Još jednom po saobraćajnu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Još jednom po saobraćajnu
[/h]B92

Vlasnici automobila kojima u novim saobraćajnim dozvolama nije upisan podatak o maksimalnoj dozvoljenoj masi vozila, moraće zbog administrativne greške da izvade novu saobraćajnu dozvolu. To će ih stajati dodatnih 1.200 dinara.

12299130974f16dfb0a803c136346915_640x43385.jpg
Put do saobraćajne dozvole nije lak.

Vozači koji su među prvima registrovali svoje automobile 2011. godine, sad će morati ponovo da izvade sabraćajnu dozvolu. I to zbog greške za koju nisu krivi.

Na osnovu iskustava naših citalaca, koji su produžili registraciju u januaru 2012, vlasnike vozila koji su nove saobraćajne dozvole dobili početkom 2011. godine, čeka neprijatno iznenađenje.

Naime, njima je pri zahtevu za produženje registracije vozila rečeno da će morati da izvade novu dozvolu jer im u rubrici F.1 nije upisana maksimalna dozvoljena masa vozila, odnosno na tom mestu je upisana “nula”.

Iako nije u pitanju greška vlasnika vozila, on će morati da snosi troškove taksi za novu dozvolu, koje iznose 1.200 dinara.

Kako nam je u razgovoru rekao vlasnik agencije za registraciju vozila “Dokument”, Zoran Ašković, problem je nastao zbog starih registracionih listova za tehničke preglede, u kojima nije postojala rubrika “maksimalna dozvoljena masa vozila”.

Dopis o novim registracionim listovima upućen je firmama koje obavljaju tehnički pregled tek 1. januara 2011. godine. S obzirom da je zakonski rok važenja tehničkog pregleda mesec dana, svim vozačima koji su to uradili u decembru 2010. godine, kada je korišćen stari registracioni list, u novim saobraćajnim dozvolama nije upisana maksimalna dozvoljena masa vozila.

U agenciji “Dokument”, ali i u Auto-moto savezu Srbije, koji takođe vrši usluge registracije vozila, rekli su nam da je u tom slučaju jedni način produženja registracije vađenje novog dokumenta.

S obzirom da procedura podrazumeva, najpre dobijanje potvrde sa kojom se vozi do izdavanja saobraćajne dozvole, a zatim čekanje do dobijanja i same dozvole, vozače očekuje i čekanje od petnaestak dana.

Nezvanično smo saznali da je na pojedinim šalterima MUP-a moguće izbeći nove troškove i čekanje, tako što vlasnik automobila potpisuje izjavu u kojoj navodi da ne želi da mu u saobraćajnoj dozvoli bude upisan podatak o maksimalnoj dozvoljenoj masi.

Osim toga, na osnovu dospisa od 15. decembra 2010. godine, u registracionim listovima na tehničkim pregledima promenjena je i šifra boje karoserije, koja se upisuje u čip na novoj saobraćajnoj dozvoli.

To znači da će vlasnici automobila, koji su tehnički pregled obavili do tog datuma, a zatim od 1. januara 2011. registrovali svoje vozilo, morati da u MUP-u isprave ovaj podatak na čipu u saobraćajnoj dozvoli.

U vezi sa ovim problemom kontaktirali smo i MUP Srbije od koga uskoro očekujemo zvaničnu informaciju,
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nove dozvole zbog greške, ali čije

[h=1]Nove dozvole zbog greške, ali čije
[/h] Izvor: B92

Beograd -- Zbog administrativne greške, vlasnici automobila kojima u saobraćajnim dozvolama nije upisan podatak o maksimalnoj dozvoljenoj masi vozila moraće da vade nove.

6064752124f198f26cd82f346882591_368x276.jpg

Beta, Arhiva
To i nije najveći problem već činjenica da će taj trošak od 1.200 dinara morati sami da pokriju jer se i u MUP-u i u preduzećima koja obavljaju tehnički pregled ograđuju od ovog propusta.
Zoran Komadina samo je jedan od vozača kojeg je godinu dana nakon što je izvadio novu saobraćajnu dozvolu dočekalo neprijatno iznenađenje!

"Rekli mi da i ove godine za produženje registracije moram da radim sve ponovo! Ja pitam kako, a oni meni - e pa znate nije upisan podatak težina. Mora nova da se štampa pa plaćate ponovo zavodu za izradu novčanica, plaćate MUP-u njihov posao zašto nema tog podatka. Ja ih pitam pa kako je to moguće, kako je prethodna saobraćajna izdata, da li je ona bila ispravna i šta će mi nova, ja je ne tražim", kaže ovaj građanin Beograda.

Zoran je morao da plati još 1200 dinara to što u njegovoj saobraćajnoj dozvoli polje pod slovom F1, gde se upisuje maksimalna dozvoljena masa vozila.

U MUP-u kažu da je do propusta došlo zbog toga što privredna društva koja su obavljala tehnički pregled nisu upisala sporni podatak.

"Kada su u pitanju tehnički podaci vozila ti podaci se upisuju sa registracionog lista koja popunjavaju i overavaju ovlašćena lica u privrednim društvima koja obavljaju tehnički pregled. Ako su na registracionom listu netačno popunjeni podaci upisani na saobraćajnoj dozvoli su deo njihove greške", kaže za B92 Zorica Kasalica iz MUP-a Srbije.

U Agenciji za registraciju vozila za B92 međutim objašnjava da su oni od januara prošle godine sve podatke uredno unosili u nove registracione listove.

"Mi smo radili po novom šifrarniku da bi opravdao tehničke preglede jer imamo kontrolu i bilo šta da smo pogrešno uneli dolazi do zatvaranju tehničkog pregleda. Znači nepažnja ili radnika u MUP-u ili propusta programa samog. Nisu bili spremni za to, jer neki supovi nisu ni radili od počekta prošle Nove godine iz jednog prostog razloga - nisu bili spremni za to", kaže za B92 Zoran Ašković, iz Tehničkog pregleda "Dokument".

I profesor Saobraćajnog fakulteta Milan Vujanić smatra da je ipak u ovom slučaju zakazao MUP Srbije.

"Možete da tražite odgovorno lice koji je obavljalo tehnički pregled i čoveka koje je vršio registraciju, pri čemu ja lično preferiram ovog koji je radio registracij,u jer je on morao da pogleda da li postoje svi podaci, čak i u slučaju kada grešku napravi tehnički pregled. Pa možete da tražite između njih za ponovno izdavanje dozvole. E taj koji je krivac treba da snosi troškove", rekao je Vujanić.

On dodaje i da podatak o masi automobila ne mora da bude zapisan na saobraćajnoj dozvoli, jer to nije toliko važno kao što je u slučaju teretnih vozila.
 
Natrag
Top