Jedna sestra na 30 teških bolesnika

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Jedna sestra na 30 teških bolesnika


U bolnicama sestre postaju invalidi, rade u teškim uslovima jer ih nema dovoljno, dok u domovima zdravlja postoji višak ovog kadra.


Bolnica-Sveti-Sava-foto-Z-ANASTASIJEVICH.jpg

Bolnica Sveti Sava: neophodna neprestana briga o nepokretnim pacijentima



Kada u sedam ujutru preuzme smenu medicinska sestra u Specijalnoj bolnici za cerebrovaskularne bolesti „Sveti Sava” Milijana Mitić „zaduži” od četiri od osam pacijenata sa šlogom. U narednih sat i 15 minuta, ove potpuno nepokretne bolesnike ona mora da umije, očešlja, da im terapiju u tabletama, nahrani, ponavljajući pred svaki zalogaj „Molim vas, otvorite usta”, jer ovi teški bolesnici ne mogu samostalno da jedu… Presvlačenje, menjanje posteljine, zamena i, po potrebi, ispiranje urinarnih katetera, promena pelena – sve mora da se završi pre vizite. Posle vizite, sledi još teži posao, jer zahteva čistu fizičku snagu. Nepokretni pacijenti se, zbog dijagnostičkih procedura, prevoze na rendgen, magnetnu rezonancu, a bolničara i pomoćnog osoblja, pa čak ni mladića koji su civilno služili vojni rok u bolnicama, više nema.

Kako stiže i odakle joj snaga, pitamo sestru Milijanu Matić (47), koja u bolnici „Sveti Sava” radi već 28 godina?

– Kao na rolerima. Boli me kičma, desna ruka… Mnogo je sestara invalida, ali ne idemo na bolovanje. Znamo – nema nas dovoljno. Još je teže u noćnoj smeni kada na intenzivnoj nezi jedna sestra brine o 18 potpuno nepokretnih bolesnika – odgovara Milijana Mitić.

Za ovaj posao plata koju primi Milijana Matić je 30.000 dinara. Noćna dežurstva joj se plaćaju po 195 dinara, pa se sa prosečnih sedam dežuranja, primanju doda manje od 1.500 dinara.

Kada preuzme popodnevnu ili noćnu smenu viša medicinska sestra Dragica Dašić, sa odeljenja gerijatrije Kliničko-bolničkog centra „Zvezdara”, zna da je „sama na 30 pacijenata”. Kaže kako jednostavno fizički ne može da stigne na svačiji poziv… Dašićeva, koja je i generalni sekretar Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije, tvrdi da samo u ovoj ustanovi nedostaje 300 medicinskih sestara.

Od nadležnih, međutim, ne stiže dugo čekano obećanje da će se u ovoj oblasti stanje popraviti, jer nema najava da će se nadležni sa predstavnicima zdravstva uskoro potpisati Kolektivni ugovor. Ranije je, između ostalog, dogovoreno da se plaća smenski rad, dežurstvo vikendom, kao i da se preispita odluka o smanjenju broja zaposlenih u zdravstvu.

Upravo su ovo bili glavni zahtevi čije je ispunjenje nedavno zatražio Sindikat medicinskih sestara i tehničara Srbije, koji ima više od 35.000 članova. Predsednik sindikata Dragan Bisenić zatražio je potpisivanje kolektivnog ugovora i preispitivanje odluka o smanjenju broja zaposlenih u zdravstvu. On je podsetio da po normativima Evropske unije na 100.000 stanovnika treba da bude 751 medicinska sestra, a da u Srbiji na 100.000 građana ima oko 530 medicinskih sestara.

Nevolja, ipak, nije samo u tome što medicinskih sestara nema dovoljno već je problem i što su „neravnomerno raspoređene”: u mnogim domovima zdravlja u Beogradu ih ima viška, ali u Urgentnom centru u svakom času nedostaje 30 sestara i konkurs je stalno otvoren, ali interesenata nema.

– Naš cilj je da rasteretimo „bolničku” sestru, koja je umorna, koja je invalid i koja je preopterećena. Niko ne treba da ostane bez posla, ali ako znamo da negde ima viška zaposlenih zalažemo se za preraspodelu, a ne za odlazak uz otpremninu. Ne može neko da nema ni za hleb, a drugi da bira gde će da radi. Raspon plata medicinske sestre sa srednjom školom kreće se od 26.000 do 30.000 dinara, a sestre u bolnici od 30.000 do 35.000 dinara, a u to je uključen i topli obrok i regres i sve ostalo. Na najtežim radnim mestima, u intenzivnim negama, operacionim salama ili na odeljenjima psihijatrije zalažemo se da ostane skraćeno radno vreme od šest sati dnevno, jer je to izuzetno naporan posao – navodi Dragica Dašić.

Naša sagovornica kaže da mlađe sestre odlaze u inostranstvo i lako nalaze posao, ali smatra da je velika šteta školovati kadar za bolnice u Italiji, Sloveniji, Libiji…

– Ostaju „istrošene” sestre, invalidi rada…Problemi sestrinstva moraju zaista sistemski da se rešavaju. U svetu je uobičajeno da se posle nekoliko godina provedenih na najtežim odeljenjima sestre zamenjuju mlađim. U tom smislu treba tražiti rešenja u okviru preraspodele postojećeg kadra – objašnjava Dragica Dašić.

Na pitanja da li će u Kolektivnom ugovoru biti potpisane dogovorene odredbe o plaćenim dežurstvima nedeljom, kao i da li se planira smanjenje broja medicinskih sestara i njihova preraspodela, koje smo uputili Ministarstvu zdravlja, pismeno nam je odgovoreno da je postupak usaglašavanja teksta Posebnog kolektivnog ugovora za zdravstvo sa nadležnim organima u toku.

Takođe je naglašeno da su u tekstu ovog ugovora, koji je sačinjen na osnovu pregovora Ministarstva zdravlja i reprezentativnih sindikata, predviđene odredbe koje regulišu pravo na dodatak u skladu sa zakonom. Međutim, medicinske sestre su nam odmah pojasnile da ovakav odgovor nije precizan i da se na terenu i dalje neće naplaćivati ni dežurstva nedeljom, ni smenski rad.

Dobra vest je da iz Ministarstva zdravlja poručuju da u ovoj godini neće biti otpuštanja, odnosno smanjenja broja medicinskih sestara i tehničara.


Izvor: Politika/Olivera Popović
 
Natrag
Top