Japan zabrinut zbog protesta Kine

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Japan zabrinut zbog protesta Kine




Tokio, Peking -- Neke velike japanske firme su zatvorile fabrike u Kini i tražile od svojih državljana da ostanu kod kuće, posle protesta Kineza zbog spora oko grupe ostrva.

3039002765052bae330b5c953027295_368x213.jpg


Tokio strepi da bi moglo da dodje do novih protesta protiv Japana, pa će mnoge japanske škole širom Kine biti zatvorene, uključujući one u Pekingu i Šangaju u kome živi čak 56.000 Japanaca.
Japanska obalska straža saopštila je danas da je 11 kineskih vladinih brodova ušlo u vode oko spornih ostrva u Istočnom kineskom moru koja kontroliše Tokio, nekoliko sati nakon što su dvojica japanskih aktivista doplivala do jednog od ostrva. Ni jedan od brodova nije ušao u teritorijalne vode, ali svi se nalaze u oblasti poznatoj u medjunarodnom pomorskom pravu kao kontnentalna zona, rekao je japanski predstavnik. Antijapanski protesti izazvani sporom oko teritorije nastavljeni su širom Kine, a tenzije bi mogle da dodju do usijanja s obzirom na to da se danas obeležava godišnjica japanske invazije na Mandžuriju 1931. godine.

Kako britanska mreža Bi-Bi-Si javlja, na hiljade Kineza se i danas okuplja širom zemlje u novim demonstracijama protiv Japana zbog njegove kupovine spornih ostrva u Istočnom kineskom moru. Ispred japanske ambasade u Pekingu nalazi se nekoliko stotina ljudi koji, uzvikujući parole protiv japanske države i tražeći bojkot japanskih proizvoda, bacaju plastične flaše na zgradu ambasade.

Ambasada je suspendovala rad pasoške službe, a ispred zgrade su rasporedjene snage za razbijanje demonstracija. Demonstracije su u toku i u nekoliko drugih gardova - Šangaju, Guangdžou, Vendžou i Šenjangu, gde demonstranti bacaju kamenice i cigle na japanski konzulat.

U medjuvremenu je stiglo saopštenje japanske obalske straže da su dvojica Japanaca brodom došla na jedno od dva sporna ostrva. Zvaničnik te službe je saopštio da razlog njihovog iskrcavanja na najveće od dva sporna ostrva nije jasan.

Prema prvim informacijama, reč je o dvojici aktivista sa japanskog ostrva Kjušu koji su ubrzo po njihovom otkrivanju saslušani nakon čega su napustili ostrvo. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova odmah je reagovalo na tu vest, ocenivši da je reč o provokaciji zbog koje će se zvanično žaliti japanskim vlastima.

Posle burnih protesta praćenih sukobima policije i demonstranata isped ambasade Japana u Pekingu pojačano obezbeđenje. Policijska kola dežuraju i ispred japanskih restorana i radnji, a sve su češći pozivi na bojkot japanske robe.

Do Naglog pogoršanja odnosa dve velesile došlo je kada je Tokio od privatnog vlasnika kupio grupu nenaseljenih ostrva u istočnom kineskom moru. Peking je u sporne vode oko ostrva odmah uputio šest vojnih brodova.

"Kineski narod je pokazao nezadovoljstvo, i otpor kupovini Dija-oju ostrva, i kineska vlada je pokazala kakav je njen stav prema tom činu. Razvoj situacije zavisi pre svega od japanske strane i njene volje da sasluša apele kineske javnosti i povuče prave poteze", kaže predstavnik kineskog ministarstva spoljnih poslova Hong Lei.

Dosadašnji potezi medjutim, ne obećavaju brzo rešenje krize. Japanci su rešili da iz bezbednosnih razloga zatvore neke svoje fabrike u Kini, jer su se na meti nezadovoljnih Kineza proteklih dana našii predstavništva Panasonika, Tojote i Honde, Kanona.

"Nadam se da Kinezi neće kupovati japanske proizvode. Želim da poručim japanskom narodu-ne pokušavajte da okupirate deo naše zemlje, ne uzimajte deo teritorije koja pripada komunustičkoj partiji kine", kaže Deng Ksiadong, stanovnik Pekinga.

A deo teritorije koja je predmet spora, zapravo su vode oko grupe prodatih ostrva, u kojima se prema podacima kineske vlade, nalaze značajna nalazišta nafte.


Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top