Jura Stublić & FILM

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Jura Stublić & FILM

film.jpg

Tokom 1977. i 1978. godine basista Marino Pelajić, gitarista Mladen Juričić i bubnjar Branko Hromatko svirali su sa Džonijem Štulićem u grupi Azra. Zatim je Džoni pozvao pevača Jurislava Stublića (rođen 1953. u Sesvetskom Kraljevcu) koji je pre toga trebalo da peva u sastavu Aerodrom, ali je zbog dubokog glasa ispao iz kombinacije. Azra je sa Stublicem funkcionisala samo nekoliko meseci, a kada su se posvađali sa Džonijem, osnovali su krajem 1978. godine grupu Film. Kao uspomena na taj događaj ostala je Džonijeva pesma "Roll Over Jura" iz repertoara kasnijeg rada Azre. Filmu se pridružio saksofonista Jurij Novoselić koji je nastupao pod imenom Kuzma Videosax. I ostali su sebi nadenuli pseudonime: Jura Jupiter, vokal, Mario Baraccuda, bas i Max Wilson, gitara. Vrlo brzo grupa je u Zagrebu stekla respekt prvorazredne novotalasne klupske atrakcije.

Prvi veći korak imali su 1980. godine kao predgrupa na turneji Lene Lovič (Lena Lovich) po Jugoslaviji. Njihov prvi singl sa pesmama "Kad si mlad" i "Zajedno", kasnio je punih godinu dana jer su na omotu želeli sliku iz filma "Barbarela", ali je to ocenjeno kao nekomercijalno. U jesen 1980. godine pobeđuju sa pesmom "Neprilagođen" na Omladinskom festivalu u Subotici, a zatim kreće njihov strelovit uspeh. Uoči izlaska debi albuma "Novo! Novo! Novo!" 1981 godine, Hromatko odlazi u vojsku a na njegovo mesto seda Ivan Piko Stančić (ex Grupa 220, Time, Parni valjak). Prva ploča, koju je producirao Boris Bele iz Buldožera, donosi seriju urbanih, plesnih pesama sa jasnom porukom: "Neprilagođen", "Zamisli", "Radio ljubav", "Moderna djevojka", "Odvedi me iz ovog grada". Na manifestaciji Pozdrav iz Zagreba održanoj januara 1981. godine u beogradskom Domu omladine. Film je trijumfovao, a u to vreme sa njima je povremeno nastupao rock kritičar Dražen Vrdoljak koji je svirao organu. Sa Filmom se pojavio i na Omladinskom festivalu u Subotici 1981. godine. Nastupili su kao pobednici prethodne godine i izazvali pravi haos, jer je publika tokom koncerta masovno okupirala binu. Uoči toga, grupa objavljuje energičan živi mini LP snimljen u klubu Kulušuć 11. februara 1981. godine Ujedno, to je bila prva živa ploča snimljena u Kulušiću (u ovoj sali je kasnije niz sastava beležio svoj kontakt sa publikom). Ploču otvara šarmantna najava Dražena Vrdoljaka na početničkom francuskom jeziku, za kojom slede punokrvne "Neprilagođen", "Moderna djevojka", "Zamisli život u ritmu muzike za ples", "Kad si mlad" i "Zajedno" u mnogo boljim verzijama no stoje to u studiju zabeleženo. Leta 1981. godine Film i Idoli sviraju zajedničku turneju po jadranskoj obali, a Jugoton na kaseti objavljuje koncertni mini LP Filma i mini LP Idola.

Krajem godine u grupi dolazi do razmimoilaženja između Stublića i ostalih članova oko koncepcije nove ploče. Neslaganja dovode do dvomesečnog zastoja u radu. Konsolidovani, 1982. godine snimaju LP "Zona sumraka" ponudivši depresivnije viđenje života, možda inspirisani tadašnjim stalnim redukcijama struje. U novim temama obrađuju usamljenost, otuđenost u gradu, ubistva i probleme sa drogama. Uspešni su u pesmama "Zagreb je hladan grad" i "Krvariš oko ponoći", a na ploči su i dva instrumentala, od kojih je "Džems Bond" obrada teme iz istoimenog filmskog serijala koju su svojevremeno uvrstili i Selecter na svom debiju.

Pored Stublića, kao autori se potpisuju Juričić , Stančić i Novoselić. LP "Sva čuda svijeta" snimaju u Švedskoj, producent je Tini Varga, a ploča im donosi hitove "Kad budu gorjeli gradovi", "Sva čuda svijeta", "Istina piše na zidu", "Mi nismo sami", "Na drugoj strani neba", "Boje su u nama" Pelajić je tada u vojsci, pa bas svira Juričić. Zatim i Juričić odlazi u vojsku, pa ga na koncertima menja gitarista Robert Krkač Zanimljivo je da su pesmu "Mi nismo sami" snimili i članovi jedne švedske grupe pod nazivom "Have You Ever". Četvrti LP "Signali u noći" Film snima 1985. godine sa bubnjarom Draženom Šolcom i povratnicima Juričićem i Pelajićem, u produkciji koju su sami radili sa Nikom Van Edom (Nick Van Eede). I ta ploča im donosi koncertne favorite "Signali u noći", "Pjevajmo do zore", "Rijeke pravde", "Osmjesi". Na ploči su sarađivali Massimo Savić (gitara i prateći vokali), Davor Slamnig (gitara), Ljerka Šimara (harfa), Nikola Santro (trombon) i drugi. Paraleleno radeći sa Filmom, Juričić, Pelajić i Stančić formiraju grupu Le Cinema koja pretežno izvodi hitove stranih grupa novog talasa.

