Jednostavna očna gimnastika

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Jednostavna očna gimnastika

S. Bijelić | 11. jul 2011. 12:57 | Večernje novosti

Vežbe i tehnike za bistriji pogled. Prostorija u kojoj čitamo i pišemo treba da bude dobro osvetljena, treba izbegavati da svetlo direktno obasjava ekran, što više treptati

1.jpg

Dugo gledanje u kompjuterski monitor i TV ekran utiče na zamor očiju i može da nas košta vida. Ne može se očekivati da se odreknemo svih tehnoloških dostignuća, ali mnogo toga možemo da učinimo kako bismo sačuvali vid. Neke od osnovnih preporuka glase: prostorija u kojoj čitamo i pišemo treba da bude dobro osvetljena, treba izbegavati da svetlo direktno obasjava ekran, što više treptati, koristiti periferni vid i uočavati sve što se nalazi u vidnom polju, a ne samo jedan objekat...

Za očuvanje vida sprovodite očnu gimnastiku:

* Poklopite jedno oko šakom, a drugom oku približavajte list papira na kojem je nešto napisano, sve dok se slova ne izoštre. Pogledajte u nešto udaljeno najmanje tri metra, pa ponovo na papir.

* Zatvorenih očiju vrhovima prstiju blago pritisnite očne kapke. Zamislite da je pred očima časovnik. Pokrećite oči kao da pratite kretanje kazaljke u pravcu njenog kretanja na satu, pa obrnuto.

*Ne pomerajući glavu, kružite očima gledajući krajnji levi ugao gore, pa krajnji levi dole, krajnji desni dole i na kraju krajnji desni ugao. Vežbu nekoliko puta uradite i u suprotnom smeru.

2.jpg

* Sedite na stolicu sa uspravnim naslonom, stopala oslonite na pod, jagodice palčeva prislonite na tačke koje se nalaze na mestu gde se obrve završavaju. Pritisnite da osetite kost, pa prstima pravite male kružne pokrete, tako da se koža pomera iznad kosti. Činite to žmureći, brojeći u sebi do osam.

* Postavite jagodice kažiprsta na tačku koja se nalazi niže, na luku koji se spušta od obrva ka nosu, neposredno uz unutrašnje granice oka. Pravite nežne kružne pokrete, dok u sebi ne izbrojite do osam. Pomerajte jagodice prstiju ka unutra, niz nosnu kost, preko koštanog grebena, ka unutrašnjoj strani očne duplje, prema tačkama gde su suzni kanali. Kružite prstima i pokušajte da pritisnete blago prstima nadole, ka kosti, pa oslabite pritisak. Naizmenično pritiskajte i opuštajte. Činite to po osam puta.

* Osetite pod kažiprstom udubljenja ispod jagodica na obrazima, pritisnite jagodicu prsta na centar ove jamice. Pritiskajte, pa opuštajte, naizmenično osam puta, a zatim pravite toliko kružnih pokreta. Ako su vam ove tačke osetljive (tu su sinusne šupljine), možda će vam prijati da posle vežbe lagano izmasirate te tačke.

* Vratite se na ivicu očne duplje, iznad očiju, započnite od krajnje granice-grebena, koja se nazire prema ušima i pravite nežne kružne pokrete prstima, krećući se duž celih obrva, dok ne dođete do granice nosa. Ponovite nekoliko puta.

"DLANOVANJE" I "NJIHANJE"
U knjizi Herija Bendžamina "Bolji vid bez naočara", navedene su vežbe i tehnike na kojima se zasnivala metoda Vilijama Bejtsa, koji je radio kao očni lekar na sistematskim pregledima njujorških đaka. Tri decenije proučavao je uzroke lošeg vida i na hiljadama "otpisanih" slučajeva dokazao da na prirodan način ljudi mogu potpuno da ostave naočare. Suština njegove metode je u tome da se opuste očni mišići i okolni nervi. To se postiže uz dva postupka, koje je nazvao dlanovanje i njihanje.

3.jpg

Dlanovanje: Sedeći udobno i opušteno zažmurite i zaobljenim dlanovima prekrijte oči, tako da ih ne dodiruju i pritiskaju. Neka laktovi skliznu na kolena, u udoban položaj. Oči su sve vreme zatvorene, opuštene, pokrivene dlanovima. Tako se najefikasnije odmaraju, a stepen opuštenosti procenićete po boji koju vidite pri dlanovanju - što je tamnija to je bolja. Opustite i um, zamišljajte nešto prijatno i što tamnije. Dlanovanje se radi 10, 20 ili 30 minuta, triput dnevno.

Njihanje: Stanite ispred prozora, stopala razdvojenih 30 cm i ruku opuštenih sa strane. Lagano, poput klatna, njišite telo levo-desno, bez savijanja u struku. U krajnjem položaju suprotna peta se malo odiže od poda. Oči su jedan minut zatvorene, pa minut otvorene uz često treptanje. Vežbu radite do tri puta dnevno, po 5–10 minuta. Njišući se opustićete ceo nervni sistem i otkloniti napetost očiju.
Osim dlanovanja i njihanja, u vežbe opuštanja spadaju i treptanje (činite što češće, jedan ili dva treptaja u svakih 10 sekundi) i pljuskanje (tri puta dnevno, sa razmaka od 5 cm, žustro zapljuskujte zatvorene oči 20 puta hladnom vodom). Čitaćete više nego ranije, a manje umarati oči.
Pre izvođenja vežbi za očne mišiće, koje treba raditi četiri-pet minuta svakog dana, prvo uradite dlanovanje:

* Bez naprezanja pomerajte oči gore-dole, šest puta. Ponovite dva–tri puta, svaki put odmarajući se dve sekunde. Isto uradite pomerajući oči levo–desno.

* Kažiprst desne ruke stavite na oko 20 cm ispred očiju. Brzo pomerajte 10 puta pogled sa prsta na veći predmet udaljen bar tri metra. Ponovi to 10 puta, odmori se sekundu, pa ponovi 10 prebacivanja pogleda dva ili tri puta. Vežbu radi brzo.

* Kružite očima četiri puta u jednom smeru, a zatim u drugom. Ponovite dva–tri puta.

Američki lekar je još do detalja opisao vežbe za vrat, te dopunske tehnike za poboljšanje vida, u koje spada i čitanje bez naprezanja. Kako se ono postiže? Posle nekoliko minuta dlanovanja počnite da čitate knjigu ili novine, na razdaljini sa koje najbolje vidite slova. Sa čitanjem prestanite kada se oči umore, što može biti i posle jednog pročitanog reda. Onda zažmurite dve sekunde, pa čitajte ponovo, redovno trepćući. Za kratko vreme čitaćete dva ili više sati bez napora. Oni kojima je jedno oko slabije, trebalo bi više da čitaju upravo tim okom.

 
Natrag
Top