Jasan sjaj zamućenih fotografija

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Jasan sjaj zamućenih fotografija


Izvor: politika.rs

Opcija unblur u novoj verziji Photoshopa na osnovu zamrljanosti izračunava kako vam se mrdnuo aparat i matematički izoštrava snimak.

20504653284eaa7bd3ea0c3578010084_330x409.jpg

Photo: Toni Castillo/Flickr


Svako ko se ikada bavio fotografijom susreo se sa programom Adobe Photoshop. Program koji služi za obradu fotografija neophodan je alat svakom fotografu da očisti sliku, prosvetli je i da obradi objekat koji je na slici. Izraz se već ustalio u narodu – „Photoshopiraj ga”, a označava da se nepoželjni elementi na slici odstrane, poput bubuljica na licu neke estradne zvezde. Međutim, nekoliko nedavnih istraživanja duboko potkopava veru u fotografije koje će izlaziti u novinama i video snimke na TV.

Ako ste ikada koristili fotoaparat, sigurno ste napravili zamrljanu fotografiju. Aparat vam se mrdnuo u trenutku kada se kaže „ptičica”. I sasvim sigurno je da je sudbina takvih fotografija usko vezana za bacanje u kantu. Međutim, na nedavnoj promociji, koju je organizovala firma Adobe, predstavljena je funkcija koja će se pojaviti sa novom verzijom Photoshopa, a koja rešava problem zamućenih slika. Opcija unblur izračunava na osnovu zamrljanosti slike kako vam se mrdnuo aparat i matematički izoštrava sliku. Gotovo istovremeno, grupa studenata na Univerzitetu Ilinois objavila je projekat za umetanje objekata na fotografiju, a njihov program, uz nekoliko prostijih intervencija korisnika, dodaje senke, baca svetlo na objekat i čini da se on savršeno prirodno uklopi u snimljeni prostor na fotografiji.

Takođe, manje poznata firma Lytro razvija digitalni fotoaparat čije će fotografije moći u bilo kom trenutku da budu refokusirane.

Ako ste do sada sumnjali u fotografije koje su objavljene u novinama, ove tri zanimljive opcije, koje ćemo uskoro koristiti svakodnevno, daju novi pogled na veru u fotografiju. Da se razumemo – ove tri „mahinacije” sa fotografijama su i do sada bile moguće na računaru, ali je bilo potrebno mnogo truda, znanja i vremena da se to postigne. Sve tri opcije daju instant rešenje, koje je veoma brzo i lako za korisnika.

Međutim, kako je film samo niz od 24 slike u sekundi, sve ovo će se sigurno prebaciti i na „pokretne slike” – TV i film. Mada, bolji poznavaoci ove tematike sigurno znaju da je Nišlija Nikola Božinović, koji je završio elektronski fakultet u Nišu, još 2009. napravio veoma uspešnu firmu u SAD koja barata upravo ovom tematikom. Njihovi klijenti su CIA, Ef-Bi-Aj, Interpol i slične agencije, a sve one nisu slučajno zainteresovane za proizvode njegove kompanije. Reč je o skupu alata za računar kojim se video snimak načinjen u niskoj rezoluciji (bilo mobilnim telefonom ili nekom od kamera za nadgledanje) prevodi u video snimak visoke rezolucije. To praktično znači da se zamrljane i neprepoznatljive tablice, zbog lošeg kvaliteta video snimka ili loše kamere, putem alata firme MotionDSP tako izoštre da budu lako pročitane.

Jasno je zašto su bezbednosne agencije zainteresovane za ovakve alatke koje pravi programerska ekipa koja se nalazi delom u Nišu, a delom u SAD.
 
Natrag
Top