Jung: Bolest duše koja nije našla svoj smisao

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Jung: Bolest duše koja nije našla svoj smisao

tbmh2Df.jpg


Karl Gustav Jung je jedan od najoriginalnijih mislilaca dvadesetog vijeka. Njegove ideje najbolje razumiju ljudi srednjih godina jer on traži odgovore na pitanja koja muče ljude u tom životnom periodu: smisao života, religija, vjera i osjećaji. Pročitajte neke od njegovih najljepših misli.

Pronađite mi normalnog čovjeka i ja ću vam ga izliječiti.

Kao što je tijelu potrebna hrana, i to ne bilo koja, već ona koja mu prija, tako je i duši potreban smisao.

Izuzetno lijepa žena je izvor užasa. U pravilu, lijepe žene su izvor užasnog razočarenja.

Najveći i najznačajniji problemi u životu su u suštini nerješivi. Njih nikada ne možemo riješiti već samo prerasti.

Mi ne možemo ništa promijeniti, sve dok to ne prihvatimo.

Psihoneuroza je u suštini bolest duše koja nije našla svoj smisao.

Zdrav čovjek ne muči druge. Oni koji su mučeni u principu se pretvaraju u mučitelje.

Ne mogu reći za sebe da vjerujem. JA ZNAM. Imao sam to iskustvo da budem obuzet nečim što je mnogo jače od mene, nečim što ljudi nazivaju Bogom.

Sve što nas iritira kod drugih može nas dovesti do shvaćanja nas samih.

Tamo gdje vlada ljubav, nema volje da se vlada; a tamo gde dominira sila, nedostaje ljubavi.

Klatno ljudskog uma kreće se od smisla do besmisla, ne od ispravnog i pogrešnog.

Najbolji način da se izborimo s mračnim stranama drugih ljudi jest da upoznamo vlastitu mračnu stranu.

Tvoja vizija će postati jasna tek kada pogledaš u svoje srce. Tko gleda izvan svog srca – sanja. Tko gleda unutar svog srca – budi se.

Osuda ne oslobađa, već guši.

Ako čovjek ne razume drugu osobu, on će težiti da je smatra budalom.

Ako postoji bilo što što želimo promijeniti u našem djetetu, prvo bismo trebali da ispitamo i vidimo da to nije nešto što trebamo promijeniti u nama samima.

Tužna je istina da se čovjekov život zapravo sastoji od sklopa nepomirljivih suprotnosti – dana i noći, rođenja i smrti, sreće i nesreće, dobra i zla. Mi čak nismo ni sigurni da će jedna prevagnuti nad drugom

(Family.rs)
 
Natrag
Top