Jugo-joga poruka lične slobode

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Jugo-joga poruka lične slobode

Na platou ispred Muzeja istorije Jugoslavije umetnica Lara Ritoša-Roberts večeras izvodi performans sačinjen od pokreta sa sletova i iz drevne istočnjačke telesne umetnosti

Slet-2011.jpg
Scena iz performansa u koji će večeras biti uključeni i posetioci (Foto Muzej istorije Jugoslavije)

Lara Ritoša-Roberts je kao devojčica, maja 1978, u rodnoj Puli sa još 1.000 predškolaca bila učesnica sleta. Danas, umetnica koja živi u Londonu koristi ovu, po mnogima prevaziđenu, scensko-umetničko-telesnu formu socijalističkog praznovanja Dana mladosti u nekadašnjoj SFRJ za jednu od centralnih tema svog umetničkog interesovanja.

Večeras će „Jugo-joga” – performans nastao spajanjem poza sa sletova i socrealističkih spomenika sa pokretima fiskulture i joge – premijerno biti izvedena u Srbiji, na platou ispred Muzeja istorije Jugoslavije. Publika bi trebalo, što sve čini dodatno interesantnim, da se priključi trima umetnicama i desetini volonterki, Beograđanki različitog uzrasta koje su prethodnih dana vredno vežbale sa gošćom.


– Sletovi su bili važan deo identiteta nekadašnje države. Moje lično sećanje je prijatno. Prvo vezivanje za umetnost potiče iz tog perioda, jer sam se kao dete na sletu susrela sa teatrom, pokretom, scenom – objašnjava Lara Roberts.

Istraživanje sletova umetnica je počela 2004. godine, za rad na Univerzitetu Sent Martens. Prvu inspiraciju sletova iskoristila je za instalaciju tokom studija vajarstva, a od 2007, tokom mastersa, odlučila se za izvornu – telesnu formu.
Publika različito doživljava ovo izvođenje.

– Nigde nije crno-belo. U Britaniji uglavnom vezuju za totalitarnu ideologiju. Oni otvorenijeg duha, umetnici, smeštaju sve u koncept opštih revolucionarnih ideja. U Hrvatskoj smo doživeli pozitivne i negativne komentare oslonjene na nostalgiju. Moja glavna poruka je da svi moramo biti sami aktivni u odlučivanju i preuzimanju odgovornosti. Da ne čekamo da nam drugi govore šta da radimo. Istražujući govore Tita, shvatila sam da su te ideje uzete iz istočnjačkih filozofija. Poput one kada je govorio o sreći, isticao je da pojedinac ne može biti srećan čovek ako ne postoji sreća u široj društvenoj zajednici – kaže umetnica.

Živeći u Londonu, svakodnevno se susreće sa fragmentiranim društvom pa se idealizam i humanost čine dodatno potrebnim.

– Zato pokušavam da spajam jogu sa sletom – objašnjava autorka koja privatno vežba ajengar metodu.


----------------------------------------------

Put od Britanije do Balkana


„Jugo-joga” je premijeru imala u parku u Londonu, a kasnije performans je izvođen na mnogim scenama britanske prestonice. Dalje je put vodio ka Dalstonu, Plimutu, Bristolu i u Hrvatsku – u Pulu, Umag i Pazin. Želja autorke je da gostuje u svim republikama nekadašnje SFR Jugoslavije ali i u državama nekadašnjeg socijalističkog bloka. Za sada ima pozive iz Slovenije ali i Trsta, u Italiji.

A. Cvetićanin

Objavljeno: 12.07.2011.
Izvor: Politika
 
Natrag
Top