm.jpg


Prema poslednjem izveštaju Transparensi internešenela, kako prenosi Slobodna Evropa, jedan od četvoro ispitanika u tom delu Evrope je davao mito korumpirajući najčešće policajce, pa zaposlene u zdravstvu, školstvu, državnim upravama, poreskim institucijama...

Prema definiciji - korupcija je zloupotreba javnih resursa radi ličnih interesa, pa se stoga govori o tome koliko su se pojedinci mogli obogatiti na račun države. Neki, poput bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera, očito - mnogo.

Istraga za korupciju u Hrvatskoj dosegla je 9. decembra, baš na Međunarodni dan borbe protiv korupcije, sam plafon - vrh hrvatske vlasti. Ali, umesto u pritvor, Sanader je, samo pola sata pre no što je u Sabor stigao zahtev za skidanje imuniteta, pobegao iz zemlje.

Slika mu se, međutim, našla na Interpolovoj poternici i Sanader je, na tešku bruku i sramotu, uhapšen u Austriji na drumu.

Mnogi očekuju da će se tek Sanaderovim privođenjem i svedočenjem razotkriti velike razmere korupcije u Hrvatskoj koja, i prema najnovijim međunarodnim skalama, još spada u zemlje "endemske ili totalne korupcije".

Trenutno je pod istragom ili u pritvoru 30-tak direktora i menadžera iz državnih tvrtki, a od najviših funkcionera zasad su optuženi ili nepravomoćno osuđeni jedan potpredsednik vlade i jedan bivši ministar.

U BiH, pak, najkorumpiraniji delovi društva su političke partije, razvojne banke, agencije za privatizaciju, zdravstvene i obrazovne ustanove.

Građani Srbije ocenjuju da su u njihovoj zemlji političke partije ne samo najkorumpiraniji segment društva, nego i izvor sistemske korupcije, koji je gotovo zarobio državu.

Samo 14 posto stanovnika Srbije dalo je ove godine pozitivnu ocenu radu vlade u borbi protiv korupcije.

Rezultat godišnjeg indeksa percepcije korupcije u svetu, koji objavljuje Transparensi internešenel, BiH je smestio na daleko 91. mesto među 178 zemalja sveta.

Bez obzira na sve, retki su građani spremni da prijave korupciju, naročito među lekarima ili profesorima.

Korupcija u Crnoj Gori je jedan od ključnih problema države i društva, a sada i jedna od glavnih prepreka na daljem putu integracije u EU.

Iako Evropska komisija izričito zahteva konkretne rezultate u borbi protiv ove pojave, sudeći po stavovima predstavnika vlasti, čini se da još nema političke volje da se ovaj problem reši.

U kosovskoj agenciji za antikorupciju ističu da je nivo korupcije na Kosovu zabrinjavajuć. Predstavnici civilnog društva navode da su izjave o nultoj stopi tolerancije prema korupciji tek priča, te da zapravo ne postoji politička volja da se taj problem reši.

B92
 
Natrag
Top