Judaizam

Član
Učlanjen(a)
21.09.2009
Poruka
243
probajte naci nesto na temu jevrejsko delovanje kroz vekove...

Jevrejsko delovanje kroz vekove obuhvaća bogatu i raznoliku istoriju jevrejskog naroda širom sveta. Jevreji su imali značajan uticaj u mnogim područjima, uključujući religiju, kulturu, nauku, filozofiju, politiku i ekonomiju.

Religiozno, jevrejsko delovanje je bilo vođeno Torom i židovskim religioznim tradicijama. Jevreji su sačuvali svoj identitet kroz vekove putem očuvanja religijskih obreda, prakse molitve, studiranja Tore i pridržavanja zakona i propisa. Također su bili nosioci judaizma i širili su svoju vjeru širom sveta.

U kulturi, jevrejski narod je dao mnoge izvanredne umetnike, pisce, muzičare, glumce i filozofe. Mnogi jevrejski intelektualci i umetnici su pridonijeli svetskoj kulturi i literaturi. Na primer, u književnosti su poznati pisci poput Franca Kafke, Isaaca Bashevisa Singera i Philipa Rotha. U muzici su izdvajajuće figure Gustav Mahler, Leonard Bernstein i Bob Dylan.

U oblasti nauke, mnogi jevrejski naučnici su ostavili dubok trag. Neki od njih su Albert Einstein, Niels Bohr, Marie Curie, Sigmund Freud i mnogi drugi. Njihovi doprinosi su se odnosili na različita područja, uključujući fiziku, hemiju, psihologiju i medicinu.

Jevreji su također bili aktivni u političkom i društvenom delovanju. U prošlosti su imali značajnu ulogu u uspostavljanju države Izrael kao jevrejske nacionalne domovine. Pored toga, jevrejski intelektualci i lideri su se angažovali u borbi za ljudska prava, građanske slobode i društvenu pravdu.

Važno je napomenuti da je jevrejsko delovanje kroz vekove također bio obeležen različitim izazovima, uključujući progone, antisemitizam i holokaust. Jevreji su se suočavali s teškim vremenima i često su bili prisiljeni seliti se i prilagođavati novim okruženjima.

Ukratko, jevrejsko delovanje kroz vekove je obuhvatalo različite aspekte života i ostavilo značajan trag u religiji, kulturi, nauci i društvu. Jevreji su ostali snažni i ponosni na svoj identitet, uprkos izazovima s kojima su se suočavali u istoriji.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Jevreji su od Mojsijevog vremena postali veoma tvrdoglav narod.Stalno su se bunili protiv svog jevrejskog Boga Jehove. Oni su cak i svoju istoriju promenili.Za njih je bajka o dogadjaju cara Solomona i kraljice od Sabe...,za njih je laz u Bibliji gde pise da su braca prodala Josipa u ropstvo
1. Moj. 37
28 Pa kad trgovci madijanski behu pored njih, oni izvukoše i izvadiše Josifa iz jame, i prodadoše Josifa Ismailjcima za dvadeset srebrnika; i oni odvedoše Josifa u Misir...
A evo sta o njihovim postupcima pise i u Bibliji...,pa postali su gori u zlu cak i od susednih naroda,tolko su se mnogo prozlili.
Dela ap 7:43
43 I primiste čador Molohov, i zvezdu boga svog Remfana, kipove koje načiniste da im se molite; i preseliću vas dalje od Vavilona.
Osija 4:10 I oni će jesti, a neće se nasititi; kurvaće se, a neće se množiti; jer prestaše služiti Gospodu.
Jezekilj 20:18
Nego rekoh sinovima njihovim u pustinji: Ne idite po uredbama otaca svojih i ne držite njihove zakone, i ne skvrnite se gadnim bogovima njihovim.
19 Ja sam Gospod Bog vaš, po mojim uredbama hodite, i moje zakone držite i izvršujte;
Amos 5:21
Mrzim na vaše praznike, odbacio sam ih, i neću da mirišem svetkovina vaših.
Mihej 3:11
Poglavari njegovi sude po mitu, i sveštenici njegovi uče za platu, i proroci njegovi gataju za novce, a na Gospoda se oslanjaju govoreći: Nije li Gospod usred nas? Neće doći zlo na nas.

Zaharija 7:13
Zato kao što On vika, a oni ne slušaše, tako i oni vikaše a ja ih ne slušah, govori Gospod nad vojskama.

Malahija 2:1
I tako sada vama je ova zapovest, sveštenici.
2 Ako ne poslušate i ne stavite u srce da date slavu imenu mom, veli Gospod nad vojskama, tada ću pustiti na vas prokletstvo i prokleću blagoslove vaše; i prokleh ih, jer ne stavljate u srce.
3 Evo ja ću vam pokvariti usev, i baciću vam balegu u lice, balegu praznika vaših, da vas odnese sa sobom.

Malahija 3:13
Žestoke behu vaše reči na me, veli Gospod; a vi velite: Šta govorismo na Tebe?
14 Rekoste: Zaludu je služiti Bogu, i kakva će biti korist da držimo šta je naredio da se drži, i da hodimo žalosni pred Gospodom nad vojskama?
15 Zato hvalimo ponosite da su srećni; napreduju koji čine bezakonje, i koji iskušavaju Boga, izbavljaju se.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Poenta price je dal je judaizam postao bolji nakon Isusovog ubistva i progona Jevreja do formiranja drzave Izrael?
Koja su to dobra dela ucinili?
Dal zvezda boga Refika koju imaju na svojoj zastavi?
Sta kazu o Mesiji???jel ga jos cekaju?citaju li Toru i razmisljaju li o njoj?
 
Natrag
Top