Dugogodišnje neusklađene muzičke ideje u okviru grupe, u proleće 1986. godine dovode do prestanka rada originalne postave Juričić nastavlja sa grupom Le Cinema, zatim formira Vještice, Pelajić jedno vreme svira sa Haustorom, a Novoselić formira grupu Dee Dee Mellovv i svira sa Disciplinom kičme.
Ploča "Sunce sja" izlazi 1987. godine pod firmom Jura Stublić i Film, a snimaju je gitarista Robert Krkač, basista Dario Kumerle, bubnjar Željko Turčinović i Bojan Goričanin, klavijature. U vokalnim deonicama gostuju Massimo Savić i Jura Pađen. Opredeljujući se za zvuk srednje linije, Jura snima pesme "Srce na cesti", "Ivana", "Dom", "Valovi ('68.-'77.-'87.)", "Sjećam se prvog poljupca". Na sledećem albumu "Zemlja sreće", dve godine kasnije, umesto Krkača i Turčinovića sviraju gitarista Deni Kožić, bubnjar Davor Vidiš, a kao gosti Laza Ristovski, Vlatko Stefanovski, Massimo Savić, gitarista Branko Bogunović, Davor Rodik i klapa Bonaca. Pored Jurinih pesama "Dobre vibracije" (sa citatom Beach Boys), "Doći ću ti u snovima", "Ljubav je zakon", tu je i "Uhvati vjetar" nastala na osnovu prepeva Zorana Miščevića i Silueta, a iz repertoara Donovana.
|
Tokom tih godina Jura često menja članove prateće grupe Film. Godine 1992. snima album "Hrana za golubove" na kojoj se nalazi antologijska "E moj druže beogradski", jedina pesma nastala tokom rata koja je bila prihvaćena sa obe strane fronta. Ostatak materijala su pored pesme "Bili cvitak" činili i ponovljeni snimci ranijih njegovih hitova, što je ukazivalo na kreativnu oseku. Dve godine kasnije objavljuje kompilacijski CD "Greatest Hits Vol 1" na kome su nove pesme "Nježno, nježno, nježnije" i cinična "Čikago", napravljena na muziku stare akcijaške "U tunelu usred mraka". Taj snimak je bez obrazloženja ležao šest meseci u diskografskoj kući Pred objavljivanje je jedan stih izbačen, ali je uprkos tome pesma bila zabranjivana na hrvatskim medijima. Pesmu "Čikago" Stublić je snimio sa Nikšom Bratošem (ex Valentino, Crvena jabuka) a u "Nježno" su gostovali klapa Grde|jni i Mladen Juričić. Na CD kompilaciji "Greatests Hits Vol. 2" našle su se i ponovo snimljene "Neprilagođen", "Moderna djevojka", "Boje su u nama", kao i nova "Lijepo, lijepo, neopisivo".

Diskografija

Singlovi
»Kad si mlad" / "Zajedno" (Suzy 1980.)
"Zamisli život u ritmu muzike za ples" / "Radio ljubav"(Helidon 1981.)
"Bojesu u nama"/"Istina piše na zidu" (Jugoton 1983.)

Albumi
"Novo! Novo! Novo! Još jučer samo na filmu a sada i u vašoj glavi" (Helidon 1981.)
"Film u Kulušiću - Live" (Jugoton 1981, mini LP koncertni)
"Zona sumraka" (Jugoton 1982.)
"Sva čuda svijeta" (Jugoton 1983.)
"Signali u noći" (Jugoton 1985.)
"Sunce sja" (Jugoton 1987.)
"Zemlja sreće" (Jugoton 1989.)
"Hrana za golubove" (Croatia Records 1992.)
"Greatest Hits Vol. 1" (Croatia Records 1994.)
"Greatest Hits Vol 2" (Croatia Records 1996.)


Izvor: Džuboks



 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Hvala,Crvendac ;).Ovo je jedna od grupa koje sam bas rado slusala,neke pesme me cak vrate na neke drage dogadjaje kad sam bila klinka :).Evo,malopre "izvukoh" grupu "Poslednja igra leptira",koju sam takodje rado i cesto slusala,uz mnoge druge.Ne znam zasto ali mnoge od tih nasih,govorim i o ex-yu grupama sam skoro totalno zapostavila sto se slusanja tice :(


 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top