"Jat" ostaje srpski?

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
"Jat" ostaje srpski?








Izvor:
rts.rs





Država spremna da sa domaćim privrednicima od "Jata" pravi novu aviokompaniju. Prema procenama stručnjaka, svaki od zainteresovanih biznismena trebalo bi da uloži najmanje pet miliona evra. Ekonomisti kažu da je država mnogo taktizirala i da nije na vreme ponudila "Jat" na pravi način.

Posle dva neuspela tendera i nekoliko tranformacija "Jat ervejza" i dalje ostaje otvoreno pitanje za Vladu Srbije. Pre godinu dana uzet je kredit od 43 milona evra za popravku flote, sada je na redu još jedan kredit od 10 milona evra kome bi takođe garant trebalo da bude država. Ovog puta država bi partnera mogla da potraži među domaćim kompanijama.



jatatr.jpg



U Vladi Srbije tvrde da "Jat" neće doživeti sudbinu bugarske aviokompanije, koja je ugašena. U resornom ministarstvu razmatraju ideju o javno-privatnom partnerstvu.
Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić kaže da je ideja je da se našim privrednicima ponudi da zajedno sa državom formiraju novu kompaniju.

"Na toj ideji se sada radi i mislim da je pri kraju da se formira novo preduzeće, a da u starom delu ostane onaj deo radnika koji je spreman da prihvati socijalni program i da tu ostanu svi dugovi. Novo preduzeće bi imalo avione i one ljude koji su sposobni dalje da rade", navodi Mrkonjić.Ministar ističe da bi, prema procenama stručnjaka, nova kompanija već u prvoj godini mogla da posluje profitabilno.
Prema procenama stručnjaka, svaki od zainteresovanih biznismena trebalo bi da uloži najmanje pet miliona evra. Iako tvrde da im nije ništa konkretno ponuđeno, podržavaju takve akcije države.

"Jat može da bude nešto gde ćemo na maloprofitnoj ili neprofitnoj osnovi da investiramo pare, da damo svoje znanje i da probamo nešto da uradimo", kaže Branislav Grujić, predsednik kluba "Privrednik". "Da li će se to desiti, ne znam. Ja sam to čuo iz štampe, ali ću veoma rado učestvovati u jednom takvom projektu", navodi Grujić.

Ekonomisti kažu da je država mnogo taktizirala i da nije na vreme ponudila "Jat" na pravi način. "Treba biti oprezan u formiranju nove kompanije, to je veoma riskantan potez", kaže ekonomista Milan Kovačević i postavlja pitanje da li će nova kompanija moći da nasledi sva prava stare i izađe iz dugova.
"Ukoliko je to bila ideja, zašto to nije ponuđeno na tenderima i stranim investitorima?", pita Kovačević.
Interesovanja za preuzimanje "Jata" očigledno ima, ali u nezvaničnom razgovoru sa pojedinim biznismenima rečeno nam je da bi u tom slučaju tražili iste pogodnosti koje imaju strani ulagači, kao i da država bude garant kredita za nabavku nove flote.

Ekonomisti kažu da bi to opet u igru uvelo poreske obveznike, koji sada već dva puta plaćaju karte - kroz pokrivanje gubitaka "Jata" iz budžeta i na šalteru.

 
Natrag
Top