Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Jovan Maljoković

5.jpg

Jovan Maljoković je beogradski džez saksofonista, kompozitor i aranžer. Do sada je objavio devet autorskih albuma. Muzika koju svira je veoma prepoznatljiva i spoj je džeza i tradicionalne muzike. Još od prvog albuma koristi balkansku muziku u svojim džez kompozicijama. Kompozitor je i muzike za pozorište i televiziju.

Svirao je na brojnim albumima naših poznatih pop i rok izvođača ka što su Oliver Mandić, Zdravko Čolić, Bijelo dugme, Vampiri i Piloti. Četiri godine je bio solista u orkestru Gorana Bregovića.

Izdvajaju se njegovi nastupi na Rottweil Jazz Festival-u (Nemačka), Festivalu Django Rajnhart (Francuska), kao i na Montreux Jazz Festivalu (Švajcarska).

Maljoković je jedan od osnivača i umetnički direktor Valjevskog džez festivala. Ovaj festival traje već dvadeset pet godina i jedini je u Srbiji koji okuplja isključivo domaće džez muzičare.

Diskografija:

Indiskretno ogledalo (PGP RTS, 2009.)
Zauvek & Lover Man (PGP RTS, 2006.)
Cubalkano (PGP RTS, 2003.)
Merak (PGP RTS, 2000.)
Sentimental Funk& Just You, Just Me (PGP RTS, 1998.)
Balkan Salsa (Vertical Jazz, 1994.)
Salsa u Beogradu (PGP RTS, 1993.)
Sa-Sa za Džezere (PGP RTB, 1989.)
Krčma Džerima (PGP RTB, 1985.)

Izvor: Muzička centrala





 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Nova pesma Jovana Maljokovića "Vrelina"

Nova pesma Jovana Maljokovića "Vrelina"

Jovan Maljoković, poznati džez saksofonista, kompozitor i aranžer upravo je objavio letnju pesmu "Vrelina".

4.jpg
Jovan Maljoković sa svojim bendom

Ova numera predstavlja nastavak onoga što je Maljoković sa iskusnim muzičarima i saradnicima započeo sa albumima "Indiskretno ogledalo" i "Korak do sna", a to je predstavljanje džeziranog popa prihvatljivog široj publici.

Pesma "Vrelina" snimljena je u sred leta, u periodu diskografskog zatišlja, kako bi publika mogla da uživa u vrelom ritmu.


Izvor: Blic Online

 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
Jovan Maljoković: Svaki dan za mene je džez dan

Džez umetnik, saksofonista, kompozitor o nagradi za životno delo, karijeri i festivalima. Drago mi je da su iz "Nišvila" prepoznali ono što sam radio

kpwQTXI.jpg


BEOGRADSKI džez umetnik, saksofonista, kompozitor i umetnički direktor “Valjevskog džez festivala” Jovan Maljoković rekao je, povodom dobijanja Nagrade za životno delo “Nišvil džez festivala”, da je za njega džez muzika život, a svaki dan za njega je džez dan.

- Kada ljudi dobijaju nagrade uvek se zapitaju zašto su ih dobili i šta su uradili. Morate da pogledate malo iza sebe i zapitate se da li ste vredni te nagrade, a sa druge strane, drago mi je da je neko primetio ono što sam radio dugi niz godina - rekao je Maljoković Tanjugu.

Kao svršeni gimnazijalac iz Valjeva, pre mnogo decenija, stigao je u Beograd, u Molerovu ulicu, gde je bio čuveni džez klub “Euridika”, koji mu je odredio profesionalni put:

- Bio sam mlad dečko koji je došao u Beograd i upisao fakultet i srednju muzičku školu. “Euridika” me je privukla kada sam čuo muziku i uspeo sam da uđem u krug muzičara koji su tamo svirali. Zaljubio sam se u džez, a on kada vas uhvati nemate izlaska.

Jovan se rado seća susreta sa džez divom Nadom Knežević, koja ga pozvala na turneju po Skandinaviji. Odatle su otišli u Nemačku i nastupali u klubovima, isključivo sa američkom publikom. To je bila važna stanica u njegovoj karijeri. Po povratku u Beograd rešio je da napravi bend i snimi svoju muziku, džez obojen balkanskim etnom.

- Nisam išao za modom, jednostavno sam imao želju da se sa svojom muzikom pojavim na nekim važnim festivalima po Evropi i Americi - objašnjava Maljoković.

Sarađivao je sa džez bubnjarom Lalom Kovačevim i dve godine su zajedno harali po Evropi u sastavu “Balkanske impresije”. Sa džez pijanistom Milošem Petrovićem snimio je album “Beogradski tango”, koji je proglašen za ploču godine u nekada velikoj državi Jugoslaviji. Prijatno se iznenadio kada je dobio direktan poziv iz Samoa, gradića 50 kilometara udaljenog od Pariza, u kome je umro Đango Rajnhard, da učestvuje na velikoj proslavi Đangu u čast. San svakog džezera je da ode na prestižni “Montre džez festival” u Švajcarskoj, a Jovan je tamo svirao pred 2.000 ljudi koji su kraj koncerta dočekali na nogama. Posebno je ponosan na “Valjevski džez festival” koji je prošle godine proslavio 30 godina.

Sa svojim “Salsa bendom” Maljoković će nastupiti na devetom džez festivalu “Rođendan džeza”, 27. februara u beogradskoj “Akademiji 28”, kojim se obeležava dan objavljivanja prve džez ploče u Srbiji.

- U Srbiji su se nekako izgubili festivali, ta fina zabavna ili pop muzika je negde nestala pa sam pomislio, što ne bi na fini način, kad sam već radio etno i spoj sa Kubom, napravio i pop džez, da to bude popularna, fina muzika, prepoznatljiva, ali da ima lepe harmonije i da sviraju vrhunski džez muzičari - kazao je Maljoković.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top