"Javni dug na neodrživoj putanji"

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]"Javni dug na neodrživoj putanji"
[/h] Izvor: B92


Beograd -- Pavle Petrović, predsednik Fiskalnog saveta, kaže da Srbija treba tokom 2012. i 2013. da uštedi milijardu evra da bi u 2014. imala privredni oporavak i rast.

10047606714fccf8f92a1e2779702771_640x426.jpg

Stari problemi pred novom Vladom (Foto: Tanjug, Arhiva)

"Veličina problema je takva da zahteva ozbiljne mere", istakao je on u emisiji "Između dve vatre" na B92.
Deficit budžeta u prva četiri meseca, prema njegovim rečima, naglo je porastao i sada se kreće ka neodrživim nivoima.
"Kad smo sabrali sve parametre, uvideli smo manjak od milijardu evra, koje sada treba uštedeti. Predložili smo, povećanje PDV-a sa 18 na 22 odsto, zamrzavanje plata i penzija u javnom sektoru i bolje prikupljanje poreza kako bi uštedeli tih milijardu evra u ovoj i narednoj godini", rekao je Petrović.

On je kazao i da je Fiskalni savet svim političkim strankama poslao svoj izveštaj, ali da ih za sada još niko nije pozvao.

Ivan Nikolić, saradnik Ekonomskog instituta, kaže da su izbori prošli i da ne vidi razlog da stranke ignorišu upozorenja Fiskalnog saveta.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"] Komenatrišići ocene analitičara da se uskoro očekuje rast cena osnovnih životnih namirnica u Srbiji za 10 odsto zbog pada kursa dinara, Petrović je rekao da cene neće moći "tako lako da divljaju", jer tražnja stagnira.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
"To nije ništa novo. MMF je te zahteve već postavio pred bivšu Vladu Srbije. Ipak, to nije ono što je najbolnije. Vladi će najbolnije biti strukturne reforme, koje će obezbediti rast produktivnosti i rast izvoza. Nijedna Vlada nije pokušala da ih zaista menja. Sećate se giljotine propisa - tu nije urađeno ništa ili je urađeno veoma malo. Ako hoćemo da idemo dalje, onda moramo nešto i da uradimo. Dok ne profunkcionišu strukturne reforme moramo da primenimo ove mere", objasnio je on.

Prema njegovim rečima, Srbija je u regionu na vrhu po visini javnog duga koji je permašio 50 odsto BDP-a.

"To nije dobro, jer se ne možemo ravnati sa razvijenim zemljama EU, koje imaju i javni dug preko 60 i iznad 80 odsto BDP-a, već sa zemljama u razvoju", predočio je Nikolić.

Upitan da li Srbija treba da se zaduži za još 2,5 milijarde evra, koliko će, ukoliko ne bude reformskih poteza, Srbiji biti potrebno do kraja godine, Petrović je rekao da se naša zemlja već sada nalazi na "neodrživoj putanji javnog duga".

"Ako se ne primene mere Fiskalnog saveta ili neke slične, ili se pak ne postigne dogovor sa MMF-om, onda će biti veoma teško zadužiti se. Jer, ako ne smanjujete deficit moraćete ponovo da se zadužite. Takođe, pitanje je i da li ćemo biti u stanju da vratimo taj novac", upozorio je on.

Nikolić je, s druge strane, naveo da limit zaduživanja određen zakonom.

"Bitno je da imamo percepciju o tome koji je limit zaduživanja države. Srbija, dok god bude imala imovinu poput Telekoma, EPS-a, moći će da se zadužuje. Pitanje je šta ćete vi uraditi sa tim novcem - da li ćemo nastaviti da finansiramo tekuću potrošnju ili ćemo da ga iskoristimo za druge stvari. To je ključno pitanje", tvrdi on i dodaje da je odlazeća "vlada u predizbornom ambijentu razvezala potrošnju".

Nikolić je rekao i da je MMF ključan faktor za održivost privrednog rasta na srednji rok.

"U slučaju da to ne postignete, uspostavljate spiralu pada privredne aktivnosti", objasnio je on.

Petrović se složio sa njim, ističući da je to tačno kad govorimo o srednjem roku. Međutim, ukoliko ako govorimo o 2012. i 2013, kaže on, stimulisanje potrošnje neće dovesti do rasta.

"Kriza javnog duga znači stezanje kajša, otpuštanja, zamrzavanje plata... Rumunija i Letonija su došle je u tu situaciju. Mi smo sada u situaciji kada je dovoljno zamrznuti plate i penzije, ali ako se nastavi ovim tokom, problem se gura niz ulicu", zaključio je on.

 
Natrag
Top