Jednostavnost, skromnost, ravnoteža – Japan

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Jednostavnost, skromnost, ravnoteža – Japan

Ukoliko Vas privlači Azija i daleki istok, žudite za mirom i ravnotežom, čistim i jasnim mislima i okruženju, volite minimalizam, možete razmisliti o uvođenju tradicionalnih japanskih tema u Vaš dom.
Tatami prostirke na podovima, šođi paneli koji propuštaju difuznu svetlost spolja, zanimljivi, minimalistički cvetni aranžmani i oslikani svici koji se postavljeni u nišama, sve su ovo elementi tradicionalne japanske sobe.

modern-decors.jpg


Tradicionalni japanski enterijeri prate drevne istočnjačke filozofije, tako da je glavni motiv u dekorisanju, ili, bolje reći stvaranju prostora i ambijenata zapravo ravnoteža koja dovodi do spokoja.
Ravnoteža u čoveku, životu, prirodi, univerzumu, je suština mnogih istočnjačkih filozofija, i svakako okosnica u stvaranju tradicionalnih japanskih enterijera ali i eksterijera, arhitekture, vrtova… Ravnoteža je za istočnjake nešto čemu se teži u svim sferama života. Da bismo u naše prostore uneli atmosferu tradicionalnog Japana, treba da razmišljamo istočnjački.

besttopdesign2.jpg

alldoing.jpg


Kao prvo – spokoja ne može biti tamo gde je prisutan nered i prenatrpanost. Jedna od glavnih karakteristika japanskih enterijera je jednostavnost, svedenost, praktično – minimalizam. Prostor treba da teče i da se svakodnevni životni procesi u njemu odvijaju nesmetano. Raspored nameštaja prirodno prati ovaj “tok” prostora. Kao centralna tema u prostoriji mogu se pojaviti elementi nameštaja grupisani tako da obrazuju “socijalnu tačku”, mesto u prostoriji namenjeno za druženje, komunikaciju. Nered i prenatrpanost detaljima treba izbegavati. Prostor treba da bude jasno organizovan, sa čistim linijama i rasporedom. Ovde je manje zaista u punom smislu više.
Ukoliko želite da naglasite detalj, koncentrišite se na jedan element, bilo da je to jarko crvena vaza, slika sa ramom upadljive boje ili neki drugi umetnički predmet, biljka bambusa koju volite.

spaciousplanet15.jpeg


Nemojte se plašiti da ostavite slobodan i otvoren prostor, ukoliko je prostorija koju dekorišete ovim stilom prostrana. Ukoliko je pak, prostor koji dekorišete mali ili skučen, iskoristite činjenicu da neki predmeti mogu da budu multi funkcionalni u svoju korist.

Kada govorimo o bojama, u japanskim enterijerima boje su pre svega prirodne i neutralne. Bitna odlika je da se bela boja pojavljuje u japanskim enterijerima u svojim neutralnijim nijansama, dok se duboko, izrazito crna uglavnom koristi kao detalj za podvlačenje nekih poteza u prostoru. Kontrasti naravno postoje, čak se može reći da su primarna karakteristika japanskih enterijera, ali boje su pre svega, kao što je rečeno, prirodne i neutralne. Na ovaj način boje ne predstavljaju “prepreku” u arhitektonskoj i vizuelnoj organizaciji prostora, već dovode do izvesnog reda u toj organizaciji.

flickr.jpg


Ukoliko želite da bojom postignete akcenat u prostoru, trudite se da ne ponavljate obrazac. Boja neka se na nekom predmetu, detalju, zidnoj površini ili nameštaju, pojavi samo jednom. Pritom, ukoliko su površine koje želite da naglasite velike, izaberite tamnu čokoladno smeđu boju. Ukoliko želite da naglasite jedan manji detalj, nećete pogrešiti ako se odučite za jarko crvenu, tirkiznu, pink, ljubičastu…

countryhousedesign.jpg
hit-decors.png

holiday-rentals.jpg
holiday-rentals3.jpg
holiday-rentals2.jpg


Zidovi treba da ostanu jednostavni i čisti. Pravilo da se ne prenatrpava se odnosi i na njih, tako da treba izbegavati postavljanje velikog broja slika. S druge strane, jedna slika kao akcenat u prostoru je dobrodošla. Ovo se odnosi i na podove. Poželjno je da budu od prirodnih materijala, a autentičan izgled se postiže minimalnim intervencijama: na pod postaviti po koju prostirku, i truditi se da sve izgleda što jednostavnije. Na zidovima se javljaju diskretni detalji poput dezena bambusa i drugog bilja. Često su zidovi ili komadi nameštaja oslikani biljnim motivima i prizorima iz prirode.

flickr2.jpg
markhemmings2.jpg

impressivehomedesign.jpg


Nameštaj treba da je što svedeniji, gotovo minimalistički. Prostor je veoma bitan, i ne treba ga prenatrpavati. Ukoliko želite da postignete autentičan izgled, koristite nameštaj tamnih boja – nameštaj od tamnog drveta ili čak tamno lakiran, izrazito sjajan nameštaj. Poželjno je da komadi nameštaja budu niski, tako da se nemojte libiti da nabavite sasvim nizak kafe stočić i oko njega postavite uredno raspoređene jastučiće za sedenje.

spaciousplanet3.jpeg
inhabitat.jpg


Još jedna izuzetno važna karakteristika japanskih enterijera je fleksibilnost, bilo da se radi o fleksibilnosti prostora ili namaštaja. Ukoliko govorimo o fleksibilnosti prostora, pre svega se misli na korišćenje paravana kojima možemo da odelimo prostore, ali i na multifunkcionalni nameštaj gde sto postaje stolica, klupa ili polica. Ovakav pristup prostoru je veoma bitan deo japanske tradicije, a u modernom Japanu, gde je gustina naseljenosti izuzetno velika, i komad sopstvenog prostora postaje luksuz, fleksibilnost prostora i nameštaja je apsolutni imperativ.

spaciousplanet12.jpeg


Kako svet i naš način života postaje sve brži i haotičniji, atmosfera mira i reda koja se postiže uređenjem enterijera u japanskom stilu će od doma stvoriti oazu.


Izvor: Enterijer.rs
 
Natrag
Top